Експерти розповіли, як референдум у Нідерландах може вплинути на європейське майбутнє України

Рівно за місяць голландці визначатимуться щодо ратифікації Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Рівно за місяць, 6 квітня, у Нідерландах пройде референдум, на якому голландці повинні визначитися, чи має їхній парламент ратифікувати Угоду про асоціацію України та Євросоюзу. В уряді країни запевняють у зацікавленості ратифікувати угоду й закликають громадян голосувати "за". Проте водночас у Нідерландах активно діють російські пропагандистські сили, які намагаються заблокувати ратифікацію. І хоча референдум має лише консультативний характер, однак його результати можуть мати негативні наслідки для України. ТСН.ua запитав експертів, як нідерландський референдум вплине на європейське майбутнє нашої держави.

Богдан Яременко:

- Якщо голландці на референдумі скажуть "ні" Угоді про асоціацію ЄС-Україна, це, звичайно, матиме для нас негативні наслідки. Наскільки негативно, важко спрогнозувати, бо це залежатиме від багатьох факторів, зокрема, від явки та відсоткової переваги антипатиків. Якщо явка буде невисокою, а різниця малою, - це одна політична та моральна ситуація, на якій можна спекулювати та робити аргумент, що не варто дозволяти відносній меншості ставити під сумнів волю ЄС в цілому.

Теоретично уряд Голландії міг би й проігнорувати парламент і рішення цього консультативного референдуму. Але тоді ціна для уряду та політиків буде занадто високою і, навряд вони можуть дозволити собі її заплатити, оскільки мова може йти про програш/виграш на виборах. Так,  з одного боку, це лише демократична процедура, проте з іншого – голландці вже відомі тим, що не дали Європейському Союзу прийняти певні статутні документи, зокрема, Конституцію ЄС у 2005 році.

Григорій Перепелиця:

-  Цей референдум має тільки рекомендаційний характер, і уряд Нідерландів може прийняти рішення всупереч його результатам. Очевидно, що голландці проголосують проти ратифікації Угоди про асоціацію з Україною. Це надзвичайно ускладнить ситуацію для нас і водночас спричинить певний конфлікт у самому Європейському Союзі. Тому уряд Нідерландів не може бути зацікавленим у такому результаті.

Однак  влада країни майже нічого й не робить, щоби переконати голландців голосувати за ратифікацію. Зате російські спецслужби і російська пропаганда дуже багато до цього докладають. Російська п'ята колона, якою опікуються російські спецслужби, проводить активну роботу, щоб заблокувати ратифікацію цієї угоди, розколоти Європейський Союз із цього питання й не допустити Україну до європейського цивілізаційного простору.

Але не зважаючи на результати референдуму в Нідерландах, процес імплементації вже пішов, і так чи інакше, з великими труднощами, повільно, але все-таки ми вже починаємо адаптувати наше законодавство відповідно до Угоди про асоціацію. Тобто це більше технічний процес, і він уже потихеньку рухається. Україна із цих рейок уже не зійде. Більшість національних урядів вже ратифікували угоду, тому, звісно, технічно цей процес все одно буде розвиватися.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: