Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Опозиція тягне Україну в антисемітське болото

Регіонал розповів ТСН.ua про "беззубу" опозицію, яка веде "в антисемітське болото", чому Конституцію треба приймати на референдумі, а також запевнив, що Віктор Федорович ніколи не піде на обирання президентом у парламенті.

Михайло Чечетов - один з найяскравіших персонажів нинішнього і, судячи з усього, наступного скликання Верховної Ради. Мабуть, тільки він один здатен так щиро і натхненно вихваляти навіть найсумнівніші ініціативи нинішньої влади.

Через характерний помах правої руки,  він у народній свідомості став живим уособленням кнопкодавства. Але ця обставина Михайла Васильовича, схоже, зовсім не турбує. Мовляв, заради команди готовий нести іміджеві втрати.

Михайле Васильовичу, хотілося б почати нашу розмову з головного скандалу минулого тижня. Відомство Каськіва підписало мільярдний контракт з незрозумілим іспанським фрілансером. Як це зрозуміти? Як ви вважаєте, хтось повинен відповісти за такий "ляп"? Чи повинна прослідувати відставка після такого скандалу?

Це хтось "гаву впіймав". Я був міністром і заступником міністра і знаю, що це таке. Це готують фахівці, десь недогледіли. Десь хтось прізвище сплутав, не побачив, десь хтось мови не знав...

Можна "зловити гаву", як ви висловилися, коли мова йде про будівництво якогось паркана чи сараю. Але тут такий грандіозний контракт...

Я не заперечую, "ляп" був допущений. І в апараті розберуться, хто ляп допустив. Десь халатність була, десь хтось не перевірив як слід. І це, звичайно, не робить честі роботі уряду. Але я думаю, що розберуться.

"У мажоритарника немає іншої альтернативи"

Минулого тижня Олександр Єфремов сказав, що у вас зараз 223 багнети. Хто з самовисуванців до вас приєднався? Ви можете назвати прізвища? Поки тільки Давид Жванія зізнався, що буде працювати з Партією регіонів.

Ми люди коректні. Якщо депутат, який написав заяву, захоче сказати про свою позицію, то він скаже. Якщо з якихось міркувань він не хоче сказати, то він не скаже. Це право кожного. Це як в житті, хтось хоче свою дівчину показати, а хтось ні. Може, щоб не наврочили.

Але я хочу сказати, чому до нас ідуть. Мажоритарник в окрузі - це один у полі воїн. Він може нашуміти на чиновника, на голову адміністрації, і інших начальників може приструнити. Але коли мажоритарник потрапляє в парламент, то все зовсім по-іншому. Він один нічого не зможе зробити. Для того, щоб вирішити питання на окрузі, треба примикати до сильної команди. До команди, що творить! З якою можна будувати і яка показала, що вона може творити. У нього просто немає альтернативи, як відкрити двері Партії регіонів і зайти. Саме в складі цієї фракції він може виконувати накази виборців і з чистою совістю їздити на округ.

А ви серйозно вважаєте, що основне завдання депутата-мажоритарника - встановлювати лавочки і лагодити дороги? Навіщо потрібна тоді місцева влада? Ми ж вибираємо законодавців, а не завгоспів.

Іноді треба місцеву владу контролювати. Іноді приходять і скаржаться: міліція не те робить, податкова не те робить, голова адміністрації - хам. І тоді депутат втручається. А як же?

Я був в США. Там сенаторам можна позаздрити. Вони всього цього клопоту не мають. І у нас так буде. Чим швидше будуть вирішуватися соціально-економічні проблеми у регіонах, тим менше у депутата буде цих клопотів. Але зараз роботи - непочатий край. Депутат не може приїхати в білих рукавичках і сказати: "Ви знаєте, я в білих рукавичках, я не можу в ваш корівник зайти. Я тільки закони пишу. У мене туфлі за 5000 доларів". А ці люди і 100 доларів, може, ніколи не бачили. Тоді вони скажуть: "А навіщо нам такий народний депутат?"

От саме ці люди і вибрали мажоритарників, які носять туфлі за 5000 доларів. Пройшли "головна тушка" Рибаков, пройшов Рудьковський, пройшов Зубик, пройшов "тендерний король" Яценко.

Нещодавно був я на одному "круглому столі". Там був Доній і хтось ще з опозиції. І вони почали обурюватися. Мовляв, народ у нас не такий. Я кажу: "Не треба нарікати на дзеркало. Народ не помиляється".

Зараз опозиція виступає проти закону про референдум. А хто проголосував у 1991 році за незалежність? Народ! Тому не треба на народ нарікати. Люди вибирають того, кого вони вважають за потрібне. Значить в цьому районі такий потрібний.

Є райони, де велика концентрація вузів, там, напевно, потрібен вчений-інтелектуал. А є райони, де треба вирішувати проблеми. Де потрібен серйозний ресурс, щоб вирішувати питання.

"Віктор Федорович не захоче бути англійською королевою"

Ви згадали закон про референдум. Це зараз дійсно дуже обговорювана тема. Вас як парламентарія не бентежить, що Конституцію, судячи з усього, будуть приймати без вас. На референдумі.

Дивіться, що таке парламент? Щоб ми не говорили, в парламенті є певні лобістські групи. І не тільки в нашому, але і в західному. І коли починаємо робити Конституцію в парламенті, то обов'язково присутній якийсь політичний інтерес. І тому було правильно, коли президент створив Конституційну асамблею. Зібрали туди фахівців з конституційного права, юристів, законників, депутатів (але депутати там контрольного пакету не мають). Працюють в основному сивочолі державні мужі. І ось вони повинні таку Конституцію зробити. А далі буде вирішувати народ. Я вважаю, що це абсолютно правильно.

Опозиція побоюється, що десь у надрах цієї Конституції буде закладено обрання президента в парламенті. Таке можливо?

Виключено. Я дуже давно знаю Віктора Федоровича. Можливо, є різні категорії людей. Є ті, кому потрібно крісло і представницькі функції - когось привітати, по телевізору виступити... Віктор Федорович не захоче бути англійською королевою. Йому потрібна реальна влада, щоб щось зробити для країни, провести модернізацію. А реальною владою він буде володіти тільки тоді, коли цю владу вручить народ. Не депутати. Депутати влади не дають. То така квола влада.

І з іншого боку, він за характером не та людина, щоб сьогодні показати свою слабкість. Сказати: "Ви знаєте, я боюся свого народу. Я сховаюся під дах парламенту". Можна говорити про різних політиків, які б на це пішли. Я не буду зараз персоніфікувати і називати прізвища. Але тільки не він. Він отримає владу тільки з рук народу. В іншому випадку, він навіть балотуватися не буде.

"Персональне голосування - це популістські заяви"

Законопроект про референдум фактично ухвалили 50 депутатів, якщо не менше. Це нормально, що такий важливий документ прийняла така незначна кількість депутатів з порушенням процедури? Не розглянули навіть поправки...

Я бачу порушення тоді, коли картка проголосувала не так, як людина хотіла. Ніхто ж не вийшов і не сказав: "А я не голосував, я хотів голосувати проти". Картка голосувала, але вона не спотворила позицію того, кого не було. Якби він був, він би точно так само  проголосував.

Обман тільки тоді, коли картка голосує, не так, як хотів депутат.

Ось у нас опозиціонери, то в Америку їздить, то ще кудись. Вони тоді пишуть заяву: "Моя картка не так голосувала". Я вас запевняю, навіть якби в залі були всі, результат був би один в один.

Але, тим не менш, опозиції така ваша зручна система зовсім не подобається. Хочуть, щоб депутати голосували персонально.

Пам'ятаєте, який був шум, коли в Америці приймалася резолюція щодо України в сенаті. Сенат США - це вища палата, по два представники від кожного штату. Так от її ухвалили о другій ночі  троє людей. Це в Америці! Був у Європарламенті. Теж саме - з 800 чоловік голосує 100.

Робота депутата складається з трьох складових. Робота в залі - це вершина айсберга. Друга складова - це рутинна робота в комітетах. Ось подивіться, скільки у мене паперів (вказує на значну стопку в шафі). А ще більше - тут (вказує на комп'ютер). І третя складова - це робота в округах з виборцями. І ця третя частина найбільше займає часу.

Наприклад, міністр призначає депутату зустріч, коли йде засідання. Так що депутату робити? Сидіти в залі або йти до міністра? Звичайно, він піде до міністра вирішувати питання для свого округу.

В умовах сьогоднішньої ситуації - це чисто популістські заяви. Не буде зараз такого. Або тоді треба міняти Конституцію, щоб голосувала більшість у залі. Прийшло до зали 20 осіб - ось вони і будуть приймати рішення. А в чому тоді сенс партійної системи, якщо в партії будуть голосувати кожен так, як йому заманеться? Спочатку йде дискусія в партії, а потім виноситься в зал єдине рішення.

"Ми тому і перемагаємо, що в нас  немає бардака"

А чи будете ви і в сьомому скликанні махати вашою легендарною рукою?

Відповім так. Рівень дисципліни у фракції буде ще вище, ніж на минулій сесії. Це перше. Всі рішення, які будуть прийматися в залі, до цього будуть дискутуватися на фракції. Третє, рішення, прийняті на фракції, будуть неухильно реалізовуватися. І четверте, буде вироблена система координації і буде визначена людина, яка буде займатися координацією роботи в Раді. Хто це буде, я не готовий сьогодні сказати. Але те, що фракція буде дисципліновано голосувати - в цьому сумнівів немає. Ми тому і перемагаємо, що у нас бардака немає.

А ваша рука не втомилася в шостому скликанні? Ви готові знову звалити на себе цю ношу?

Я людина команди. В інтересах команди кожен буде працювати там, де він повинен. І в цьому сила команди. Тут як у футболі, хтось стоїть на воротах, хтось грає в захисті, хтось сидить на лавці запасних. Де мені скажуть, там я і буду грати.

А вас не бентежить, що через цю "гру" ви несете репутаційні втрати. Ось нещодавно з'явилась фотожаба. Ви -  з диригентською паличкою, Верховна Рада - театр. І напис: "Оцініть красу гри!" 

Чечетов фотожаба
Чечетов стає героєм фотожаб

Нічого страшного. Зате від цього виграє команда. Якщо в інтересах команди це треба робити, значить, кожен буде це робити. Навіть якщо не дуже хочеться. Наприклад, Нестор Шуфрич тривалий час просидів на лавці запасних. Так вийшло. (Нестор - це сильний, яскравий, харизматичний чоловік. Я до нього чудово ставлюся). Зараз, використовуючи футбольну термінологію, він знову повертається на поле як головний гравець.

А що стосується мене, то я готовий брати весь негатив на себе, якщо від цього виграє команда. Вважатиму це за честь.

"Вони десятками  виходитимуть"

У попередньому парламенті була група, яку в народі називали "Реформи заради грошей", як думаєте, у сьомому скликанні буде щось подібне?

А звідки взялася ця фракція? В основному з БЮТу. Я вам кажу, що опозиція скоро посиплеться. Вони не те щоб по одному, вони десятками будуть виходити. І не до нас. Вони утворюють нову фракцію. Тридцять дві людини зараз для цього треба. Думаю, вона буде максимально центристська. Якщо вона утвориться, то, звичайно ж, не зі "Свободою" вони будуть голосувати.

Зараз я вже знаю, в опозиції є люди, які обурюються, що Яценюк і Гриценко не дають оцінки тому, що наговорив Мірошниченко. Обізвав Мілу Куніс жидівкою. Ви вдумайтеся! Антисемітизм об'єднав Яценюка, Гриценка і "Свободу". Ну, хоча б якось змусили вибачитися. Куди ж ми йдемо? Партія регіонів в Європу веде, а вони куди ведуть? В антисемітське болото.

Існує думка, що "Свобода" необхідна Партії регіонів, як повітря, щоб мобілізувати свій електорат.

Ми абсолютно не поділяємо позицію "Свободи". Я взагалі вважаю, що вони дуже сильно поганять імідж і репутацію країни. Але чому "Свобода" набрала 10 відсотків? Тому що опозиція беззуба. "Свобода" була більш радикальна, більш сильна. У неї чітка програма. Подобається чи не подобається - це інше питання. Тому вона і відкусила 10% у цієї обскубаної опозиції. Ось і все!

Зараз дуже популярна гіпотеза, що Партія регіонів буде витягувати Тягнибока, як найзручнішого кандидата у другий тур.

Хто б не вийшов у другий тур в 2015 році, перемога буде за Януковичем. Я не знаю, хто буде в 2020, але в 15 році - точно Янукович. Зараз в опозиції є опозиційна шапка Мономаха, але гідної голови для цієї шапки немає.

Напевно, вся справа в тому, що всі гідні голови сидять за гратами. Ви сказали, що Партія регіонів веде країну до Європи, але як раз в пристойні європейські домівки Віктора Федоровича вже давно не пускають. Він зараз їздить лише в східному напрямку. Вже Гілларі Клінтон закликає грузинський уряд не йти шляхом України.
Віктор Федорович їздить згідно своєму міжнародному графіку. І в ООН, і з Бараком Обамою зустрічався. І в Китай їздить, і в Росію.
Так, є окремі заяви західних політиків. Так, йде ломка в мізках. Вони не можуть зрозуміти, як так, при Ющенку і Тимошенко можна було ноги витирати об Україну, а зараз не можна. Ось в Італії сидить Берлусконі. Жака Ширака у Франції посадили. І що? І нічого! Ніхто не обурюється!

Не так давно навіть Віктор Медведчук став на захист Тимошенко. Сказав, що вона підписувала контракт "в умовах крайньої необхідності".

Я не можу коментувати Медведчука. Я його завжди поважав і поважаю. Це грамотний, сильний політик. Мені шкода, що його життя так склалося, що помаранчеві зламали його політичну долю.

Те, що говорить Віктор Володимирович - це його точка зору. Я вам хочу сказати свою. Ми повинні дистанціюватися від роботи судів. Так, треба вдосконалювати судову систему.  Але не влазити, не заважати. Чим менше політики будуть сунути свій брудний, сопливий ніс в роботу судових органів, тим чесніше, правдивіше і, головне, зрозуміліше для суспільства буде результат.

Як ви поясните, що Партія регіонів повністю програла в Києві?

Дуже просто. У США є десять штатів, які завжди традиційно при будь-якій погоді голосують за демократів. Штат Каліфорнія завжди голосує за демократів, а Техас - тільки за республіканців. Ніколи штат Техас за демократів не проголосує, хоч на голову стань. Так, і Київ проголосував за опозицію, зате весь Донецьк за нас. Так що тут нічого страшного немає.

Розмовляла Олена ЯХНО

Залиште свій коментар

Вибір редакції