Кремль і тероризм. Дипломати розповіли, чи можна зупинити Путіна

Україна почала вживати активних заходів як у дипломатичній площині, так і в силовій.

Останні кілька днів світ спостерігає, як країна-агресор знову намагається вдати із себе жертву, звинувачуючи Україну у спробі влаштувати теракти в Криму

Ймовірно, що у Кремлі зрозуміли, що вигадані нею "хунта" і "фашисти" вражають розуми лише внутрішньої аудиторії. Відтак вирішили використати жахачку, зрозумілу і європейцям, й американцям - тероризм.

Але й ця тактика не спрацювала. Зокрема, посол США в Україні Джефрі Пайєтт відреагував на ці звинувачення так: "США будуть подовжувати усі санкції, що пов'язані з окупацією Криму, проти Росії доти, доки РФ не поверне півострів Україні".

А увесь Радбез ООН, за виключенням РФ,  на закритому засіданні підтримав цілісність України, включаючи Крим. Про це розповів постпред України в ООН Володимир Єльченко.

ВідеоНовий привід до наступу на Україну чи самопіар Путіна: експерти коментують кримські провокації

ТСН.ua дізнався у дипломатів, як Україні варто діяти у таких умовах.

Володимир Огризко
УНІАН
Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ:

- Найперше – треба припинити виправдовуватися. Виправдовувати за те, що ми намагаємося навести лад на своїй землі. Звичайно, зрозуміло, що ми не збираємося вести наступальні дії, але й виправдовуватися теж не потрібно.

Скликання Ради ООН - це те, що треба робити раз на місяць, щоб світова спільнота регулярно отримувала інформацію не з російських брехливих джерел, а з українських першоджерел – про те, що відбувається і на Донбасі, і в Криму, з документами, з фактами, зі свідками, якщо потрібно. Тоді є шанс, що світова спільнота не забуватиме про те, що Крим - це Україна, і вимагатиме від Росії його звільнення.

Слушною є думка щодо того, що Росія створює нові аргументи для війни, адже їй завжди треба мати привід, на кшталт хунти, фашистів, а тепер вже й терористів. Виходить, що країна, яка сама є країною-терористом й організовує терор відносно свого сусіда, намагається записати нас у терористи.

Тут не варто забувати, що Держдума надала Кремлю право застосовувати збройні сили закордоном. До цього треба ставитися досить серйозно. Це не жарти.

Тому я дуже радий тому, що сьогодні було прийнято рішення про хоча б часткову мобілізацію українських сил вздовж адмінкордону з Кримом. Тому що на скупчення російських військ треба відповідати не заявами, що це погано, а конкретними діями. Лише це може змусити Путіна зупинитися. Бо іншої мови, окрім мови сили, він не розуміє. На пересування і концентрацію російських військ треба відповідати дзеркально. Тоді це буде найкращою гарантією того, що його спроби шантажувати нас будуть приречені.

Богдан Яременко
Богдан Яременко, голова правління Фонду "Майдан закордонних справ":

- Українці дещо розслабилися і почали забувати, що війна, яка почалася в лютому 2014 року з окупації Криму, не закінчилася. Вона триває. І те, що український уряд, президент, парламент й українці загалом можуть піти у відпустку, не значить, що у нас на фронті не гинуть люди, і що щодня хтось не стріляє в Україну. Цю війну Росія веде, як ми вже мали змогу пересвідчитися, найрізноманітнішими методами. Один із улюблених підходів – це комбінація методів інформаційних, дипломатичних, політичних, економічних, військових, терористичних та інших. Дійсно, це гібридна війна.

Росія дуже розраховувала на виконання Мінських домовленостей за її сценарієм. Але Україна змогла порушити ці плани, зокрема, переконати світ у тому, що перед будь-якими розмовами про вибори на Донбасі спочатку має бути перемир'я, припинення вогню. Оскільки це абсолютно не влаштовувало Кремль, у Мінському процесі виник певний вакуум – у нормандської групи бракувало ідей і розуміння, куди рухатися далі за таких обставин.

І, здається, тепер Володимир Путін вирішив скористатися якимись внутрішніми російськими проблемами і проблемами в Криму для того, щоб перехопити політичну ініціативу. Те, що нинішні події на півострові, швидше за все, не мають жодного відношення до України та її активностей, свідчить те, що кілька днів якихось надзвичайних приготувань і переполоху в Криму минули взагалі без висвітлення в ЗМІ РФ. Ми вже звикли до того, що російська пропаганда вміє буквально онлайн готувати інформаційні вкиди, провокації тощо. А тут Росія довго думала. Тому, найімовірніше, на півострові щось сталося, і їм треба було підготуватися до того, яким чином вину можна було б перекласти на Україну. Насправді ми навіть не знаємо, чи взагалі була якась стрілянина і якісь втрати серед російських силовиків.

Перший феномен полягає в тому, що Крим перенасичений, з одного боку, військовими та спецслужбами Росії, з іншого боку - кримінальним елементом. Частково цей кримінальний елемент завозиться до Криму з Донбасу. Це люди, які відпочивають та лікуються у перервах між вбивствами українців. Також серед них є частка людей, які завозилися або самі заїжджають з Росії, щоб перехоплювати бізнес українців, щоб тиснути на кримських татар, на мусульманську громаду в Криму.

Другий – що в Криму накопичується соціально-економічне невдоволення людей. Громадяни України в Криму, можливо, не звикли до заможного життя, але звикли, що вони мають право скаржитися. Зараз вони не мають ні хорошого життя, ані права скаржитися.

Отже, в Криму є підстави для різних соціальних вибухів, заворушень, надзвичайних ситуацій, пов'язаних як з діяльністю спецслужб та кримінального елементу, так і зі станом економіки та суспільного життя. Очевидно, сталося щось подібне, в результаті чого могли бути якісь втрати серед російських силовиків. Але запізніла і дуже агресивна, непереконлива і неаргументована реакція Кремля доводить, що все це висмоктано з пальця.

Не можна піддаватися ілюзії, що будь-яке рішення Ради безпеки ООН, скликання нових засідань Ради безпеки – хоча очевидно, що ми повинні робити і це, – допоможуть нам вийти з цієї ситуації. Єдиним гарантом нашої безпеки є наші збройні сили і наші спецслужби.

Читайте більше у блозі Богдана Яременка: Не розсмокчеться

Володимир Крижанівський, перший посол України в Росії
Володимир Крижанівський, перший посол України в Росії:

- Я не думаю, що ми зараз перебуваємо у положенні Польщі 1 серпня 1939 року. У нас все таки є багато країн, які нам симпатизують і допомагають нам.

Але ситуація, яка склалася, дійсно має одну подібність - це така ж сама, абсолютна чиста провокація. Цинічна, груба, безпардонна та погано організована.

Зрозуміло, що їм треба тримати в стані напруги жителів Криму. Але гидко дивитися, як дрібна шпана з Петербургу намагається щось із себе вдавати. І це все виглядає просто жахливо. Ми маємо справу з озброєним до зубів безумним ворогом.

І подивіться, як реагує світ. Джефрі Пайєтт абсолютно чітко висловився про те, що вони прекрасно розуміють, що це брехня і груба неприкрита провокація. Америка сказала: до того часу американські санкції не будуть зняті, допоки вони не повернуть Крим.

І зрозуміло, що Литва також одразу зробила чітку заяву. А ось інші - вони вичікують, чекають. Бо такою є Європа. Вона була такою і в 1939 році. Вона певною мірою є такою і зараз. Вони просто не хочуть зв'язуватися із Путіним.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: