Конституційна інтрига тижня. Чи отримає Донбас особливий статус, а Україна децентралізацію

Зміни до Основного Закону парламент розгляне 29 січня.

Важливою інтригою тижня залишається питання, чи надасть Україна особливий статус Донбасу та чи внесе в Конституцію децентралізацію країни. Це – один з пунктів Мінських угод, які Москва фактично не виконує, але дуже наполягає, щоб Київ узаконив особливі права окупованих нині територій.

Утім, підстави так говорити Кремль має, бо конституційна реформа у Мінських угодах, виявилось, передує навіть отриманню Україною контролю над власним кордоном. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Час "Ч" уже зовсім близько. Наступної п'ятниці, 29 січня, закривається нинішня сесія Верховної Ради, на якій за зміни до Конституції мали проголосувати вже вдруге. Так передбачено процедурою. І саме наближенням цього ключового голосування пояснювали експерти інтенсивні переговори минулого тижня – як за межами країни, так і всередині.

Найгучніше прозвучала фраза президента Петра Порошенка про 300 голосів, які нібито назбирав глава держави в парламенті для затвердження нової Конституції. Утім, на тлі публічних демаршів і конфліктів усередині коаліції виникає запитання, хто ці 300 депутатів і чи справді вони є.

Більше того, президент заявив, що міняти Основний Закон будуть лише наступної сесії в першому півріччі 2016 року і лише після прогресу у виконанні усіх пунктів Мінських домовленостей Росією. Саме про те, як змусити Москву ці угоди виконувати, і говорили Порошенко з віце-президентом США Джо Байденом у Швейцарії, як потім розказав український головний дипломат.

За деякими повідомленнями, Росія погодилась на компроміс – прибрати із захоплених територій діячів типу Захарченка і Плотницького. Утім, без повного контролю над територіями неможливо уявити, як туди потраплять українські партії, українські ЗМІ та українські закони. І легко уявити, хто виграє тоді там вибори. Та Петро Порошенко заявляє, що повернути український суверенітет на Донбас розраховує цього, 2016 року.

Тим часом група депутатів звернулася до Конституційного суду з проханням роз'яснити термін ухвалення змін до Конституції. І це не єдина загроза плану президента. Фракція "Самопомочі" цього тижня відкликала свого міністра з уряду (Олексія Павленка з посади міністра аграрної політики та продовольства), бо не хоче брати на себе відповідальність за економічну політику влади. І це серйозний натяк на розвал парламентської коаліції та відповідно – перевибори. Тож голосування щодо Конституції може відкластися ще надовше.

І на тему змін до Конституції висловився прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

"Настав час, щоб український народ сказав своє слово, якою повинна бути нова українська Конституція у новій європейській Україні. Ніхто, крім народу України, не має права визначати, яким буде Основний Закон. Референдум щодо Конституції і є прямим народовладдям у вільній та демократичній країні, за яку ми боролися два роки тому на Майдані і зараз захищаємо зі зброєю в руках. Нова Конституція – це новий суспільний договір. Договір між громадянами і владою, яку вони обрали. Договір про розподіл прав і відповідальності всередині самої влади – між президентом, урядом та парламентом. Договір про взаємини між центром і регіонами. Договір про створення нового чесного і справедливого суду, а не перепризначення чинного. Договір про чітку геополітичну мету України – стати членом Європейського Союзу та НАТО. Переконаний, що глава держави сповідує такі ж принципи", – сказав Яценюк.

Нагадаємо, Конституційний суд виніс рішення щодо змін до Основного Закону щодо правосуддя.

Чи надасть Україна особливий статус Донбасу, змінивши свою Конституцію

Це - один з пунктів Мінських угод. Які Москва фактично не виконує, але дуже наполягає, щоб Київ узаконив особливі права окупованих нині територій.  Утім підстави так говорити Кремль має, бо Конституційна реформа у мінських угодах, виявилось, передує навіть отриманню Україною контролю над власним кордоном. Час "Ч" - вже зовсім близько. 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: