Кириле, прийди. В Інтернеті опубліковано сенсаційне прохання УАПЦ увійти до складу РПЦ

Кириле, прийди. В Інтернеті опубліковано сенсаційне прохання УАПЦ увійти до складу РПЦ

Фото: Reuters

На думку експерта, факт звернення може мати місце.

Українська Автокефальна Православна Церква звернулась нібито до голови РПЦ Кирила із з проханням допомогти відродити "древню Галицьку митрополію".

Відповідний лист опублікувала колишня помічниця покійного предстоятеля УАПЦ Мефодія Наталія Шевчук.

Звернення підписав глава УАПЦ Макарій.

Якщо довіряти написаному, це значить включення Української Автокефальної Православної Церкви в рамках вищезгаданої митрополії в структуру Російської православної церкви. 

Патріархія УАПЦ одразу поспішила опублікувала відповідь - лист неправдивий, адже Макарій такого не писав. При цьому на Наталю Шевчук позиватимуться до суду, зазначається у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Патріархія УАПЦ повідомляє, що в інформаційний простір випущено новий провокативний матеріал проти УАПЦ та її Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Макарія щодо звернення Глави УАПЦ до Патріарха Московського Кирила. Цей матеріал активно поширює так звана помічниця покійного Митрополита Мефодія Наталя Шевчук на підконтрольних їй сайтах. Жодного звернення до Патріарха Кирила Глава УАПЦ Блаженніший Митрополит Макарій не надсилав та не має наміру цього робити", - йдеться у заяві церковників.

"Лист, на мою думку, це ніщо інше, як проба розколоти Україну за церковною ознакою. Це моя думка. Щодо того, звідки цей лист – він із надійних джерел. Я понад 15 років працювала, власне, в апараті управління церкви. У мене, звичайно, збереглися дуже добрі стосунки як з духовенством, так і з вірянами нашої церкви, з єпископами. Він був отриманий від духовенства. Як мені сказала людина, яка передала цей лист, він є з портфеля митрополита. Дослівно. У нас їх троє", - повідомила Наталія Шевчук, керівник "Фонду пам’яті Блаженнішого митрополита Мефодія".

Вона не хоче поки казати, у портфелі якого митрополита лежав лист. Якщо документ справжній, тоді основна ідея документа - це створення Московським Патріархатом так званої Галицької митрополії на базі трьох єпархій УАПЦ.

"Беручи до уваги той факт, що абсолютна більшість парафій Української Автокефальної Православної Церкви розташовані на території Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей, просимо Ваше Святосте і побратимів архієреїв із метою подолання церковного розділення в Україні сприяти відродженню давньої Галицької митрополії як нової Помісної Церкви, яка присутня в диптиху Російської Православної та інших канонічних Церков вселеленського Православ'я", - йдеться у зверненні.

"Лист досить дивний, як на мене, тому що окрім форми, тобто, там немає вихідного номера. Інколи в таких кореспонденціях вихідні ставляться від руки, щоб можна було легко відмовитися від такого документу і , власне, сьогодні патріархія УАПЦ вже відмовилася від цього. Я допускаю можливість такого листа. Є такі певні тендеції у цій церкві до, якщо не співпраці, то до налагодження стосунків з Московською патріархією", - зазначив релігієзнавець Олександр Саган.

За словами експерта, Московський патріархат втрачає позиції на Західній Україні, тому повернути контроль над тамтешнім православ’ям за рахунок УАПЦ - вдале вирішення цього питання.

"Цей лист може бути фейковим? Виходить, що Наталія Шевчук його вигадала? Ну, не знаю. Я не є фахівець з документального… Як на мене, навряд чи це підробка. Я думаю, що спроба така була. Ну, дуже на це схоже… Рівень листа – багаторівневий, багатоплановий. Це якраз почерк Московської патріархії", - зазначив Сарган.

Є інший важливий момент. Виявляється, Наталія ще два тижні тому надіслала цей лист предстоятелю УАПЦ Макарію з проханням пояснити, що це за документ. У патріархії знали, що у Наталі є цей лист.

В УАПЦ все заперечують і називають неправдою.

При цьому оприлюднений лист був підписаний Макарієм від імені Архієрейського собору. За словами Шевчук, собор його не розглядав. "Це, можливо, був секретний лист, який готувався таємно. Я можу допустити, що члени Архієрейського собору не знали про такого листа", - додав Сарган.

Слід зазначити, що дати скандального листа Макарія дивним чином збігаються з датами ще одного скандалу - листа предстоятеля УПЦ КП Філарета до Кирила восени 2017. Тоді РПЦ вийшла на патріарха Філарета з пропозицією діалогу і попросила надіслати їм листа. Філарет справді його написав. Росія видала це як покаяння і прохання повернутися у склад РПЦ, хоч Філарет просив лише примирення і не просився до складу РПЦ.  Не виключено, що паралельно Москва працювала і з Автокефальною церквою.

"Можна припустити , що , скажімо, московські ініціатори листа патріарха Філарета не дуже сподівалися отримати цей лист, і готували запасний варіант у вигляді співпраці або певної налагодження співпраці з УАПЦ", - сказав релігієзнавець.

Залишається дочекатися реакції Москви.

"Я думаю, що все ж таки зараз московська патріархія підіграє ситуації і відмовиться також від листа. Але я не виключаю і варіант підтвердження", - констатував Олександр Сарган.

Якщо написання такого листа не підтвердиться додатковими аргументами - Наталі доведеться відповідати у законному порядку. Вона запевняє - має додаткові козирі у рукаві. Якщо ж РПЦ визнає лист Макарія - фактично це може остаточно дискредитувати Українську Автокефальну Православну Церкву.

Сергій Гальченко

УАПЦ звинуватили у спробі стати частиною "руського міра"

УАПЦ звинуватили у спробі стати частиною "руського міра"

Повʼязані теми:

Наступна публікація