Готовий чавити своїх ворогів: що пишуть іноземні ЗМІ про "повітряний тероризм" Лукашенка

Дата публікації
Перегляди
1953
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Готовий чавити своїх ворогів: що пишуть іноземні ЗМІ про "повітряний тероризм" Лукашенка

Фото: Associated Press

Самопроголошений президент Білорусі випробовує Захід із все більшою нахабністю і, схоже, не боїться опинитися у ще більшій міжнародній ізоляції, зазначають ЗМІ.

Скандал з посадкою в Мінську комерційного рейсу Ryanair Афіни-Вільнюс і миттєве затримання опозиційного журналіста Романа Протасевича, який перебував на борту, викликав широкий міжнародний осуд та порушив серйозні питання щодо безпеки у небі. І хоч білоруська влада відхрещується від звинувачень у використанні винищувача Міг-29 для скерування літака на посадку, авіакомпанії одна за одною починають скасовувати польоти в повітряному просторі Білорусі, а ЄС погрожує санкціями. 

ТСН.ua зібрав головне з того, що світові ЗМІ пишуть про спецоперацію з літаком у Мінську.

The Washington Post

Американська газета називає інцидент з посадкою літака у Мінську очевидною хитрістю Лукашенка, щоб затримати одного зі своїх найвпливовіших критиків - опозиційного журналіста Романа Протасевича. І це вже давно не поодинокі інциденти, а радше частина диктаторських шаблонів, якими випробовують Захід. 

"Ми навряд чи наближаємося до Третьої світової війни - хоча китайська та російська агресія підвищують цей ризик. Однак, безумовно, бачимо швидке розмивання міжнародних норм, оскільки держави-шахраї вважають, що вони можуть робити те, що заманеться. Це робить світ більш хаотичним і небезпечним.

Вимушену посадку Ryanair слід розглядати з цієї точки зору - не як поодинокий інцидент, а як частину шаблону диктаторів, що випробовують Захід із все більшою нахабністю. Тому постає все більша необхідність для Європейського Союзу і США робити більше, ніж просто видавати ритуальні доноси на повітряне піратство Лукашенка. Лукашенко повинен заплатити за цю агресію таку високу ціну, щоб це поставило на паузу наміри інших тиранів і зцілило пошарпану тканину міжнародного права", - пишуть ЗМІ.

CNN

Зі значним скептицизмом до версії білоруської влади щодо інциденту з літаком ставиться американське видання CNN, ставлячи запитання до зміни курсу і вибору білоруської столиці для вимушеної посадки, хоч Boeing 737 Ryanair був набагато ближче до пункту призначення (Вільнюса. - Ред.), ніж до Мінська.

Також залишається відкритим запитанням, чи вдаватиметься ЄС до більш суттєвих санкцій проти режиму Лукашенка і особливо, чи матиме це якийсь помітний вплив на нього і його найближче оточення.

"Лукашенко раніше ігнорував санкції ЄС, спрямовані проти нього та його найближчого оточення. Зрештою, це не група, яка глибоко залежить від зовнішнього світу. Поглиблення санкцій зашкодило б жителям Білорусі настільки ж, як і режиму. У будь-якому випадку, Білорусь не є економічно прихильною до Західної Європи. Торгівля з Євросоюзом – це не основна частка білоруської торгівлі, а лише близько 20%. Водночас на частку Росії припадає 49%", - пишуть ЗМІ. 

Затримання Протасевича: що чекає на активіста та як реагує світ

Затримання Протасевича: що чекає на активіста та як реагує світ

BBC

Британське видання зауважує, що деталі скандалу з посадкою літака в Білорусі досі достеменно невідомі, однак наслідки можуть бути величезними: як для білоруського повітряного простору так і персонально для Лукашенка. 

"Є питання щодо свободи в повітрі: наскільки вразливі перед такою поведінкою можуть бути інші рейси? Хтось уже називає це актом агресії або державним тероризмом, формою викрадення... Чи варто перенаправляти рейси повз білоруського повітряного простору? Є питання з частини міжнародного права: наскільки цей акт був незаконним, як багато хто припускає, і якщо був, то які повинні бути наслідки? Є питання про свободу слова: чи будуть критики інших авторитарних режимів боятися, що таке може трапитися з ними?

Є вимоги щодо введення додаткових санкцій проти уряду Білорусі, чия легітимність ставиться під сумнів багатьма на Заході після спірних виборів минулого року. Президента Лукашенка часто описують як останнього диктатора Європи. Чи тепер слово "пірат" буде додано до його списку титулів?", - пише BBC. 

Telegraph

"Викрадення" Ryanair демонструє зневагу, яку підтриманий Росією останній диктатор Європи Олександр Лукашенко, має до міжнародного права. Для Лукашенка, який править Білоруссю від моменту народження журналіста Романа Протасевича, це був просто черговий крок до того, щоб залякати своїх опонентів перед слабкою реакцією Заходу на приголомшливі звірства його режиму", - йдеться у статті британського видання. 

Delfi

Литовский політичний оглядач Володимир Лаучюс у своїй статті критикує обережну політику Заходу у питанні санкцій та покарання для білоруської влади і проводить паралелі з реакцією Європи на злочини Росії. 

"Через сім років після того, як в Донецькій області був збитий літак малайзійської авіакомпанії, всі ми чули, що режиму Володимира Путіна не уникнути дуже серйозних наслідків. Після вчорашнього викрадення літака Ryanair в Білорусі те ж саме можна почути і про суворе покарання, що чекає режим Олександра Лукашенка...

Скільки ще потрібно часу, щоб політика нудних повторюваних висловів і напівсимволічних санкцій була відкрито визнана неефективною? ... Політика Заходу не змусила Росію і її сателітів вести себе цивілізовано, не допомогла позбавитися від тиранів, як і не запобігла анексії Криму, Донбасу, Південній Осетії, не зупинила політичні вбивства, замовлені Кремлем...

Володимир Путін і Олександр Лукашенко на зустрічі в Сочі / Фото: Пул Першого Telegram-канал

Неефективну, невдалу політику щодо Росії і Білорусі необхідно змінити, але вона не змінюється вже багато років. А це викликає незручні запитання про справжні мотиви стратегів такої політики. Може бути, ситуація, подібна до тієї, яка склалася в XXI столітті на схід від ЄС, просто задовольняє основних гравців більше, ніж інші реальні альтернативи, серед яких зараз немає ні вільної демократичної Росії, ні вільної демократичної Білорусі?", - йдеться в статті Delfi. 

Rzeczpospolita

Польське видання сумнівається, що самопроголошеного білоруського лідера Олександра Лукашенка можуть змусити звільнити опозиціонера Романа Протасевича шляхом найжорсткіших санкцій та ізоляції. До останнього той вже звик, а санкційний список, в якому Лукашенко і так є, не завдав йому надто сильного удару.  

"ЄС може розширити чорний список представників режиму, ввести жорсткі економічні санкції і заборонити польоти білоруських авіакомпаній. Перший, напевно, не справить великого враження, диктатор вже в цьому списку. Сильний удар по білоруських експортерах і по лінії "Белавіа" (авіакомпанії. - Ред.) був би дуже хорошим свідченням рішучості ЄС, а поки вона не виявила такої рішучості - не показала, що вбивства, тортури, тероризм, отруєння для неї неприйнятні.

Але чи змусять Лукашенка звільнити Романа Протасевича навіть найжорсткіші санкції та ізоляція? Звучить жахливо, але малоймовірно. Диктатор звик до ізоляції, він був ізольований з невеликими проміжками протягом багатьох років. Це не заважає йому чавити своїх ворогів. Він боїться, що його скинуть, що народ прожене його. Він боїться за своє життя, він боїться палацових змов - щоб вони не відбулися, він повинен проявити жорстокість стосовно блогера і отримати від нього необхідну інформацію", - наголошують ЗМІ. 

Нагадаємо, у аеропорту Мінська у неділю, 23 травня, білоруські силовики затримали ексголовного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Опозиціонер летів рейсом Афіни-Вільнюс, однак літак посадили на пів шляху примусово за допомогою винищувача. Буцімто через мінування. Та як заявляє опозиція, білоруська сторона через диспетчерів погрожувала збити літак, якщо він не виконає екстрену посадку в Мінську. 

ТСН.ua розбирався, чи перший це випадок в історії цивільної авіації, як світ посилюватиме тиск на режим Лукашенка, в заручниках у якого майже 10-мільйонна країна, та до чого тут російські спецслужби.

Повітряне піратство: як світ зреагував на затримання журналіста Протасевича 

Повітряне піратство: як світ зреагував на затримання журналіста Протасевича 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Примусове приземлення літака у Мінську
Дата публікації
Перегляди
1953
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація