Конституційний суд заблокував президентський законопроєкт про уповноважених Верховної Ради

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У КС застерігають від запровадження такого контролю за додержанням Конституції.

Конституційний суд України визнав неконституційним президентський законопроект №1016 про уповноважених Верховної Ради.

Про це 21 листопада повідомляє пресслужба КСУ.

В суді зазначили, що запропоновані законопроєктом зміни до ст.85 та 101 Конституції України передбачають запровадження нового виду парламентського контролю, який може вийти за межі контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених, а отже, може призвести до порушення та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно у КС застерігають від запровадження такого контролю за додержанням Конституції, який суперечитиме їй та може спричинити юридичну невизначеність, оскільки є несумісним із принципом верховенства права.

Зазначається, що запровадження нового виду парламентського контролю через інститут уповноважених Верховної Ради "за додержанням Конституції України і законів в окремих сферах" може призвести до звуження сфери діяльності та обмеження повноважень уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також до обмеження права кожного звертатися за захистом своїх прав до омбудсмена згідно з частиною третьою статті 55 Конституції, що не відповідає вимогам частини першої статті 157 Конституції України.

У висновку також вказано, що внесення до Конституції змін, запропонованих законопроєктом, призведе до встановлення невизначених меж повноважень Верховної Ради всупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, що є загрозою для забезпечення прав і свобод громадянина.

”Конституційний суд України констатує, що запропоновані у законопроекті зміни до статей 85 та 101 Конституції України не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, однак вони не узгоджуються із конституційними принципами верховенства права та поділу державної влади, засадами демократичної, правової держави та у разі запровадження загрожуватимуть правам і свободам людини і громадянина, а отже, є такими, що не відповідають частині першій статті 157 Конституції України”, - йдеться в повідомленні.

Водночас у КС зауважили, що на час надання ним цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією, не ухвалено, тому юридичних підстав, які б унеможливлювали внесення змін до Конституції України, немає.

З огляду на викладене Конституційний суд України вважає, що законопроєкт відповідає вимогам частини другої статті 157 Конституції України.

Висновок Конституційного суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Нагадаємо, народні депутати під час засідання Верховної Ради 3 вересня підтримали постанову та направили законопроєкт про внесення змін до Конституції України (щодо уповноважених Верховної Ради України)  до Конституційного суду для отримання висновку. Постанову підтримали 298 народних депутати.

Залиште свій коментар

Вибір редакції