Колесніков вилетів з Кабміну через Хюндаї, а від Королевської чекають зарплати по 1000 євро

Колесніков вилетів з Кабміну через Хюндаї, а від Королевської чекають зарплати по 1000 євро

У Кабміні залишилося лише 5 "старих" міністрів / Фото: ТСН.ua

ТСН.ua проаналізував склад нового уряду і з'ясував, чого очікувати від нових міністрів.

Новий уряд обіцяли ще 14 грудня, але так швидко розкласти пасьянс влади не вийшло. І це не дивно. Мінялися місцями губернатори, перетасовувалися функції міністерств і відомств. Фактично пройшла друга адмінреформа.

І досі ще деякі важливі позиції залишаються відкритими. Наприклад, ще не призначений глава Міністерства промислової політики, ще не визначилися з новим главою Нацбанку...

Читайте все про новий Кабмін у спецтемі Новий уряд: Янукович кардинально оновив склад Кабміну

Як і очікувалося, Сергій Арбузов став першим віце-прем'єром. Практично всі експерти сходяться на думці - це призначення є підготовкою Арбузова до прем'єрства. Своєрідне стажування. Перед президентськими виборами Сім'я просуває своїх людей все вище і вище.

"Абсолютно точно можна говорити про те, що Арбузов стане наступним прем'єр-міністром. Це - питання часу, - сказав в коментарі ТСН.uа політолог Володимир Фесенко. - Це може відбутися через кілька місяців, тобто навесні він може перейти на офіційну посаду прем'єр-міністра, або ж це відбудеться після літніх канікул. Він повинен отримати необхідний досвід урядової роботи, а далі почати працювати на посаді прем'єр-міністра".

Тепер у Кабміні з'явилося нове мегаміністерство, яке об'єднало в собі митницю і податкову - Міністерство доходів і зборів. Очолив його екс-голова ДПСУ Олександр Клименко.

Утім, примітним це рішення тільки здається на перший погляд. Про те, що треба об'єднати податкову, митницю говорив і Тігіпко, і Хорошковський. Одним словом, ця ідея витала в повітрі постійно. Проти цієї ідеї був тільки один чоловік - це колишній керівник митниці Ігор Калетник. Тепер він отримав іншу посаду.

"Можна було піти ще далі і поєднати це з Міністерством фінансів, але його зберегли. Можливо, зроблено лише перший крок у цьому напрямку... Клименко, Арбузов, Колобов будуть разом відповідати за фінанси. Це правильне рішення", - стверджує політолог Михайло Погребинський.

Політолог Кость Бондаренко передбачає при такому розкладі конфлікт старої генерації і нової. "Колобов та Арбузов, які будуть відповідати за фінансову політику, є прихильниками утримання курсу гривні і поступової координації курсу. Водночас Микола Азаров є прихильником того, щоб відпустити гривню. Тому там, очевидно, будуть дискусії".

Безумовно, головною сенсацією нового Кабміну стала Наталія Королевська. Їй у спадок від Сергія Тігіпка дісталося Міністерство соціальної політики і праці. Правда, на відміну від Сергія Леонідовича, вона не стала віце-прем'єром. Видно, рейтингом не вийшла.

"Тепер Королевська має можливість втілити свою мрію: пенсія - 500 євро, зарплата - 1000 євро", - пожартував у розмові з ТСН.uа Кость Бондаренко.

Утім, в період порожнього бюджету бути міністром соцполітики - задоволення сумнівне. Тепер Наталії Юріївні доведеться спілкуватися не з приємними з усіх поглядів чоловіками - Ступкою і Шевченком, а з інвалідами, чорнобильцями, афганцями і пенсіонерами.

"Те, що її обрали в уряд, це не початок, це кінець Наталії Королевської", - пророкує депутат Володимир Яворівський.

Утім, Королевська - це не єдиний екс-опозиціонер в уряді. Замість Дмитра Саламатіна (його Янукович взяв у радники) міністром оборони став Лебедєв Павло, який теж колись був у БЮТі.

Зазначимо, що Лебедєв - кадровий військовий. Подейкують, що в нового міністра оборони техніки більше, ніж у всієї української армії. Яхта Galeon 330, машини - Lexus PX 300, Mersedes S 500 L, Toyota Fortuner, Porshe Cayenne. Легкий вітрильний моторний човен Brig і 50 пристойних земельних ділянок...

Міністерство закордонних справ очолив Леонід Кожара. Його попередника Костянтина Грищенка нагородили почесною посадою віце-прем'єра. З одного боку, бути віце-прем'єром - це престижно і круто, а з іншого - всі питання вирішуються в міністерстві.

"Грищенко, на мою думку, був найгіршим міністром. Він був сірий, невиразний, - зауважує Володимир Яворівський, - Кожара більш м'який, більше інтелігентний в широкому розумінні цього слова. Він не політичний яструб, він більше європейська особа. Думаю, Україні буде набагато легше спілкуватися зі світом через Кожару. Хоча я не вірю, що він буде самостійним, він і не може бути таким".

Підвищили до віце-прем'єра і Юрія Бойка. У новому уряді він буде відповідати відразу за п'ять напрямків: екологію, природні ресурси, енергетику, вугільну промисловість і промислову політику. Але у нього, як і у Грищенка, теж забрали міністерство. Головою Міненергетики і вугільної промисловості призначили Едуарда Ставицького. Його давно пов'язують з найближчим оточенням президента.

Ще одним віце-прем'єром очікувано став 38-річний екс-голова Дніпропетровської обласної адміністрації Олександр Вілкул. Його називають висхідною зіркою Партії регіонів. Однопартійці відзначають його ораторські і організаторські здібності, а також велику працездатність. Його сфера відповідальності - інфраструктура регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунальне господарство. Вчора він заявив про свій намір на новому посту приділяти особливу увагу реалізації програми "Доступне житло".

Під час виборчої компанії Олександр Вілкул прославився на всю Україну тим, що заборонив легендарний бігборд із бабусею і котом.

На своєму місці втримався Дмитро Табачник. Незважаючи на всі чутки про швидку відставку, які переслідують його вже два роки, він, як і раніше, очолює Міністерство освіти.

Володимир Яворівський абсолютно переконаний, що рішення про працевлаштування Табачника приймалося не в Києві, а за межами України. "Ви пригадайте, скільки разів Азаров виносив догани Табачнику. Скільки погрожував. А сьогодні виявилося, що він - любо-дорого. Залишив його на цій посаді. Це ще один доказ, що не Азаров і Янукович його призначає".

А ось комуніст Спиридон Киликанров вважає Табачника чи не найбільш підготовленим міністром у Кабміні. "Можна сперечатися щодо окремих чисто ідеологічних моментів, які постійно піднімаються в пресі. Але з точки зору професіоналізму це людина, яка відповідає статусу міністра і за своїм інтелектуальним рівнем, і з підготовки та життєвого досвіду. Я вважаю, що це нормальне рішення".

Кость Бондаренко жодних геополітичних інтриг тут не бачить. На його думку, все просто - Табачник наблизився до Сім'ї і тут спрацював людський фактор.

І нарешті, одна з головних несподіванок. "Непотоплюваний" Борис Колесніков не сплив у новому уряді. На одностайну думку експертів, він став жертвою Хюндая. Корейський хай-тек не витримав українських залізничних реалій, постійно ламався сам і поламав блискучу кар'єру Бориса Вікторовича. В новому уряді немає і Андрія Петровича Клюєва.

Утім, ще не вечір, цілком можливо, що такі цінні кадри ще десь "спливуть". Перестановки і призначення тривають.

Олена Яхно

Повʼязані теми:

Наступна публікація