Перейти до змісту
Локдаун, українська вакцина від коронавірусу, зміни в Кабміні та відновлення економіки: повне інтерв'ю Зеленського

Глава держави пояснив, навіщо українцям у день місцевих виборів відповідати на його п'ять запитань.

Локдаун в Україні може бути запроваджений, якщо щодня фіксуватимуть 15 тисяч нових інфікованих коронавірусом. Не виключено, що найближчим часом у Кабміні стануться кадрові зміни. Економіка України сьогодні не може функціонувати без західних грошей і тому кредити від МВФ потрібні.

Про все це, а також про майбутнє опитування на місцевих виборах, президент України Володимир Зеленський розповів в інтерв’ю чотирьом українським телеканалам, зокрема "1+1". ТСН.ua підготував повне велике інтерв'ю глави держави.

БОРОТЬБА З КОРОНАВІРУСОМ ТА ЛОКДАУН

 • Українців хвилює пандемія коронавірусу. І, зокрема, в двох аспектах: питання можливого локдауну і цифр, за яких Україна закривається так, як це було, і чи закривається вона взагалі? Бо міністр охорони здоров'я Максим Степанов казав про 15 тисяч хворих, Ви казали про 9,5 тисячі нових хворих за добу. Народ страшенно це непокоїть, тому що це прямо пов’язано також із економікою, наскільки їхня мікроекономіка і наша макроекономіка зможе витримати цей локдаун. Коли саме його оголосять? З іншого боку, це визнання того факту, що медична система України вже зараз не може впоратися. Люди по 10 днів чекають на результати тестів, неможливо зробити КТ, безоплатне лікування коронавірусу, яке обіцяла держава, – не дуже добре вже працює за тієї кількості хворих, що ми маємо… І ми також розуміємо, що в нас є ковідний фонд і це дуже крута тема. Там 66 мільярдів гривень, чому б не спрямувати ці кошти передусім на медицину, а не на інфраструктурні об’єкти, як це, чомусь, було останнім часом? Тобто, два питання: коли в нас буде локдаун і чи буде взагалі та щодо фінансової частини?

- Я почув, мені здається, одразу всі запитання від ваших 100 близьких друзів в одному питанні. Я дуже швидко спробую відповісти на всі ці питання. Щодо локдауну я хочу всіх заспокоїти, ми дійсно розуміємо, що будь-який локдаун зупинить повністю економіку нашої країни. Це страшно, це небезпечно і це на сьогодні, я вважаю, неможливо і недоцільно.

Що стосується локдауну і тих цифр, що їх говорить міністр охорони здоров’я і ті цифри, про які я говорив, стверджував – так і є, але одразу ми домовились, що за умови п'яти тисяч (хворих на коронавірус. — Ред.) ми можемо ввести локдаун. Це було на початку пандемії коронавірусу. Це про те, як ми були готові, про те, як ми зараз готові і про те, як ми будемо готові. І дійсно, близько місяця тому ми вважали, що за умови 9,5 тисячі хворих на день ми не зможемо (справитися. — Ред.) і наша медицина зупиниться: не буде вистачати ліжок в інфекційних лікарнях, не буде, передусім, вистачати медиків.

І про це ніхто не говорить це дуже важливо тому, що ми збільшимо ліжка, і Степанов тут абсолютно на сьогодні правий, що за умови 15 тисяч ми можемо ввести локдаун, але це не про ліжко-місця. Це дуже важлива річ, про яку, на жаль, засоби масової інформації чомусь не говорять, чи не підкреслюють саме цей нюанс — ми не можемо збільшити кількість лікарів, ми їх збільшимо через перепрофілювання, через інтернів, через навіть студентів, але це не може бути, розумієте, безрозмірним. Чому? Тому, що ми не можемо перепрофілювати всю медичну систему України під хворих на COVID-19. І це є проблема. Велика проблема. І саме через це ми звертаємось до наших людей, ми розуміємо втомленість, ми розуміємо всі ці проблеми, тому ми просимо: носіть, будь ласка, маски! Не тільки для себе, а й для свого оточення. А це для лікарів. Просто не можуть мільйони лікарів раптом з’явитися в Україні.

Ви знаєте, коли почалася пандемія коронавірусу, у нас нічого не було, тому всім тим, хто каже – згортання медичної реформи – ви знаєте, як то кажуть – не можна спіймати рибку в мертвому морі. Про яке згортання чого ми говоримо? Є "плюси" у реформі, є "мінуси". Найголовніший "мінус", що країна не була повністю, 100% готова до COVID-19. Що ми отримали? Я вам поясню. Просто не було зовсім вертикалі санітарних лікарів. У державі цього не було. Ми відновили це. Я не говорю, що це велика перемога. Це важливо було зробити швидко. Ми швидко це зробили. Ви самі бачили…

 • Це про що? Це про коронавірусний фонд? Чи про що це, коли у вас в держрезерві — нуль!

- Це не про коронавірусний фонд. Це про те, що жодної підготовки – глобальної стратегічної до таких трагічних випадків в Україні не було.

Ви бачили, що відбувалося з масками, навіть в бізнесі, навіть не в державних, а в звичайних аптеках. Дезінфектори, маски – нічого не було. Ми відновили повністю це виробництво. Спочатку мільйони того, що ми на літаках завозили до України. Дуже швидко. І тут і державні гроші, і гроші з фонду COVID-19, і гроші бізнесменів, і гроші всіх знайомих. Це правда, тому що у нас МОЗ був, і у прем’єра, і в Офісі президента, і в моєму кабінеті і в багатьох, до речі, бізнесменів. Всі цим займались. Це перший місяць.

На другий місяць ми почали виробляти вже свою продукцію. На третій місяць, чи, навіть, на другий, ми всі вийшли на той рівень, коли ми дезінфекторами стали забезпечувати Європу. Я вважаю, що це велика перемога.

Що стосується коронавірусного фонду: у нас є гроші в цьому фонді. По-перше, ви мали рацію, понад 65 млрд грн, 67, мені здається, є половина цих грошей — це по-друге. По-третє, зрозумійте коронавірусний фонд — це не надруковані окремі гроші, чи гроші, які нам надали наші якісь партнери, ми їм вдячні завжди за підтримку, але ми повинні зрозуміти – це ті програми, які були в бюджеті, які були розписані на все: спорт, культура, інфраструктура, лікарні – на все. Всі ці програми, взялась частина бюджету, ви прекрасно знаєте – ми його заблокували, там і був локдаун, але тимчасово. Тимчасово, тому що там же життя продовжується. Треба відновлювати життя, відновлювати і будувати країну. І це дуже важливо. Я розумію, про що ви кажете —  витрачати на щось. Я знаю багато питань з приводу того, що витрачались гроші на дороги.

 • Так, на "Велике будівництво".

- Я хочу, щоб ми всі розуміли, що відбувалось з "Великим будівництвом". Перемога, яка у нас була взимку, я вважаю те, що ми забрали 3 млрд з "Газпрому", відсудили ці гроші і їх отримав НАК "Нафтогаз". І тут ми зрозуміли, що ми можемо зробити велику програму. Ми розраховували на всі ці гроші.

Частину цих грошей, а саме 33, мені здається, чи 35 млрд із цих майже 100 млрд — були домовленості, що ми їх витрачаємо. Нарешті, в Україні з’являться дороги. І всі це бачать – дороги будуються. Тому, що ніхто не зупинив цю програму. Ці гроші передали до бюджету із НАК "Нафтогаз". Всі ці гроші були в бюджеті. І частину від цих мільярдів було витрачено на важливу програму, яка забезпечує не тільки інфраструктуру України. Більша частина цієї програми — це дороги до тих лікарень, куди їдуть люди і хворі на COVID-19.

 • Ви сказали 15 тисяч  і тоді буде "локдаун"?

Дивіться, поки що така ситуація: ми збільшуємо ліжка, перепрофілюємо лікарні, збільшуємо кількість тих лікарів, які проходять практику. Поки що на сьогодні така цифра. Вона може змінюватися. Може збільшуватись. Але може і не збільшуватися.

Відео Велике інтерв'ю Зеленського: локдаун, боротьба з коронавірусом, стан економіки та п'ять запитань на виборах

Президент України дав інтерв'ю чотирьом українським телеканалам, зокрема, "1+1". У ньому розповів про локдаун, боротьбу з коронавірусом, стан економіки та п'ять запитань на виборах.  

Велике інтерв'ю Зеленського: локдаун, боротьба з коронавірусом, стан економіки та п'ять запитань на виборах

ЗАРПЛАТИ ЛІКАРІВ

 • Пане президенте, дотичне нам потрібно зберегти лікарів, розумієте? Ви говорите: ми нових не завезем, але, якщо в нас буде 15 тисяч інфікованих на день, ми ж прекрасно розуміємо, що нам потрібно буде, це буде перше завдання – втримати тих, хто є.

- Так і є.

 • Ви у Раді обіцяли, що лікарі наступного року будуть отримувати до 27 тисяч гривень. Але ж в бюджеті не закладені ці гроші.

- 20-25 тисяч — середня заробітна плата, я так і сказав.

 • Але в бюджеті не закладені ці гроші.

- Дивіться, ми сьогодні ще не бачимо остаточного бюджету. Ми над ним будемо працювати, будуть закладені гроші, щоб наші лікарі отримували нормальну заробітну плату. Сьогодні всі лікарі отримують набагато більше, які борються з COVID-19. Вони отримують 300%.

 • Вони отримують рівно за ті години, які вони перебувають із "коронавірусним" хворим. Ви розумієте, вони не отримують, просто, що вони працюють у цьому відділені, а от саме за ці години.

- Дивіться. Ми знаємо. Тому ми і кажемо, що їм нелегко, тому люди повинні берегти не тільки своє життя, а їхнє життя. Що стосується "плану Б". Ніхто не хоче "локдауну". До речі, нещодавно я дивився, хтось з політиків казав: "У нас буде те, що в Італії". Це поверхнева людина. Чому? Тому, що я хочу вам нагадати відмінність від сьогоднішнього етапу і готовності української системи від італійської. За шести тисяч захворілих на день вони обирали, кого лікувати, а хто буде помирати...

 • У нас Максим Степанов теж казав про 20 тисяч, здається.

- За шести тисяч в них була проблема. Чому я знаю, тому, що саме в цей момент вони звертались до нас і ми їм відправляли наших лікарів. Нині 6700 (хворих на коронавірус) в нас, на жаль. Трагічна цифра.

Нещодавно я дивився, хтось з політиків казав — у нас буде те, що в Італії. Хочу вам нагадати відмінність від сьогоднішнього етапу і готовності української системи від італійської.

 • Але якість лікування...

- Тут ніхто не сперечається, але, на жаль, про ці цифри ніхто не говорить – візьміть Францію, Англію, Італію, інші країни — у нас майже найнижчий в Європі показник смертності.

 • Це пов’язують із кількістю тестів, які в нас роблять.

- А де тут логіка? Це ж елементарна математика, у вас же кількість від захворілих. Ті люди, які це говорять, в них ще й була двійка з математики. Я чув це. Не може бути. Це логіки ж немає. У нас, до речі, коли було 500 захворілих, відсоток був вищим, у нас відсоток був 2,2. Ось вся логіка і розсипалась. 1,9 через те, що дійсно лікарі знають, як лікувати захворілих на коронавірус. Вони навчились, вони у нас дуже швидкі. Італійці не просто так запрошували наших. Недооцінені через те, що ви говорити через гроші. Так і є. Але від вересня ми обіцяли, я не знаю, як зараз з перерахуванням, що там саме відбувається, але ми контролюємо ці процеси. Я маю на увазі, 25%, 50% і 75% відповідно додали лікарям до їхніх заробітних плат, це стосується не "коронавірусних" лікарів. Це стосується всіх лікарів.

ПОКАРАННЯ ЗА НЕДОТРИМАННЯ КАРАНТИНУ

 • Чому в Україні не карають штрафами за порушення правил карантинних обемежень, як у країнах Європи?

- Тому, що таке законодавство... Ухвалювати рішення повинні депутати Верховної Ради України. Ніхто з депутатів цієї Ради, ніхто від політиків... ніхто перед виборами нічого не хоче робити. Вони всі бояться. Питання не лише в монобільшості. Питання в усіх депутатах, питання у ставленні до людей, чому? Наші люди, вони, я вважаю, сильно розслабились. Я розумію, що вони втомились від COVID-19, це зрозуміло, але не носити маску це зовсім неправильно.

Зміни до законодавства з приводу штрафів повинні бути, я вважаю, що це виважено, правильно. Людина повинна знати, що, якщо вона не носить маску — одразу можна штрафувати. А не адмінпротокол, якій виписує поліцейський, а потім в суді воно все розбивається... Страшно — це коли збирають 20-30 тисяч людей на святах. Так, зареєстрована справа проти людини, яка відповідала за це. Я не хочу, просто, зараз говорити про цю людину, тому, що мені про це говорити неприємно...

У нас були наради багато, щотижневі з головами обласних адміністрацій, з мерами, які самі собі, вибачте за таке слово, самі собі "царки". Ми їх попереджали про День міста, ми попереджали про сотні тисяч людей, які вони збирають в центрі міста. Буде хвиля. Ми про це попереджали Дніпро, Одесу, Харків. Всюди хвиля пішла в цих областях.

 • Їх неможливо покарати? Де справи?

- Там заведені кримінальні справи. Заведені. Після цього всі ці справи беруть голови тих чи іншим міст України, собі в риторику, я маю на увазі, виходять і кажуть, будь ласка, через те, що вибори мене хочуть скинути, не через те, що через нього загинула велика кількість людей. Саме через нього.

 • А вам не здається, що ці неслухняні "царки", як ви говорите, в регіонах…?

- Так, "царки", так і є!

БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ

 • Під час виступу у Верховній Раді Ви сказали, що незадоволені роботою правоохоронних органів, які провалюють боротьбу з корупцією. Чому ви конкретно не говорите, хто саме провалює?

- Економікою у нас з вами займається НАБУ, я відверто це говорю…

 • Але Ви обіцяли і звільнення, голови НАБУ, ну, не зовсім у Ваших силах звільнити...

- Дивіться, ми повинні з вами людям давати посади і ми повинні з вами звільняти людей, згідно із законодавством. Я не можу, згідно із законодавством, звільнити того чи іншого правоохоронця, про яких ви зараз говорите.

 • Робота уряду із боротьби з корупцією Вас задовольняє?

- Секундочку. Вибачте, будь ласка, але найближчим часом, мені здається, НАБУ повинні показати вже результат. Ми з ними про це говоримо. Хоча мені про це говорять всі політики і, до речі, з екранів ваших засобів масової інформації, і говорять про це багато разів, і я це чую в новинах – як так президент, чомусь впливає на правоохоронну систему нашої країни. Мені здається, що, перш за все, нам з вами - засобами масової інформації, а потім з людьми треба домовитись — чи я впливаю, чи я не впливаю.

 • Коли Ви з трибуни Верховної Ради говорите, що Ви не подивитесь на посади і будуть звільнення, то ми робимо висновок, що Ви впливаєте…

- Так і є, і я можу вплинути… Якщо генеральний прокурор не буде показувати результати, я можу вплинути і запропонувати іншу кандидатуру.

 • Ви будете це робити?

- Обов’язково. Треба результат. До нового року ми домовилися показати серйозний результат. Очікування від людей – результат.

 • Питання щодо корупції одне з запитань, яке ви ставите українцям на день місцевих виборів і там йдеться про пожиттєве покарання для корупціонерів. З роз’яснення Офісу президента зрозуміло, що Ви цю ідею підтримуєте, чому б просто не ухвалити закон?

- Що таке просто ухвалити закон? Я хочу почути народ. Якщо народ каже, що він підтримує цю ідею, але це ж просто опитування, ви повинні зрозуміти, тут немає жодного юридичного фундаменту. Я зрозумію відповідь народу і буду говорити з депутатами і пропонувати такі позиції. Я такого не боюсь.

 • Чистішим би результатом було зробити просто соціологічне опитування. Тому що передбачити результат...

- А що таке соціологічне опитування? Ви знаєте, хто відповідає?

 • Це насамперед наука. Опитування на виборах  це ще гірша вибірка. Хто підійшов, хто не підійшов.

- Ні, ні, ні. Що таке екзит-пол? Це те ж саме. Президент робить серйозний екзит-пол. І я вважаю і хочу отримати результати відповідей від мільйонів людей. А вибірка – це 2000 людей. 2200, 1800.

 • Що буде далі з цією ініціативою? 95%, мабуть, підтримає довічне ув’язнення для корупціонерів. Володимиру Олександровичу, Верховна Рада саморозпуститься, але не проголосує за це.

- Це теж варіант. Якщо саморозпуститься Рада – буде нова Рада.

 • Розумієте, глас народу не завжди правий.

Дивіться, є речі, які пов’язані з економікою. Наприклад, із земельною реформою і таке інше. То опитування показують, що 40% - за, 60% - проти. Чи інші цифри. Це економіка. Економічні засади ти інколи повинен отримати в будь-якому випадку, що думають про це люди. Коли ти отримуєш цю інформацію, ти аналізуєш. Ми проаналізували, вибачте за таке слово не для ефіру, але промивали мозок людей через земельну реформу. Потім ми змінили голову Геокадастру, який одразу відкрив усі цифри – 5 мільйонів гектарів вкрали. Ось чому це відбувалося. Понад 2 мільйони державних земель залишилися, а де 7? Було 7. Де 5? Їх вкрали. Два ми встигли моїм указом передати ОТГ. І тепер вони будуть відповідати за використання цих земель, за наповнення місцевого бюджету. І це правильно. А 5 мільйонів – що з цим? Але ми все відкриємо. Ви кажете: "Де посадки?". До посадки, всіх тих людей, які забрали і вкрали цю землю – частина цих людей є у Верховній Раді. Ви це знаєте? Це правда! Велика кількість людей - це земельні лобісти. Вони не хотіли, щоб ми проводили земельну реформу.

ВІЛЬНА ЕКОНОМІЧНА ЗОНА НА ДОНБАСІ

 • У своїх запитаннях до українців на день місцевих виборів Ви хочете запитати в українців про вільну економічну зону на Донбасі. Ви тільки що сказали, що для Вас важлива думка народу. Ви розумієте, мені здається, що в людей немає чіткого розуміння, що ми будемо робити з Донбасом, а Ви їх питаєте про вільну економічну зону. То що ми будемо робити з Донбасом і навіщо Вам думка українців про вільну економічну зону?

- Коли ми кажемо вільна економічна зона для Донбасу, ми говоримо не тільки про тимчасово окуповані території – ми говоримо про Донбас. Тому що запровадити вільну економічну зону на окупованій території зараз неможливо. Ніхто не буде це робити. Це буде тоді, коли відбудеться деокупація. Коли це буде повністю наша територія, вона і так є наша, коли там будуть виведені всі війська.

Підняти частину окупованої неможливо економічно. Усі ці цифри, які є перед нами, багато науковців, інститутів, політологів, багато з них кажуть про якісь ефемерні цифри. Ніхто не знає 10, 20 чи 50 млрд доларів треба, щоб підняти тимчасово окуповану територію Донбасу. Ми не знаємо про всі підприємства. У нас є дані від розвідки і таке інше, про що не хочу говорити детально, бо не маю права. Але те, що я знаю, що ми не розуміємо повністю цю цифру. Скільки всього заводів вивезено, розпиляно на матеріал і таке інше. Що з тими шахтами, які затоплені, яка там загалом ситуація. Що з медициною – ми маємо інформацію, що там її просто немає. Вона просто лежить через COVID-19.

Тому ми не знаємо, скільки мільярдів потрібно буде, щоби відновити Донбас. Ніхто цього не знає. Хто каже, що знає – це брехня.

Тому є інструменти. І повірте мені, що для вільної економічної зони, якщо б це був спокій, це був мир – не дуже б наші західні партнери нормально ставилися б. Це зрозуміло, тому що ти забираєш людей від якихось преференцій, ти даєш преференції, звільняєш від податків. Це не нормальна економічна ситуація. Але коли ти хочеш зберегти цих людей і зберегти територію, і повернути туди бізнес український і різних західних партнерів, які готові, які хочуть. Повірте, я ж не просто запитую наших людей, я не підготовлюю людей, я не говорив їм, що я зустрівся з багатьма країнами, які кажуть, що це геніальна ідея. Я хочу послухати наш народ, але ви повинні знати, що відновити без вільної економічної зони, я вважаю, ми не зможемо. Тому я вважаю, що це правильно. Я не знаю, хто нам буде давати мільярди.

Усі ці заклики, які наші колишні політики, які, до речі, зробили прекрасну медичну систему – змогли її якось нівелювати за 4 місяці до COVID-19. Вони знають відповіді і на це питання.

Вони кричать: "Хай Росія мільярди платить". Хай! Так давайте покричимо. Так і про моряків було. Хай вони віддають! Хай! Давайте сидіти і нічого не робити. Хай Крим повернуть! Ми їм ух, ми їм ех! Ух, ех не проходить.

Впровадження вільної економічної зони – це розробка, якою зараз займаються детально, усі будуть бачити, якою наші економісти займаються. І дійсно там багато чого зроблено. Ми обов’язково це покажемо.

ПИТАННЯ ПРО БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ

 • Ще одне запитання у всеукраїнському опитуванні стосується Донбасу – це звернення до Будапештського меморандуму, а саме до тих гарантій, які Україні надавали США, Велика Британія та Росія в обмін на відмову від ядерної зброї. Скажіть, будь ласка, чи впевнені Ви, що українці розуміють про що йдеться? І навіть, якщо вони скажуть "так", то наскільки потрібна їхня думка, щоб щось робити і що Ви будете робити?

- Для мене дуже потрібна ця думка! Що я буду робити далі? Я вам не скажу. Тому що це комплексна робота, якою я займаюся. Я займаюся тим, щоб відродити повністю державу Україна самостійно, обороноздатну. Тому в нас не випадково з’являються військово-морські точки, не випадково я підписую стратегічні договори, яких не було у держави Україна, на жаль. Я підписую з Британією, Туреччиною, хочу ще з декількома країнами це зробити. Тому я вам не можу сказати всю свою стратегію. Я вважаю, що Україна в Європі має бути дуже сильною. І я вважаю, що наш флот має бути дуже міцним. І тому це частина цієї стратегії.

Я впевнений, що всі підписні меморандуми і договори повинні виконуватися і впевнений, якщо вони не виконуються – Україна не повинна постійно стукати в двері і кричати: "Як так? Не виконується!". Я вважаю дуже просто – не виконується – значить, ми маємо право робити так, як вважаємо (за потрібне. – Ред.). У цьому і є самостійність держави. Це моя думка. Далі говорити про це не хочу.

Ми говоримо про те, що всі повинні виконувати свої домовленості, інакше – ми з вами будемо не за столом, як кажуть, в європейських чи світових країнах, а будемо постійно людьми, які просять дайте ще кредит, дайте катер, дайте іще бронежилети, дай нам ще маски, коли в нас купа. Ось на що перетворили різні гравці світу Україну. От на що!

Хай мене вибачать українці, я такий самий патріот, такий самий українець. Але я не можу дивитися, як ми то не проживемо без чогось, то без когось. А можна, щоб ми були потужною країною? Можна зробити таку країну?

Як хтось написав, коли я був востаннє на Донбасі – історія була з борщем. І хтось написав: "Ось, коли ми були на фронті, ми з хлопцями їли бутерброди". Я, чесно кажучи, тоді не зрозумів це послання. Погано, що в нас зараз хлопці їдять, як наші чиновники? Чи що погано? Що в них нормальні умови з’явилися? Тому зради немає! А дуже хочеться створити всі умови і країну, яка буде реальним гравцем не лише в сільському господарстві, а й в усіх інших напрямках. Це дуже важливо.

КРЕДИТИ ВІД МВФ

 • Ви згадали, що ми без когось не можемо прожити. Чи проживемо ми без Міжнародного валютного фонду? Яка зараз ситуація?

- Сьогодні економіка вибудувана так в Україні. Вона так вибудовувалася, що ми без західних грошей не можемо прожити. Люди повинні про це знати. Тому було не можливо відмовитися від Міжнародного валютного фонду. Я їм вдячний.

 • А зараз у нас затримка із виплатою траншу? Це означає, що все заморожено?

- У нас був перший транш. Ми очікували довго другого траншу. Є вимоги МВФ, я вважаю, що ми все виконали, але є люди, які працюють проти держави Україна, і це є правда. І вони, повірте, лобіюють свої інтереси, свої зацікавленості, щоб стабільності в Україні не було. Вони сьогодні присутні в політиці. І я не хочу називати перед виборами їх. Чесно кажучи, і після виборів. Знаю, які вони кошти вкрали в держави і зараз їх витрачають на лобізм на захід.

 • Так ось гарні об’єкти для посадок.

- Гарні об’єкти посадки економіки. Економіка – це НАБУ. НАБУ дає матеріал, дає в прокуратуру – ті виписують підозру, підозру вручають людині, людина іде до суду. Суд саджає. Не Зеленський, не прем’єр. Що міг зробити Зеленський – він зробив незалежним НАБУ. Проголосували закон навіть, усе, що вони хотіли – ми їм зробили. Повністю, 100%. Я це казав і міжнародним партнерам – достатньо гратися в історію, що вам хтось якусь інформацію каже. Зателефонуйте керівнику Ситнику і запитайте різницю, як було і як є. Чи дають йому вказівки когось не чіпати, чи ні. Чи зберігає президент толерантність і викликає до себе й питає – де результат? Постійно чи ні? Мені здається, це питання, на які голова НАБУ відверто скаже правду.

ПИТАННЯ МЕДИЧНОГО КАНАБІСУ

 • Питання про канабіс збило з пантелику всіх. Навіщо ви його внесли в ці п'ять запитань? Це ж вузькопрофільна історія. Це медики мають вирішувати - потрібне це знеболення чи ні. Навіщо це запитувати в людей ось зараз. Це щоб на дільниці прийшли ті, хто не ходив раніше на вибори?

- Люди наші не такі дурні, як вам здається. Вибачте, будь ласка. Люди повинні читати. Люди мають усі джерела отримувати інформацію. Нехай читають, нехай отримують інформацію. Не треба говорити і брехати, які там наркотики, коли ми говоримо про наркотики і про роботу правоохоронних органів. До речі, щодо питання контрабанди і наркотиків, у нас правоохоронці і СБУ працюють дуже добре. Але це не про медичний канабіс.

 • Існує думка у фахівців, що має відповідати Національна академія медичних наук України.

- Академія медичних наук ніколи не зможе вплинути на Верховну Раду України – головний законодавчий орган. Через головний законодавчий органі ніколи не пройде цей закон. І коли ви цей закон побачите, я в цьому впевнений, що люди розберуться, вони побачать підтримку людей цього питання, повірте, тільки так можна працювати. Вони побачать, що люди це підтримують. І я, як президент, маю вже соціологію, я подам цей законопроєкт і нічого не буду боятися. Подам цей законопроєкт і буду знати, що в мене є підтримка і Ради, і людей. І я вважаю, що це важливо.

ФІНАНСУВАННЯ ОПИТУВАННЯ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ

 • Пане президенте, давайте фіналізуємо тему опитування. Коротко. За чий рахунок цей бенкет народовладдя? Хто це все оплачує?

- Повірте мені, там все чесно, усе нормально. Не за бюджетний рахунок. Я ніколи не користуюся бюджетними грошима. І не за кошти держави, і не за кошти олігархічних структур.

ЗАРПЛАТИ ТА ПЕНСІЇ

 • Якщо дозволите соціальне запитання, яке турбує багатьох наших громадян – збільшення мінімалки до 5 тисяч гривень відбулося, на наступний рік заплановано до 6, 6,5. Відбувається, певна індексація пенсій, хоча вона і доволі скромна, враховуючи рівень інфляції. 80% пенсіонерів живуть за межею бідності та щонайменше третина українців. Чи є розуміння як кардинально змінити ситуацію в Україні?

- Усі розуміють, хоч це і популізм, що соціалку треба підвищувати. 5-6-6,5 – це правильно, але великий тягар для бюджету України. Але це правильне рішення. Ми робимо те, що можемо. Ми зробили перші кроки згідно з тим, які в нас є гроші. Пенсіонери 80+ отримують додаткові гроші, достатньо великі. Порівняно з тим, що було. У наступному році запрацює програма 75+. Тепер уже всі люди 75+ будуть отримувати більше. Далі ми хотіли йти, вік людей і йти нижче й нижче.

Ми розуміємо, що соціальні гроші не з’являються, коли не працює економіка. Якщо у вас декілька сотень тисяч всього підприємств в Україні, які сплачують повністю відкрито, податки. Дивіться, поки в Україні не буде декілька мільйонів, як це в кожній країні Європи чи світу, якщо у вас не будуть зареєстровані чесно підприємці, якщо вони не будуть чесно сплачувати податки, якщо не буде збільшено кількості підприємців, а для них потрібно створювати нормальні умови, а я вважаю, що ми умови почали створювати, програма (кредитування бізнесу. – Ред.) 5-7-9 працює, 10 млрд люди взяли, це не мало, нам казали, - візьмуть до мільярда. Десять мільярдів взяли. Але інерція така, не велика поки що. Але це буде працювати. Такими речами ви будете збільшувати кількість підприємств, кількість людей, які працюють в державі, заробляють гроші. Такі люди, які будуть сплачувати податки. Але тільки з податків збільшується соціалка.

Поки що треба визнати – економіка слабка. Підприємці, які вийшли з тіні, мало, вийдуть! Ми ж не просто так ідемо до електронної країни. Повірте мені, це ж не іграшки іти до електронної країни. Ви ж бачите, що тут ми рухаємося вперед. І тут ми є переможці. А коли повністю ми відійдемо від довідочок, від чиновника, то буде менше, до речі, й корупції. Буде менше корупції, всі будуть сплачувати податки. Будуть сплачувати податки, і буде нормальний інвестиційний клімат, і буде соціалка. І буде рівномірно зростати. У порівнянні бізнесу і податків, які надходять з усього бізнесу, ІТ-індустрію. Вони знають, сьогодні ми номер один у Європі через умови до ІТ-індустрії. Ми це зробили за останні місяці, 5%. Так, ми знаємо на що ми ідемо, ми знаємо які є ризики, але 5% для всієї ІТ-індустрії. Найвеличніші компанії Білорусі переїхали до нас.

 • Прем’єр-міністр каже, що через 15 років українцям не варто розраховувати на пенсію в достатньому розмірі. Проте в президента вона залишиться.

- Я відмовлюсь від президентської пенсії. Якщо людям, вибачте, нема буде чого їсти, навіщо мені такі пенсії.

 • Однієї Вашої пенсії не вистачить щоб їх нагодувати, розумієте?

- Дивіться, я би з розумінням ставився до того, що сказав прем’єр. Я не знаю, чому саме такий зміст зрозуміли. Прем’єр мав на увазі, що молодь у тій ситуації, в якій перебувала Україна, і перебуває наразі, молодь виїжджає. Старіє загалом країна, старіє покоління, поколіннями країна. Що відбудеться, якщо тут не буде підприємців? Не буде кому сплачувати податки. І тому він каже, якщо не буде підприємств, не будуть нормальні, ліберальні, лояльні умови, включаючи вільні економічні зони. Якщо цього не буде, хто буде сплачувати податки? Не буде кому, не буде пенсій. Ось що він має на увазі. Він не лякає, він каже чисту правду. Не буде кому сплачувати. Ось і все.

 • Прем’єр пропонує накопичувальну систему. Що вона собою представляє?

- Я ще не бачив цю систему. Система накопичувальна. Вона теж не правильно сприймається людьми. Я йому сказав, ніхто не зрозуміє, що ти накопичувальний відсоток додаєш до тієї чи іншої пенсії. Додаєш. Це ніхто не зрозумів. Ну, а треба, щоби люди розуміли.

МОЖЛИВІ КАДРОВІ ЗМІНИ В УРЯДІ

 • Пане президенте, погане те інтерв’ю, яке не закінчується плітками. Активно ширяться чутки в парламенті, що скоро на нас чекає заміна Кабміну. Або точніше певного кола міністрів, або повністю всі "на вихід". Наскільки це правда? Наскільки Ви до цього готові, і чиї голови можуть полетіти?

- Голови можуть полетіти. Це є правда. Але я хочу сказати, не через те, що хтось з депутатів має погані стосунки з тим чи іншим міністром, я вважаю це непрофесійно. Це дитинство, а не дуже серйозна, відповідальна робота депутата Верховної Ради. Тому це плітки.

А щоб були плітки, які фундаментальні плітки (посміхається), то дійсно найближчим часом ми дивимось результат. Разом з прем’єром. Є оцінювальний формат роботи тих чи інших міністрів. І дійсно, когось можемо, найслабкішого… Будуть приходити сильніші.

 • Назвіть хоча б кілька прізвищ.

- Я не можу.

 • Ну, хоч рейтинг найслабкіших. Підготуватися першому, другому, третьому. Щоб акумулювалися і почали робити.

- Тоді я займаюсь не президенством, а плітками. Тому я не буду говорити, що за прізвища. А ось вакцину, про що ми…

УКРАЇНСЬКА ВАКЦИНА

 • Очікувано, що Ви зрештою таки скажете про цю українську вакцину.

 -  Саме українська вакцина. Ми дуже раділи. Я хочу, правда, поділитися максимально цією інформацією. Але мені сказали, що ми не можемо говорити про все, тому що повинні пройти клінічні дослідження, і це правда, не маємо права. Вона, скажу правду, – унікальна. Це не пафос і не популізм. Вона унікальна, тому що не така як інші. Це правда, це ключ цієї вакцини. Що важливо, ми знаємо, у нас є матеріали, що дослідження проводилися, але не на людях, утім проводилися.

 • Скільки ще часу потрібно?

- Шість місяців ми не просто так говорили, що хочемо українську вакцину. Шість місяців люди працювали. До речі, я не можу говорити сьогодні про терміни, але у будь-якому випадку ви повинні зрозуміти наш підхід: якщо незважаючи на нашу українську вакцину, якщо у когось буде підтверджена вакцина раніше, ми будемо закуповувати, у будь-якому випадку. Ми не будемо чекати на нашу. Але потім додамо нашої. Тому що з COVID, всі це визнають, ми будемо боротися не рік. Вакцина буде працювати багато років. Це напевно як сьогодні грип. Але що важливо. Згідно зі статикою інформації від наших науковців, те що ми маємо на сьогодні з 60-70 років в Україні, коли ми ще були в Радянському Союзі, в Україні розробкою вакцин ніхто не займався. Минуло 50 років, і я вважаю, це найголовніша перемога, яка є. І якщо ця вакцина ще й спрацює, то я вважаю, ми зробили не мало.

 • А Володимир Зеленський готовий її випробувати на собі?

 - Я із задоволенням. Ті результати, які показували, я із задоволенням. Якщо скажуть. Так.

 • Це хороша новина, але дуже розтягнута в часі. Тому що ми не розуміємо, коли вона буде.

- Там є процес, зрозумійте... У мене вчора була остання зустріч з цього приводу, і я їм казав, я вас дуже прошу, це ж не для мене, це не для виборів. Просто, чи можна швидше? Тому що ми боїмося черги, ми боїмося відвоювати декілька мільйонів вакцин чужих, іноземних. Не на всіх буде вистачати, чи можемо швидше? Є процес, якщо ми скоротимо цей процес, мені сказали: результат може бути не визнаний ні в Україні, ні в світі. І це є проблема.