Кадрові ротації: чому Богатирьову замінили на Клюєва
ТСН.ua запитав експертів, чим викликані останні кадрові рішення президента та якими можуть бути їхні наслідки.
Андрій Клюєв тепер новий секретар Радбезу / © Офіційний сайт Президента України
У вівторок ввечері президент видав два резонансні укази: перший – про призначення Раїси Богатирьової віце-прем'єром, міністром охорони здоров'я, і другий – про призначення Андрія Клюєва на посаду секретаря Радбезу. Радіти чи ні таким "подарункам" від президента на День Валентина Богатирьовій та Клюєву, які до цього займали посади секретаря РНБОУ та першого віце-прем'єра, міністра економіки відповідно – дізнавався ТСН.ua.
Клюєв: почесне заслання чи підвищення?
Призначення Клюєва на посаду секретаря РНБОУ було сенсацією, говорить політолог Володимир Фесенко.
"Він був ключовою фігурою в уряді, фігурою, по суті, за політичним і економічним впливом, рівнозначною прем'єр-міністру. Клюєв входив до п'ятірки найвпливовіших людей в країні. Зараз, звісно, він також переходить на формально значиму посаду. Утім за останні роки, після Горбуліна і Порошенка, Радбез перетворився на кадровий відстійник", - зазначає політолог.
За словами Фесенка, значення посади секретаря Радбезу підчас головування Богатирьової, дуже сильно впало. І тепер постає питання – чи поверне Клюєв цей вплив? І найголовніше - з чим пов'язана ця кадрова ротація?
"На мій погляд, поки що це все виглядає, як почесне заслання Клюєва. Якщо ця гіпотеза буде підтверджена, це буде відображення боротьби, інтриг і конфлікту інтересів у найближчому оточенні президента. Скоріше за все, президенту поклали на стіл якийсь компромат на першого віце-прем'єра", - припускає Фесенко.
Утім, достеменно невідомо, хто саме "копав" під Клюєва.
Андрій Клюєв вважався одним з найбільш впливових людей в оточенні президента / © УНІАН
"Навряд чи він конфліктував з Азаровим. Хоча там було певне напруження, але явних конфліктів інтересів не було. Можливо з Хорошковським (новопризначений міністр фінансів. – Ред.) або з кимось з Адміністрації президента, але у будь-якому разі, це має б бути дуже впливова особа", - зазначає Фесенко.
Зазначимо, що за чутками нещодавно звільнений з посади міністра оборони Михайло Єжель пішов саме за "порадою" Валерія Хорошковського.
У політолога Олексія Голобуцького – інша версія. Він не виключає, що новим призначенням Андрія Клюєва просто вивели з-під удару.
"Гадаю, що все ж таки, влада зрозуміла, що уряд – не найкраще місце для того, аби робити кар'єру. Це рік виборчий, уряд, скоріш за все буде мінятися перед виборами, потрібно буде скинути весь негатив на когось. І цей негатив буде асоціюватися з тими людьми, які там залишаться. А Клюєв достатньо цінна людина для влади, його заслуга в успіху останньої виборчої кампанії була не малою. Тож, не виключено, що його таким чином вивели з-під удару", - припускає Голобуцький.
За його словами, РНБОУ – це орган для прийняття стратегічно важливих рішень для країни, і масштаб особистості, яка його очолює, має неабияке значення.
"Якщо Клюєву вдасться повернути вплив РНБОУ, який був за часів Горбуліна, це буде позитив і для країни і для влади", - вважає Голобуцький.
Богатирьова: дасть фору чоловікам чи конкуруватиме з Бахтєєвою?
Що стосується нової посади Раїси Богатирьової, як твердить Володимир Фесенко, це було прогнозовано.
"Чутки про це вже давно ходили. Питання було лише в тому – на яку посаду її призначать. Обговорювалася посада міністра охорони здоров'я, або, більш висока – віце-прем'єра з гуманітарної політики", - зазначає пан Фесенко.
Ходять чутки, що призначення Богатирьової призведе до розколу у таборі людей Рината Ахметова. Нібито неформально всю медицину підібрала під себе голова комітету ВР з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва, яка люто ненавидить Богатирьову. Тож, призначення Богатирьової лише підсилить їхній конфлікт. Сама ж Бахтєєва без ентузіазму прокоментувала ТСН.ua новину про призначення Богатирьової.
Раїса Богатирьова, як відомо, за освітою гінеколог, тож, посада міністра охорони здоров'я їй найбільш близька за фахом з усіх попередніх / © Офіційний сайт Президента України
"Ну, якщо це зробив президент, значить це правильно. Утім тут потрібен професіоналізм, розуміння тих реформ, які розпочав президент у 2010 році. 2012 рік дуже важливий у цьому сенсі, виокремлено чотири пілотних регіони, де вони будуть впроваджуватися – Донецька, Вінницька, Дніпропетровська область і Київ. Тут мають бути знання. У Аніщенка був відповідний попередній досвід організатора охорони здоров'я у найбільшому регіоні, донецькому, а як буде справлятися Богатирьова – подивимося", - відповіла голова профільного комітету.
На питання ТСН.ua, чи буде Раїса Богатирьова більш успішним міністром, ніж Аніщенко, Тетяна Бахтєєва відповіла стримано:
"Важко сказати. Не певна. Поживемо - побачимо", - зазначила Тетяна Дмитрівна.
Як відомо, президент Віктор Янукович неодноразово висловлював невдоволення роботою колишнього міністра охорони здоров'я Олександра Аніщенка. Перед Аніщенком на цій посаді в уряді Азарова "не прижилися" ще два міністри.
"Останнім часом підсилилася група Льовочкіна-Хорошковського, потім група під назвою "сім'я" підсилилася. Тепер мають щось отримати і донецькі, інтереси яких представляє Богатирьова. Це спроба більш оптимально розпоряджатися ресурсами", - вважає Олексій Голобуцький.
Хто буде наступним першим віце-прем'єром?
Володимир Фесенко припускає, що повноваження Андрія Клюєва, як міністра економіки, може перебрати на себе віце-прем'єр Сергій Тігіпко. Утім, не вилючає він і призначення на цю посаду Валерія Хорошковського.
"Та найголовніше питання – хто стане першим віце-прем'єром. Я не виключаю, що це може бути взагалі нова фігура. Можливо, це буде непрямим поясненням, через кого прибрали Андрія Клюєва", - припускає Фесенко.
"Можливо, першим віце-прем'єром стане Хорошковський. Впливу і досвіду у нього не бракує", - припускає Голобуцький.