Ледь не дали задню: як Янукович майже відмовився від європейського курсу України

Ледь не дали задню: як Янукович майже відмовився від європейського курсу України

Фото: УНІАН

У 2013 році тодішня українська влада намагалась поховати намагання країни зблизитись з Європою.

Україна цілком могла повністю відмовитись від європейського курсу. Про Саміт східного партнерства у Вільнюсі, на якому тодішня влада на чолі із Віктором Януковичем дала задню, але зрештою волею народу повернулася на історичний шлях, пригадала кореспондент ТСН Ольга Кошеленко.

За два дні до того, як українська влада на саміті Євросоюзу у Вільнюсі остаточно відмовилася від європейського вибору, на Майдан під стелу вийшли перші учасники майбутніх акцій протесту. І зрештою зробили неможливе - змінили хід української історії.

28 листопада 2013-го у Вільнюсі пішов перший сніг. Із дощем і пронизливим вітром. Сніг засипав живі квіти, які висадили до урочистого дня - Саміту східного партнерства. Прекрасна погода для руйнування надій.

У ніч проти п'ятниці вікна в готелі "Кемпінскі" довго не згасали. І хоча до саміту лишалися лічені години, переговори не припинялися. Переговори припинилися ближче до третьої ночі - остаточним "ні". Віктор Янукович втомився від умовлянь і торгів і пішов спати.

Здавалося, за Україну тоді найбільше вболівали жінки. Президент Литви Даля Грибаускайте - і політично, і суто по-людськи. Уже стала легендою історія про брендовану ручку, якою Янукович не підписав Угоду про асоціацію. А Грибаускайте як хазяйка саміту її заховала до кращих часів і привезла вже Порошенку у Брюсель. І коло, так би мовити, замкнулося.

Але найбільше вразив такий момент на кадрах із урочистого прийому у Палаці великих князів напередодні саміту. Зазвичай їх, якщо і поширюють прес-служби, то без звуку - особисті розмови перших осіб ніколи не виносять на публіку. А тут офіційно надали відео, де канцлер Німеччини Ангела Меркель не те щоби вичитує Януковича, але дипломатично дає зрозуміти, наскільки в ЄС розчаровані.

"Але ми очікували від вас більшого", - говорила тоді Меркель.

І на цьому тлі зухвала поведінка українських керманичів здавалася ще більш гротескною. Приблизно за тиждень до підписання угоди вони згадали, що на адаптацію української економіки до нових умов вільної торгівлі із Європою знадобляться 160 мільярдів євро.

"Вони звучали ці розрахунки, ми робили. Передавали єврокомісарам ці розрахунки", - запевняв тодішній голова Нацбанку Сергій Арбузов.

160 мільярдів євро - від такої суми у єврокомісарів очі округлювалися навіть під час публічного коментування. Можна лише уявити, що вони казали неофіційно.

"Ця сума є непропорційною, нереальною, навіть якщо розділити її на 10 років, допомога становитиме 10% ВВП України на рік. Інші країни, які вступали до ЄС, а не ставали асоційованими членами, отримували щонайбільше кілька відсотків ВВП", - говорив тодішній єврокомісар Штефан Фюле.

Під звуки живої музики свої угоди про асоціацію у Вільнюсі парафували Грузія та Молдова. І, схоже, ми добряче зіпсували свято ще і їм. Замість вечірок з нагоди, усі погляди були спрямовані на Київ, де увечері на Майдан вийшли перші учасники майбутньої революції.

Нагадаємо, сьогодні у Страсбурзі урочисто підписали документ, що скасовує візи між Євросоюзом та Україною. У церемонії взяв участь президент України Петро Порошенко.

Повʼязані теми:

Наступна публікація