Лавров прокоментував зрив підписання "формули Штайнмаєра" у Мінську

Дата публікації
Перегляди
3364
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Лавров прокоментував зрив підписання "формули Штайнмаєра" у Мінську

Фото: Getty Images

У МЗС РФ заявили, що дуже засмучені через те, що документ не було підписано.

Глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що Росія "дуже сильно засмучена і стривожена" відмовою України підписати "формулу Штайнмайера" на останній зустрічі Контактної групи у Мінську 18 вересня.

Про це він сказав в інтерв’ю "Комерсант".

"Це делікатна сфера. На зустрічі зовнішньополітичних радників в Парижі 11 вересня була досить предметна дискусія про те, як саме повинна Контактна група схвалити цю формулу. У підсумку всі без винятку радники лідерів "нормандського формату" погодилися, що Контактна група повинна підписати цей документ. Згадаю, що там були міркування про те, що, можливо, не всі члени Контактної групи підпишуть цей документ. Але російський представник чітко сказав, що Контактна група - це той самий формат, в якому потрібно вирішувати питання, пов'язані з Мінськими домовленостями. Всі представники сторін у Контактній групі - Київ, Донецьк, Луганськ, ОБСЄ, Росія - ставили свої підписи під Мінськими угодами. Виключати когось з числа підписантів ("формули Штайнмайера", - прим.ред.) не вийде", - наголосив він.

За словами Лаврова, перед зустріччю Контактної групи були сумніви, що причиною зриву підписання стала проблема кількості підписантів.

"Але Леонід Кучма заявив, що він взагалі не хоче цього підписувати, інакше в Києві буде черговий Майдан. Ви чули заяви з Києва після цього. Вони були суперечливі. Сухий залишок - треба підписувати. Повторюся, з застереженнями, про які почав розмірковувати Вадим Пристайко, мовляв, підписати треба, але це не означає, що все буде виконано в такому вигляді, рухатися доведеться, по суті справи, на дотик, намагаючись щоразу зрозуміти, що відбувається в київській еліті, як оточення президента України намагається інтерпретувати заявлену ним волю домогтися миру в Донбасі і що це може означати для Донбасу", - зазначив міністр.

Водночас Лавров запевнив, що для Росії не є принциповим надання особливого статусу для Донбасу.

"Позиція Росії дещо ширша. Вона полягає в тому, що є Мінські домовленості, які передбачають відновлення контролю України над усім цим регіоном при повазі його особливого статусу. Це дуже схоже на Придністров'я, між іншим", - резюмував він.

Зазначимо, "формула Штайнмайєра" – це запропонований 2016 року тодішнім головою міністерства зовнішніх справ Франк-Вальтер Штайнмайєром варіант реалізації Мінських угод, головним пунктом якої є надання "особливого статусу Донбасу через чесні, демократичні вибори відповідно до стандартів ОБСЄ". 

Російська сторона в ТКГ повідомила, що на засіданні 18 вересня українські представники відмовились підписати "формулу Штайнмаєра". Водночас, Україна зазначила, що не має принципових заперечень по суті "формули Штайнмаєра" щодо місцевих виборів, однак реалізація цієї формули можлива лише за умови виконання низки пунктів, серед яких повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України, виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки та інше. У Кремлі ж заявили, що "формула Штайнмаєра" має бути підписана без жодних умов.

20 вересня глава МЗС України Вадим Пристайко розповів про чітко виписані формулювання, які узгодили радники на зустрічі Тристоронньої контактної групи у Мінську. Він зазначив, що у вересні 2019 року радники "нормандської четвірки" погодили не "формулу Штайнмаєра", а погодили інше чітке формулювання.

В ньому також йдеться, що закон про особливий статус застосовується on temporary basis, тобто на тимчасових умовах, з моменту проведення виборів, а на постійній основі він починає діяти після визнання БДІПЛ ОБСЄ того, що вибори відповідають високим стандартам.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3364
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація