Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Масовий "ленінопад": як Україна очищається від символів тоталітаризму. Мапа

Експерти у коментарі ТСН.ua зауважили, що українцям увірвався терпець дивитися на пам'ятники, що стовбичать на центральних площах.

В Україні вже доволі давно активісти почали пошкоджувати, обливати фарбою і валити пам'ятники Леніну, проте нове дихання "ленінопад" отримав після повалення монумента на бульварі Тараса Шевченка у Києві під час Революції гідності 8 грудня 2013 року. Найбільш "результативним" періодом стало 21-24 лютого 2014 року - після втечі екс-президента Віктора Януковича, - а останнім часом "ленінопад" активізувався на Харківщині.

Експерти у коментарі ТСН.ua зазначили, що після 23-річної історії незалежності України цей процес звільнення площ та майданів населених пунктів від радянських символів виглядає досить логічно.

"Для значної частини населення вже терпець увірвався. І ця 20-річна ситуація, коли зберігалися ці пам'ятники тоталітарного режиму, назви вулиць, вона дійсно прийшла до свого логічного завершення", - зауважив політолог, кандидат філософських наук Олександр Маслак.

У свою чергу професор політології Києво-Могилянської академії, доктор історичних наук Олексій Гарань наголосив, що, враховуючи більш ніж два десятки років незалежності, мати на українських вулицях пам'ятники комуністичним вождям - ганебно.

"Це ненормально. Це приблизно так, як уявити, що у Німеччині будуть стояти пам'ятники лідерам нацистського Рейху і вулиці будуть названі на честь 5-го чи 25-го з'їзду НСДАП [Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, - ред.]. Тому давно це треба зробити. І зараз ми бачимо, що люди дійсно розуміють, що цього треба позбутися. І після Майдану, і в результаті російської агресії стало зрозуміло. Я думаю, що цей процес об'єктивний і неминучий", - зауважив Гарань.

Водночас експерти наголошують, що було б, звичайно, краще, якщо б ці пам'ятники прибрали згідно з рішенням місцевої влади та відправили б, наприклад, у музей тоталітарного мистецтва. Чому влада на місцях не приймає вольових рішень - лишається загадкою.

Професор політології НаУКМА Олексій Гарань зауважив, що не тільки на Донбасі, а й у багатьох селах Центральної України досі є і пам'ятники, і вулиці Леніна. "Я думаю, це те, що можна зробити на місцевому рівні - прийняти рішення про демонтаж, про перейменування вулиць. Зробити це рішенням місцевих рад", - зазначив він.

У свою чергу політолог Олександр Маслак нагадав, що ще за президента Віктора Ющенка було видано указ про ліквідацію такого роду монументального мистецтва. "Чому ці приписи влади тоді не були реалізовані - це питання велике. Чому зараз ці подразники не усувають у такий цивілізований культурний метод - для мене це загадка. Якби це дійсно відбувалося централізовано, організовано, щоб усі пам'ятки збереглися для нащадків як таке своєрідне мистецтво, а з іншого боку вони не стовбичили б на центральних майданах міст, це вирішило би дуже багато проблем, зняло б напругу", - впевнений Маслак.

Олексій Гарань припустив, що місцева влада нічого не робить, бо дрібні керівники "весь час озиралися на когось, діяли за принципом "краще не чіпати". "Має бути дійсно політична воля. Для цього треба зайняти таку позицію, що так, треба знести. А деякі керівники на місцях, особливо якщо взяти невеличкі міста і села, вони діють за принципом "аби нічого не трапилося", - додав Гарань.

До того ж професор політології зазначив, що водночас можуть бути й такі діячі, які намагаються нажити на емоційних і хаотичних поваленнях пам'ятників Леніну політичний капітал. "При чому є [такі діячі] як серед, умовно кажучи, радикалів, так і серед сил прокомуністичних або проросійських. Так, є сили, які будуть спекулювати на цьому. Але разом з тим, я вважаю, що цей процес знесення комуністичних символів, - справді, це потрібно, і його давно треба було зробити", - наголосив Гарань.

Зазначимо, що користувачі соцмереж, які активно реагують на події в країні, почали жартувати про те, що Харків виконав DropLeninChallenge (виклик поваленим Леніним) і передає естафету далі, зокрема Запоріжжю та російським містам.

Ольга Скичко

ВідеоУ Харкові впав пам’ятник Леніну

Залиште свій коментар

=

Вибір редакції