Із видаленою нормою про співоплату і провальними голосуваннями: як у Раді приймали медичну реформу

Попри нібито успішний підсумок, зроблено всього тільки перший крок до реформи.

Верховна Рада зі скрипом, але таки схвалила у першому читанні проект докорінної зміни системи охорони здоров'я. Щоправда, зробивши перший крок, депутати тут же підвісили реформи у повітрі, відхиливши проект бюджетних змін, а без них хід уперед неможливий, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Депутати довго вагались і сперечались щодо того, як фінансувати галузь: чи й далі ліжкомісця за старим радянським приниципом, чи наважитись ступити на повний пасток і вибоїн шлях реформування. З низкою поправок і зауважень законопроект ухвалили в першому читанні. "Ми можемо надалі шукати ідеальну модель, але руїна в нас зараз, і люди помирають вже. Ми даємо хабарі за все, навіть за пологи, коли народжується новий українець. Це буде зруйновано. Ми перейдемо на легальну систему взаємовідносин у медицині", - заявила очільниця МОЗ Уляна Супрун.

ВідеоВР ухвалила законопроект про медичну реформу

За її словами, урядовий проект реформи запроваджує три основні новації: 1) міжнародні протоколи лікування, які унеможливлюють нав'язування пацієнтам непотрібних ліків; 2) принцип "гроші ходять за пацієнтом", який дозволяє людині вибрати собі лікаря та збільшує заробітки успішних медиків; 3) гарантований пакет послуг. Останній, на думку нардепів, багато чого не враховує. Безкоштовними для всіх обіцяють зробити первинну допомогу, екстрені операції, пологи та паліативну медицину для невиліковних. Після дискусії у залі до списку додають медичні послуги для вагітних та дітей до 14 років.

Однак і після цього депутати говорять про велику кількість білих плям у законі. Зокрема, щодо цін на послуги у так званій співоплаті, коли пацієнт має доплатити за лікування. "Що буде входити в пакет базової медичної допомоги? Скільки коштує ця допомога? Скільки треба буде платити людям по співоплаті? Психічнохворі люди не зможуть отримати довідку про розтин, тому що патологоанатомічна служба не відноситься ні до чого, що гарантує держава. Інваліди, пенсіонери, всі будуть доплачувати. Питання: скільки? За що ви хочете проголосувати? Якого кота у мішку купити?", - наголосила голова комітету ВР з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець.

У Львові глава медико-соціальної комісії вимагала хабарі від людей з інвалідністю

Зрештою було вирішено до другого читання норму про співоплату з проекту реформи відкликати. "Я підтримую, що ми не можемо порушувати Конституцію, 49 статтю у частині надання безкоштовної медицини. І тому питання співоплати, яке частково прописано в цьому законопроекті, буде знято з ініціативи нашої фракції", - заявив депутат із фракції БПП Сергій Березенко. На питання, де брати кошти на реформу, він відповідає просто: ефективний перерозподіл.

Проте навіть в обрізаному вигляді медреформа опиняється за крок від провалу. Безрезультатним було і перше, і друге голосування. Переконати депутатів вдається парламентському старійшині Віктору Пинзенику – він наголосив, що держава не відмовляється фінансувати медицину, але платитиме за фактично надану послугу, а не за повітря. "Ви йдете в магазин, вас не просять заплатити спочатку за корок, потім за пляшку, а потім прийдеш ми наллємо тобі води. Ви купуєте готовий продукт. Логіка цього закону полягає в наступному: ми припиняємо фінансувати процес, корок, пляшку і т.д. Ми переходимо на оплату кінцевого продукту", - пояснив він.

І диво стається: наступне голосування успішне, хоча й з перевагою лише у два голоси. Урядовці бурхливо радіють, проте головний бій за медреформу попереду – у другому читанні. Його сподіваються провести до початку літніх канікул.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва

Залиште свій коментар