Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Крим, Сирія і транзит газу Україною. Про що Трамп і Путін розмовляли у Гельсінкі

Крим, Сирія і транзит газу Україною. Про що Трамп і Путін розмовляли у Гельсінкі

Загалом президенти США і Росії лишилися задоволеними самітом.

У понеділок, 16 липня, у Гельсінкі відбувся саміт президентів США і Росії Дональда Трампа і Володимира Путіна.

Лідери двох країн мали зустрітися тет-а-тет в Готичному залі Президентського палацу о 13:00, проте російський президент запізнився на годину. Відповідно, зустріч також почалася із запізненням і тривала дві години замість запланованих півтори.

ТСН.ua зібрав заяви обох президентів за підсумками зустрічі, яку було проведено у дві фази: у закритому режимі віч-на-віч, під час якої компанію двом лідерам складали тільки перекладачі, і в розширеному форматі за участю глав зовнішньополітичних відомств.

Загалом президенти лишилися задоволеними самітом. Виходячи з Готичного залу, Трамп назвав зустріч із Путіним "гарним початком". Своєю чергою Путін на спільній прес-конфереції заявив, що перемовини з Трампом відбулися у "відвертій та діловій атмосфері".

Виступ Володимира Путіна

Путін на прес-конференції з Трампом
Reuters

Російський президент заявив, що сьогодні Росія та США зіштовхуються з новими викликами. Зокрема, він перерахував криміналітет, екологічні, економічні проблеми та регіональні кризи. Путін додав, що хоче перевести контакти спецслужб на системну основу, та повідомив, що росіяни передали американцям "записку" з конкретними заходами щодо роззброєння. 

Щодо регіональних конфліктів Путін визнав, що їхні позиції з Трампом не збігаються. Зокрема, він вважає, що в Сирії США і РФ повинні працювати над поверненням біженців до своїх домівок, які ті залишили під час військового конфлікту. 

Також Путін заявив, що президент США Дональд Трамп наполіг під час переговорів на розведенні ізраїльських та сирійських військ у районі Голанських висот.  "Після завершення остаточного розгрому терористів в південній зоні, ситуація на Голанських висот повинна бути переведена в повну відповідність угодам 1974 року про розведення ізраїльських та сирійських військ. Це дозволить повернути спокій на Голани, відновити режим припинення вогню між Сирією та Ізраїлем, надійно забезпечити безпеку держави Ізраїль", - заявив Путін. 

Голова РФ відзначив роль Трампа у нормалізації ситуації з ядерною програмою КНДР та додав, що позиції Росії та США відрізняються стосовно ядерної програми Ірану.

Російський президент не оминув увагою й Україну. Він  наголосив на "важливості добросовісного втілення Мінських угод", заявивши, що Вашингтон повинен тиснути на Київ щодо врегулювання військового конфлікту на сході України.

"Під час обговорення внутрішньоукраїнської кризи звернули увагу на важливість сумлінної реалізації Мінських домовленостей. США могли б рішучіше наполягати на цьому і налаштовувати українське керівництво на цю роботу", - сказав Путін.

Також очільник Кремля прокоментував закиди у втручанні Росії в американські вибори. "Мені довелося повторити те, що я говорив вже не один раз, зокрема і на особистій зустрічі з президентом, що Російська держава ніколи не втручалася і не збирається втручатися в американські внутрішні справи, зокрема у виборчий процес", - сказав Путін.

Також він відзвітував, що обговорив з Трампом відновлення зв'язків громадськості, та запропонував все вирішувати експертам і спеціалістам, які орієнтуються у двосторонніх стосунках.

Виступ Дональда Трампа

Трамп і Путін на прес-конференції
Reuters

Трамп заявив, що наразі відносини між державами на найнижчій точці свого розвитку, але це нібито змінилось чотири години тому. Президент США додав, що конструктивний діалог відкриває шлях для миру та справедливості. Трамп готовий йти на політичний ризик, щоб ставити в пріорітет національні інтереси. 

Президент США озвучив переконання, що Путін хоче покласти край ядерній програмі КНДР, та підтвердив, що Росія і США можуть відкрити канал зв'язку для спецслужб. Зокрема, Трамп зауважив, що обмін інформацією допоміг запобігти теракту в Петербурзі.

Трамп двічі подякував Путіну за перемовини.

Примітно, що під час свого вступного слова президент США жодного разу не згадав про Україну.

Відповіді на запитання журналістів

Відповідаючи на запитання журналіста агентства Інтерфакс, Трамп заявив, що США і Росія будуть конкурувати, що є позитивною оцінкою. 

Путін запропонував Трампу впливати на регуляцію енергетичного ринку світу. Зокрема, він заявив, що Росія не зацікавлена у падінні і зростанні цін на нафту.

Також Путін запевнив американського колегу у готовності зберегти транзит газу через Україну після реалізації "Північного потоку-2" і продовжити контракт після 2019 року.

"Пан президент (Трамп) висловлював стурбованість у зв`язку зі зникненням транзиту через Україну. Я запевнив пана президента, що Росія готова зберегти цей транзит. Більш того, ми готові продовжити транзитний контракт, який закінчується наступного року, в разі врегулювання спору між суб`єктами господарювання в Стокгольмському арбітражному суді", - сказав Путін.

Трамп і Путін на прес-конференції
Reuters

На запитання американських журналістів про втручання Росії у перебіг виборів-2016 у США Трамп заявив, що його команда справедливо виграла кампанію. "Не було змови. Я не знав президента (Путіна). Не було змови", - сказав він. 

Путін у відповідь на це попросив надати докази такого втручання. Водночас він визнав, що хотів перемоги Трампа, оскільки той виголошував заяви про нормалізацію відносин з Росією.

Натомість, за словами Путіна, є докази того, що працівники спецслужб США допомогали штабу Клінтон у фінансуванні.

Також російський президент заявив, що у разі допитів росіян Москва вимагатиме аналогічного кроку від Штатів - допитів представників американських спецслужб. 

Говорячи про сирійську ситуацію, Трамп зазначив що військові США та РФ працюють краще за політиків. Путін своєю чергою закликав розширити гуманітарну операцію, щоб повернути з Йорданії, Туреччини та Лівану сотні тисяч біженців, що зменшить тиск на ці держави.

Путін звинуватив Джорджа Сороса у масових втручаннях. 

Під час зустрічі Трамп наголошував Путіну на незаконності анексії Криму. "Ми провели референдум... Для нас це питання закрите", - заявив на це очільник Кремля.

Путін висміяв запитання журналістів, чи має Росія компромат на Трампа або його родичів, заявивши, що російські силовики не стежать за усіма поспіль. "Викиньте це лушпиння з голови", - сказав він.

Вибір редакції