Міжусобна війна і огризання підслідних. НАБУ оголосило підозри топ-чиновникам

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Міжнародні спостерігачі відзначають поступ України на шляху боротьби з корупцією.

Цього тижня стало відомо про чотири кримінальні провадження, яке ініціювали антикорупційні органи. Підстава - незадекларовані доходи. Як повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень, йдеться про міністра інфраструктури Володимира Омеляна, заступника голови СБУ Павла Демчину, міністра юстиції Павла Петренка і народного депутата Антона Геращенка. Всі вони в один голос заявили про політичний характер переслідування.

Розслідування НАБУ щодо цілої низки вищих посадових осіб не стало громом з ясного неба. Дивним міг здатися лише потужний інформаційний залп. Фігурантів кримінальних проваджень підозрюють у незаконному збагаченні, формально – у невідповідності доходів заявленим витратами. Першим став транспортник Омелян – він отримав офіційну підозру і виклик до суду. "У 2015 році, працюючи на посаді заступника міністра інфраструктури, посадовець набув у власність активів, вартість яких значно перевищує рівень його доходів. У декларації за 2015 рік вартість незадекларованого майна складала трохи більше ніж 3 млн гривень, у 2016-му ця сума становила вже понад 8 млн гривень", - заявила прес-секретар НАБУ Світлана Оліфіра.  

"Сфабрикована підозра, яку мені сьогодні вручили, не містить жодного складу злочину. Чи є у мого брата автомобіль? Так. Чи бував я в його будинку? Так. Чи є у мене кошти? Так і вони задекларовані і я можу пояснити кожний цент", - додав міністр Володимир Омелян.

Із першого судового засідання Володимир Омелян вийшов без конвою - його взяв на поруки урядовий друг, міністр спорту Жданов. Також службове становище ще виручає праву руку голови СБУ Павла Демчину. У відповідь на сформовану підозру він звернувся з вимогою до Генпрокуратури притягти до відповідальності директора НАБУ Артема Ситника. У зверненні Демчина стверджує, що його оббрехали і журналісти, які багато писали про нього, і слідчі, і всі говорять про незліченні маєтки та автомобілі.

"Щодо Демчини журналісти розслідували все що можна: і будинки незадекларовані, і автомобілі, і вся ця незаконно набута власність, тому я сподіваюся, що ця справа матиме кінцевий результат – вирок. Тим більше надії в мене вселяє істерична реакція самого Демчини, який ще до вручення підозри почав кричати про зраду і політичні переслідування", - вважає керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

В Національному антикорупційному бюро наполягають, що переслідують хабарників в межах чинних законів. "Або давайте тоді змінювати закон і виключати кримінальну відповідальність за окремі дії, або, якщо ми встановили на нашу думку, що в діях окремих посадових осіб є ознаки злочину, то тоді детектив єдине що повинен зробити – повинен скласти повідомлення про підозру і переконати прокурора в тому, що ця підозра є обгрунтованою, що він і зробив, тому що прокурор цю підозру підписав", - сказав директор НАБУ Артем Ситник.

Ще двоє чиновників лише днями підпадуть під розслідування НАБУ. І по міністру юстиції Петренку і по Антону Геращенку є зобов»язання Соломянського райсуду столиці відкрити провадження за фактами, наведеними тележурналістами. В обох випадках йдеться про використання  квартир в Києві. Однак до яких конкретних результатів дійдуть - ані чиновники, ані детективи НАБУ говорити по суті не готові. Кажуть – ще зарано. Зазначимо, що ледь не в кожному згаданому випадку публіка чула заяви про політичний слід і про приховану війну напередодні президентських та парламентських виборів. Директор НАБУ прогнозує лише посилення таких звинувачень.

"Наближення виборів все ж таки піднімає градус, в тому числі й в коментарях щодо наших дій. Я взагалі, до речі, не пам»ятаю жодної справи, яка б викликала великий суспільний резонанс, де б не було закидів, що це політично мотивована справа… Нічого нового ми зараз не побачили", - сказав Ситник.

Ще одна особливість теперішніх розслідувань – протистояння між силовиками. Якщо Геращенко є радником і довіреною особою міністра внутрішніх справ, то Демчина очолює ціле головне управління боротьби з корупцією, яке має недобру славу. Соціологи вже говорять про сумніви людей в успіху антикорупційних реформ, якщо є такі борці з хабарництвом. "43%, майже половина громадян вважають, що антикорупціонери, за цим же дослідженням, не відрізняються від корупціонерів у своєму підході до життя, тобто в своєму підході до життя, до закону, що вони настільки ж нечесні", - переконує керівник соціологічних досліджень центру ім. Разумкова Андрій Биченко.

І саме такі настрої підігріває нинішня ситуації, бо Генеральна прокуратура може посадити за грати самого голову НАБУ Ситника. Кримінальна справа проти нього стосується порушення таємниці слідства. Нібито він надто багато розповів журналістам. Підвішеним є і антикорупційний прокурор Назар Холодницький, якого спалив мікрофон у кабінетному акваріумі. Йому закидають допомогу в кримінальній справі забудовнику, в будинку якого він живе. Та поки йде ця міжусобна війна, а підслідні огризаються, досвічені іноземці на великих форумах чесно визнають успіхи держави Україна на шляху подолання хабарництва. В унісон вони говорять про справжній мотор цього процесу – наше громадянське суспільство. "Це велика сила і комплімент Україні. Я дивлюся за вами з 1991 року. Ваша шалена сила в динаміці розвитку громадянського суспільства та журналістики, у розвитку чесної розмови між владою та народом, насамперед, про корупцію. Громадське суспільство у вас вже організоване і воно примушує політиків бути більш відповідальними", - розповів президент Інституту державного управління Деніел Кауфман.

Чи зможуть українські силовики і політики витримати напруження передвиборчих перегонів, чи зможуть подолати спокусу міжвидової боротьби – будемо бачити. Точно відомо одне: після заповнення декларацій усі високі державні службовці є на гачку в антикорупційних органів. Вони майже тотально брешуть у цих документах і здається,  це перестало бути безпечно. Особливо якщо таки запрацює Антикорупційний суд, за спиною якого стоїть потужне західне лоббі. 

Сергій Швець

ВідеоЧетверо чиновників, чиї статки перевіряє НАБУ, заявили про політичний характер переслідування

Одразу про 4 кримінальні провадження гучно заговорили цього тижня. І хоч розслідування тривають різний час, підстава для всіх однакова. В декларації чиновників написано одне, а живуть вони геть по-іншому - багатше, ніж дозволяють задекларовані доходи. Мова йде про міністра інфраструктури Володимира Омеляна, заступника Голови СБУ Павла Демчину, міністра юстиції Павла Петренка і народного депутата Антона Геращенка.

Четверо чиновників, чиї статки перевіряє НАБУ, заявили про політичний характер переслідування

Залиште свій коментар

Вибір редакції