"Формула Штайнмаєра", обмін полоненими та розведення сил на Донбасі. Найголовніше з брифінгу Зеленського

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Найближчим часом має відбутися зустріч у "нормандському форматі".

Увечері вівторка, 1 жовтня, президент України Володимир Зеленський терміново провів брифінг для журналістів. Основна тема стосувалася ситуації на Донбасі, а також уже погоджені шляхи її вирішення. Зокрема, розведення сил у двох населених пунктах, а також запровадження "формули Штайнмаєра", яка передбачає проведення місцевих виборів на нині окупованих територіях Донбасу лише після деокупації.

ТСН.ua пропонує повний текст виступу президента Зеленського.

ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ УТРИМАНИХ

"Сьогодні відбулося засідання тристоронньої контактної групи у Мінську. Обговорювалися питання щодо наступного етапу звільнення наших полонених. Чекаємо усі цього. Для нас повернення українських громадян є пріоритетом. І для мене особисто, і, я думаю, для кожного українця. Особливу увагу хочу приділити вашому колезі, кореспонденту Станіславу Асєєву, якому вчора виповнилося 30 років і який більше двох років перебуває у в’язниці "ДНР". Ми докладаємо максимальних зусиль для його повернення та повернення усіх наших громадян, громадян України", - сказав президент.

ПРО РОЗВЕДЕННЯ ВІЙСЬК

"Було досягнуто домовленості про початок розведення військ у Петрівському та Золотому (ОБСЄ повідомила про початок 7 жовтня. - ред.). Хочу заспокоїти місцеве населення – я особисто гарантую, що ви будете захищені і відвід військових ніяк не вплине на вашу безпеку. Прикладом цього є – ви прекрасно знаєте – ситуація в Станиці Луганський, де відбулося успішне розведення військ. Зараз відновлюється пішохідний міст. Ви знаєте, що до кінця листопада ми плануємо побудувати такий фундаментальний міст", - зазначив глава держави.

Відео Зеленський заявив про досягнення домовленостей щодо встановлення миру на Донбасі

Терміновий брифінг президента. Володимир Зеленський заявив про зняття останньої перепони для зустрічі в нормандському форматі і про досягнення домовленостей щодо встановлення миру на Донбасі.  

Зеленський заявив про досягнення домовленостей щодо встановлення миру на Донбасі

ПРО "ФОРМУЛУ ШТАЙНМАЄРА"

"Сьогодні було усунуто останні перепони на шляху до проведення саміту "нормандської четвірки". Думаю, найближчим часом ми будемо знати вже дати.

Хочу окремо поговорити про найбільшу страшилку останніх тижнів – під назвою "формула Штайнмаєра". Це одне, в принципі, два речення. Тимчасовий закон про особливий порядок самоврядування в окремих районах Луганської та Донецької областей, відомий також як особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови – це дуже важливо - коли там відбудуться вибори, місцеві вибори, проведені згідно з Конституцією України та законодавством України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів. … Це означає, шановні журналісти і шановні глядачі, що ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути.

І ще дуже важливий момент. Закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Буде новий закон, який розроблятиме парламент у тісній співпраці та публічному обговоренні із суспільством. У цьому новому законі не буде перейдено жодної червоної лінії. Саме тому немає і не буде ніколи ніякої капітуляції. Ніякої!", - запевнив президент.

ЧИ ПІДПИСАНА "ФОРМУЛА ШТАЙНМАЄРА"

"Дивіться, ми відповіли на лист пана Мартіна Зайдіка (спецпредставника голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи), що ми погоджуємо текст "формули Штайнмаєра". Все. "Формула Штайнмаєра" повинна буде імплементована в новий закон про особливий статус, якого ще немає", - пояснив Зеленський.

Відео Що таке "формула Штайнмаєра"

Це схема вирішення конфлікту на Донбасі, запропонована 2015 року під час зустрічі Нормандської четвірки тодішнім міністром закордонних справ, а тепер - президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром. Послідовність кроків - у сюжеті.  

Що таке "формула Штайнмаєра"

ХТО ЗМОЖЕ ПРОЙТИ НА НАСТУПНИХ ВИБОРАХ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ НА ДОНБАСІ

"У нас всі вибори демократичні, прозорі, але ми зараз говоримо про місцеві вибори. Місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях. Але коли там будуть вибори, вони вже будуть не окупованими, ми розуміємо. Про місцеві вибори. До Верховної Ради це не має ніякого відношення … Про вибори на окупованій території. Ми зовсім не говоримо про структуру цих виборів. Якщо ми хочемо, щоб вибори відбулися, згідно з законодавством України, то не може бути ні кулеметів, а кордон повинен бути нашим", - уточнив президент.

Він також розповів, які гарантії проведення виборів.

"Це все потрібно прописувати. Вибори повинні відбуватися згідно з нашим законодавством. Якщо там хтось буде (зі зброєю – ред.), виборів не буде. Ми підготуємо всі запобіжники. Ми ніколи з вами не підемо на те, щоб проводити вибори, якщо там є військові", - запевнив Зеленський.

ПРО ВИВЕДЕННЯ РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ ТА АМНІСТІЮ БОЙОВИКІВ

"Ми повинні говорити про це (виведення російських військових із Донбасу) у "нормандському форматі". Це одне з головних питань. Це повинно бути обговорено перед виборами, тому що, якщо там будуть будь-які війська, ви розумієте, виборів не може бути", - сказав глава держави.

Його також запитали про амністію бойовиків.

"Ми зараз з вами можемо просто філософствувати. Це питання зовсім не обговорюється, але ми розуміємо, що цивільні люди, які там живуть, звичайні громадяни, як ми, які не стояли з кулеметами, ні при чому. Ми це розуміємо", - відповів Зеленський.

ПРО СКАНДАЛ ІЗ ТРАМПОМ

Кілька запитань журналістів стосувалися скандалу з можливим імпічментом президенту США Дональду Трампу та розмови Зеленського із Трампом.

"Тема розмови з президентом Трампом я розумію для вас найгарячіша (відповів англомовній журналістці. - ред). Для нас найгарячіша тема – наша країна, наша незалежність, повернення наших людей і територій. З приводу розмови з Трампом ви все читали, по-перше. Я хочу сказати, що ніколи не відчуваю жодного впливу на мене і у мене дуже багато людей, які зараз є і на Заході, і в Україні, які б хотіли на мене впливати. Я – президент незалежної країни", - відповів Зеленський на запитання про Трампа.

Президент додав, що "поки що мої кроки свідчать про те, що на мене впливати не можливо".

Зеленський запевнив, що ніколи не мав жодних розмов із адвокатом Трампа Руді Джуліані:

"Я ніколи не зустрічався з Руді Джуліані і ніколи не чув про дзвінок з ним".

У Зеленського також запитали, чи називав йому Трамп причину, чому було "заморожене" надання Україні військової допомоги від США.

"Мені нічого не пояснювали. Ми не обговорювали це питання. Я поставив запитання, я хотів, я дуже хотів підтримати нашу армію, для мене це дуже важливо, і наші військові. Тому я потужно і говорив про це, і не тільки з президентом Сполучених Штатів. Я це розумію, і до мене звертався наш новий міністр оборони Андрій Заворотнюк, тому я повинен був це робити, от і все", - зазначив глава держави.

Зеленський запевнив, що українського варіанту тексту телефонної розмови із Трампом немає. Мовляв, вони ідентичні.

"Є один і той же текст, я говорив нашою рідною мовою, українською. Президент Трамп, на жаль, говорив не українською, а англійською", - пояснив Зеленський.

Залиште свій коментар

Вибір редакції