Місцеві вибори: чому політсилам відмовляють у реєстрації та як вони відстоють право на участь у кампанії

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Місцеві вибори: чому політсилам відмовляють у реєстрації та як вони відстоють право на участь у кампанії

УНІАН

Вже закінчився строк розгляду заяв від кандидатів місцевими виборчими комісіями.

Мало жінок у партії, неповний перелік документів чи неправильно внесена застава — через це найчастіше відмовляли тим, хто хотів змагатися на майбутніх місцевих виборах. Сьогодні вночі закінчився строк розгляду заяв від кандидатів місцевими виборчими комісіями.

Утім, процесом залишилися задоволені не всі. Тільки за останню добу до поліції подали понад 200 скарг, а частина політсил пообіцяла звертатися до суду, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

На вулиці — ніч, а у Васильківській ТВК досі реєструють кандидатів. Майже детективна історія тут виникла із документами партії "За майбутнє". Представники політсили розповідають, що на реєстрацію їх подали ще 23 вересня. Втім, членкиня комісії кількість аркушів спочатку неправильно порахувала, а потім частина паперів узагалі зникла. Наступного ж дня документи донесли, але й ті знову загубилися.

"Декілька разів викрадали наші документи. Ми документи надали всі, в повному обсязі. Вони розділяли наші документи. Розглядали їх окремо. Розділили пакети", — каже представниця партії "За майбутнє" Любов Гребелюк.

Жінка певна, то політичні конкуренти намагалися зірвати реєстрацію, бо саме засідання затягнулося майже до опівночі. Саме у цей строк і закінчувалася реєстрація. Хтось навіть подзвонив до поліції та повідомив, що приміщення заміновано. Попри це, кандидатів у місцеві депутати таки зареєстрували, а от кандидата у мери – ні. Частина членів комісії утрималася від голосування. "Ми, звичайно, будемо звертатися до суду. Але яка підстава для відмови має бути, документи є, подано в строк. Чому члени комісії утримуються і не голосують?", — додає вона.

Місцеві вибори: обурені політсили, яким відмовили у реєстрації, подають скарги до поліції

Місцеві вибори: обурені політсили, яким відмовили у реєстрації, подають скарги до поліції

В Енергодарі натомість не зареєстрували й кандидата у мери, і список партії "За майбутнє" до міської ради. У виборчій комісії заявили: конференція, яка мала офіційно висунути кандидатів, мала відбутись 19 вересня. Але в документах, які подали партійці, вказана інша дата, чотирма днями пізніше. Відтак комісією було прийняте рішення відмовити у реєстрації.

У політсилі обурюються: партійні збори відбулися саме 19-го. На місцевому телебаченні про це навіть виходили сюжети. Припускають: іншу дату у документи внесли навмисно. Зробили це саме члени виборчкому.

У Козятині не зареєстрували чинного мера. Він балотувався від "Слуги народу", а до цього був членом партії "Батьківщина". Як з'ясувалось, на засіданні заяву на вихід подав, але від літа політсила її так і не розглянула.

В Умані спочатку не зареєстрували чинного мера Олександра Цебрія через неточності в документах. Натомість дозволила балотуватися двом його повним тезкам. Утім, ввечері 29 вересня ЦВК скасувала постанову Уманської міської ТВК про відмову в реєстрації кандидата на посаду Уманського міського голови Олександра Цебрія.

Найчастіше кажуть у мережі "Опора", політсилам віддмовляють через недотримання гендерних квот. Чимало проблем виникає із неправильним внесенням грошових застав. І такі відмови — цілком обґрунтовані та законні. Утім, в окремих ТВК справді трапляються політичні змови груп партій. "Інколи ці коаліції діють шляхом незаконних дій, або бездіяльності. Але це вже відповідальність по суті політичних партій-учасників процесу – викликати поліцію, писати скарги", — пояснила Ольга Айвазовська, керівниця громадської мережі "Опора".

У поліції відзвітували, що від 5 вересня отримали понад півтори тисячі скарг щодо виборчих порушень. Лише за останню добу таких було понад дві сотні. Хоча не всі звернення виявилися обґрунтованими, але 127 проваджень таки відкрили і наразі розслідують. Окрім того, ті, кому відмовили у реєстрації, мають право оскаржити дії комісій у судах.

Наступна публікація