Історія депутатських бійок у Верховній Раді сягнула 20 років: виборці втомилися

Продавці з базарів кажуть, що риба гниє з голови, а звичайні люди не дозволяють собі такої ганебної поведінки.

Бійки в українському парламенті стали настільки поширеним явищем, що стривожили навіть Державну службу охорони. Після останніх димових шашок у сесійній залі під час голосування законів про Донбас ДСО пропонує проводити перевірки депутатів, котрі входять до Верховної Ради, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Однак навіть якщо відібрати шашки, кулаки в нардепів усе одно залишаться, а традиція їх застосовувати вельми давня та багата прикладами. Історія рукоприкладства в стінах ВР почалася з бійки представника прогресивних соціалістів Володимира Марченка з націонал-демократом Павлом Мовчаном. Той із трибуни натякнув на можливі інтимні стосунки Марченка з лідером ПСПУ Наталією Вітренко, за що й отримав на горіхи. Долучилася до побиття й сама Вітренко – дала стусана вже лежачому депутату та вигукнула: «Петлюра недобитий!».

ВідеоКулаки замість слів: ТСН розшукала перших забіяк в історії сучасного парламенту

Через 20 років Вітренко зізнається, що за парламентськими баталіями не стежить, а ту бійку пам’ятає. Екс-нардеп переконана, що була шляхетніша за сучасніших забіяк. «Чоловік вступився за гідність жінки. У нас були дуже насичені дискусії, а зараз воно ж усе виродилося тільки в бійки», - вважає вона.

Історичну першу бійку пам’ятає й екс-депутат Ярослав Кендзьор, який тоді чи не єдиний кинувся розбороняти колег. «Той же бугай здоровенний – Марченко. А Павло – письменнник, такий собі інтелігент, який не здатний, не вміє битися», - каже Кендзьор. Згодом він припинив брати участь у штовханинах, натомість фільмував їх на відео, тож тепер має в архівах понад 750 касет – і це лише за шість скликань. Депутата навіть прозвали літописцем парламетнських боїв, а сам політик  певен, що хоч кулаки замість словесних баталій – це соромно, але загалом і логічно. «Верховна Рада – це такий згусток, зібраний з усього нашого суспільства, там всі якості присутні, які можна виловити в різних кінцях України. І все це сконцентровано, так би мовити, на тій невеличкій площі», - вважає колишній депутат.

Фотогалерея "Інтимні" обійми Яценюка та Барни і масова бійка нардепів. Як відбувалося скандальне засідання ВР (15 фото)

По  стилю бійки у парламенті можна навіть прочитати минуле депутата – певен політтехнолог Сегій Гайдай. «Як регіонали билися – було чутно, що вони проходили 1990-ті, і хтось із них був реальним бійцем на вулиці», - вважає він. Масштабні ж конфлікти, на думку фахівців, свідчать про їх ретельну підготовку. Один із найжорстокіших стався в 2010-му, коли одному з депутатів регіонали проломили череп, а іншому зламали руку. Володимир Бондаренко вже відновився та каже, що чи не найяскравішими були сутички при голосуванні за так звані «харківські угоди». Тоді опозиціонери підготували яйця для спікера Володимира Литвина, однак хтось зрадив і попередив голову Ради, тому той прийшов із охоронцями, котрі мали парасольки.

На весь світ прогриміла спроба стягти з парламентської трибуни прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, котру здійснив нардеп Барна. Одне з авторитених американських видань навіть написало, що український парламент підтвердив своє реноме найшаленішого. Але іноді такий сором потрібен самим політикам – аби відволікти загальну увагу від важливіших рішень і подій.

Бійки серед депутатів трапляються по всьому світі, і це нормально, якщо боротьба ведеться чесно. Натомість в Україні це відбувається надто часто і більше нагадує вуличні побої, від котрих виборці вже добряче втомилися. Експерти радять ігнорували розбишак і не коментувати їхніх учинків, тоді й потреба їх скоювати відпаде сама собою, бо піар-складова не працюватиме.

Кореспондент ТСН Ганна Бока

Залиште свій коментар