Клімкін розповів ТСН, про що запитає у Лаврова на зустрічі у "нормандському форматі"

Дата публікації
Клімкін розповів ТСН, про що запитає у Лаврова на зустрічі у "нормандському форматі"

Павло Клімкін дав ТСН ексклюзивне інтерв'ю. / twitter.com/MFA_Ukraine

Глава МЗС назвав пріоритетні теми під час зустрічі у Берліні.

До Берліна приїхали глави МЗС України, Німеччини, Франції і Росії, щоб домовитися про мир. Перемови розпочалися півгодини тому. Від них залежатиме, чи відбудеться 15-го січня зустріч глав держав у нормандському форматі в Астані, йдеться у сюжеті ТСН.19.30.

Офіційний Берлін дав зрозуміти - до Астани Ангела Меркель поїде тільки в тому разі, якщо ця зустріч матиме результат. А це повинен бути документ, прийнятий на найвищому рівні – про обов'язкове втілення всіх пунктів Мінських домовленостей

Глава німецького МЗС Франк-Вальтер Штайнмаєр уже зустрів своїх гостей. До резиденції міністерства прибули міністр закордонних справ Франції Лоран Фабюс, Росії - Сергій Лавров та України - Павло Клімкін. Після привітання Франк-Вальтер Штайнмайєр запросив Павла Клімкіна на двосторонню зустріч. На неї відводили годину часу.

Ще до початку зустрічі і переговорів Павло Клімкін дав ТСН ексклюзивне інтерв'ю.

Як чути з урядових кіл у Берліні, каменем спотикання у переговорах є проведення лінії розмежування, адже це передбачає повернення на позиції 5 вересня, коли підписували Мінський протокол. Ви можете це підтвердити?

Я всіх вітаю з Берліна. Найбільша проблема – це виконання Мінських домовленостей. Причому неодмінне виконання всього пакету. З цього пакету не можна як з меню в ресторані витягувати один пункт, навіть такий важливий як ви тільки що згадали, або два. Весь пакет або виконується, або ні.

Тому наша амбіція і наш намір на сьогодні - добитися результатів і добитися чіткого бачення, яким чином будуть виконуватися всі Мінські домовленості. Заради того вже зараз зустрічаються впродовж декількох годин експерти і заради того почнеться, як я думаю, дуже довга зустріч міністрів закордонних справ.

Домовлятися про мир до Берліна приїхали глави МЗС України, Німеччини, Франції і Росії

Домовлятися про мир до Берліна приїхали глави МЗС України, Німеччини, Франції і Росії

Якщо говорити про демаркаційну лінію – чи відомо вже її проходження і на якому боці буде донецький аеропорт?

По-перше, це ніяк не демаркаційна лінія, це лінія дотику. Це лінія, яка необхідна по-перше для сталого припинення вогню. Оскільки саме від цієї лінії будуть і мають відводитися і артилерія, і відповідні війська. Так домовлено в рамках Мінську. Ми врешті-решт не можемо провести справжніх місцевих виборів. Виборів за українським законодавством! Якщо ми власне не знаємо, на якій площі, на якій території вони мають проводитися. Тому блокування домовленостей по лінії дотику – це насправді блокування всього пакету Мінських домовленостей.

Я сьогодні буду робити абсолютний наголос на лінії дотику, на сталому припиненні вогню. Але також – і це критичний пункт - на встановленні реального дієвого контролю над українсько-російським кордоном, через який все пересувається до Донбасу.

Звичайно, доступ гуманітарної допомоги. Люди страждають в Донецьку і Луганську. І ми маємо надати допомогу тим, хто цього конче потребує саме зараз. І, звичайно, питання заручників. Оскільки те, що відбувається саме зараз – це порушення всіх домовленостей в цій сфері. І, звичайно, політичний процес. Я вже згадав про реальні справжні вибори за українським законодавством, сокільки українські громадяни, а це саме українські громадяни, які мешкають на українські території, мають голосувати саме за українським законодавством.

Це, звичайно, невичерпний перелік, але це головні і ключові пункти, які є в тому числі пріоритетними для нас на сьогодні.

В інтерв'ю французському телеканалу президент Петро Порошенко заявив, що Україна готова знайти вирішення ситуації, при якій президент Володимир Путін міг би "зберегти обличчя". Як може виглядати це рішення?

Якщо йдеться про збереження обличчя для російської сторони, то вона і має визначити, яким чином виглядає збереження такого обличчя. Сьогодні ми про це запитаємо Сергія Лаврова. Але при цьому будемо чітко наполягати на наших пріоритетних пунтках, оскільки для нас це абсолютний must, це необхідність, без якої ми не можемо досягти реального виконання Мінських домовленостей.

Нагадаємо, Клімкін у Берліні наголосив на важливості виконання мінських угод.

Кореспондент ТСН Наталка Фібріґ 

Наступна публікація