Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Імперські рецидиви: як в Україні відреагували на складання списку нев'їзних до Польщі чиновників

Сусіди вже почали готувати перелік персон нон ґрата з України.

Учора польські ЗМІ повідомили, що Польща заборонила в'їзд до країни голові Українського інституту національної пам'яті Володимиру В'ятровичу - одним з напрямів його діяльності був пошук точок примирення між двома державами в історичних питаннях.

Попри те, що новина не була офіційно підтверджена, ця інформація викликала хвилю обурення серед українських громадських діячів, науковців, політиків.

Раніше міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що його відомство складає перелік українських чиновників, яким заборонять в’їзд до Польщі. Офіційно жодних прізвищ не називалося. У МЗС зазначили, що, мовляв, ті, кому заборонили в'їзд до країни, дізнаються про це безпосередньо на кордоні.

"Вже кілька років є персоною нон ґрата в Росії. Нині, кажуть, отримав заборону в'їзду в Польщу. Мене більше непокоїть не обмеження власного пересування, а те, що демократична Польща зазвучала в унісон з авторитарною Росією", - написав В'ятрович на своїй сторінці у Facebook.

Вже кілька років є персоною нон-ґрата в Росії. Нині кажуть отримав заборону в‘їзду в Польщу. Мене більше не покоїть не о...

Posted by Volodymyr Viatrovych on Thursday, November 9, 2017

Минулого року польський Сейм підтримав резонансну постанову, в якій визнав Волинську трагедію 1943-45 років "геноцидом, вчиненим українськими націоналістами проти мешканців ІІ Речі Посполитої". Це стало кульмінацією антиукраїнської риторики, яку почала розгортати консервативна партія "Право і справедливість", відколи виграла вибори 2015 року. Історична тема стала мало не домінантою у відносинах з Україною. Польські чиновники почали висловлювати незадоволення вшануванням Української повстанської армії та провідників ОУН. Це різко контрастувало з попередньою міждержавною політикою примирення щодо питання Волинської трагедії - обидві країни визнавали вчинені їхніми громадянами злочини і взаємно пробачали скоєне. В останні роки (до приходу"ПіС") Польща, очолювана партією "Громадянська платформа", була одним із головних лобістів України в Євросоюзі та підтримувала мітингувальників на Євромайдані.

Різка зміна риторики після зміни влади зрештою вплинула і на науковців, які займалися важкою темою Волині-43. І витягнула назовні конфлікт, який, здавалося б, уже став предметом історичних досліджень, а не маніпулятивним засобом переговорів.

Ймовірна заборона в'їзду до Польщі українським високопосадовцям, а зокрема, В'ятровичу, збурила українське суспільство. Екс-міністр освіти та науки Сергій Квіт назвав таку поведінку влади сусідньої країни імперськими рецидивами, якими їм не вдалося перехворіти. 

"Нам дуже дорого дісталися порозуміння і співпраця з польським суспільством, щоб легковажно нехтувати цим тепер. Ми не повинні поводити себе так само. Навпаки, Україна має виглядати впевненим і сильним міжнародним гравцем. Як казав видатний французький філософ, почесний професор Києво-Могилянської академії Поль Рікер, ми, як європейці, нічого не маємо забувати, але також не повинні бути заручниками власної пам'яті", - написав він у Facebook.

Істерична поведінка стосовно української політики історичної пам'яті з боку представників деяких сусідніх держав свідчит...

Posted by Serhiy Kvit on Thursday, November 9, 2017

Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач зауважив, що своїми діями польська влада лише укріплює культ Бандери в сучасній Україні, "як колись це зробила радянська пропаганда, що виділила саме його посеред інших діячів українського національного руху".

Цікаво, чи наші польські друзі розуміють, що своєю боротьбою з "бандеризмом" вони лише укріплюють культ Бандери в сучасн...

Posted by Володимир Горбач on Thursday, November 9, 2017

Депутат Київської облради, свободівець Олександр Аронець зазначив, що "В'ятрович зробив все, аби закопати історичну сокиру війни між українцями і поляками", однак далі "поступатися не можна", оскільки це може призвести до відмови від своїх героїв.

"А далі тільки збільшення претензій поляків до українців включно з цілком вже тотожною московитам ідеєю про те, що "Львів польське місто", як "Крим - русскій", - написав він у соцмережі.

Volodymyr Viatrovych зробив все, аби закопати історичну сокиру війни між українцями і поляками. Досить. Далі поступатись...

Posted by Олександр Аронець on Thursday, November 9, 2017

Водночас депутат від "Народного фронту" Микола Княжицький вважає, що Україна має залишатися відкритою для розмови зі стратегічно важливим партнером.

"Наша мета перемогти кон'юктурщину і недалекоглядність, а можливо і провокацію, витримкою і відкритістю до діалогу та порозуміння. А Володю (Володимира В'ятровича, - ред.) ми завжди підтримуватимемо як українського інтелектуала, патріота, людину чесну та сміливу", - йдеться в його дописі у Facebook.

Тим часом польський журналіст Павел Боболовіч у коментарі ЗМІ зауважив, що для багатьох польських експертів заява Ващиковського щодо списку персон нон ґрата була не стільки пов’язана з польською зовнішньою політикою, скільки стала підтвердженням закулісної боротьби за частину радикально налаштованого електорату та фракційної боротьби всередині  партії.

"Міністр зробив цю заяву в момент, коли активно обговорювалася можливість реконструкції уряду, а сам він є міністром, який, як кажуть, може втратити крісло. Розігрування карти захисту польської пам’яті укріплює його позицію як політика, що будь-яким коштом захищає польські національні інтереси, стоїть на сторожі гідності народу, що для поляків, як і останнім часом для українців, є чутливою темою", - сказав він виданню "Апостроф".

Учора стало відомо, що Сейм Польщі вирішив розглянути питання погіршення стосунків своєї країни з Україною внаслідок низки різких заяв урядовців із Варшави. Опозиціонери в парламенті критикують владу за невміння будувати взаємини з найближчими сусідами.

"Не всі у Польщі думають так, як Ващиковський і уряд "Права і Справедливості". Є багато політиків, які хочуть будувати добрі стосунки з Україною. А те, що говорить Ващиковський, треба трактувати як невміння вести закордонну політику ним і сьогоднішнім урядом. Шкода, що такі заяви лунають у бік нашого доброго сусіда – України", - зауважив депутат Кшиштоф Пашик.

ВідеоУ польському сеймі з'ясовуватимуть, чому Польща свариться з Україною

Водночас Кабінет президента Польщі Анджея Дуди пристав на пропозицію президента України Петра Порошенка провести спільні консультації для вирішення українсько-польської кризи. Нагадаємо, що польський президент раніше також виступив з жорсткою заявою - чекає, що серед українських високопосадовців не буде людей з антипольськими і націоналістичними поглядами.

Позитивна реакція польскої сторони на пропозицію Порошенка провести консультації може стати першим кроком у вирішенні кризової ситуації. Українську делегацію нині запрошують у Варшаву, але дата переговорів поки що невідома.

ВідеоВаршава готова провести спільні консультації для вирішення українсько-польської кризи

Залиште свій коментар

Вибір редакції