Тисячний натовп, рожеві фаєри та провокатор у кепці "Русь": як під Радою мітингували за українську мову

Тисячний натовп, рожеві фаєри та провокатор у кепці "Русь": як під Радою мітингували за українську мову

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

Завтра, 17 липня у Верховній Раді планують розглянути законопроєкт нардепа від "Слуги Народу" Максима Бужанського. В ньому він хоче відтермінувати на три роки перехід на навчання українською в школах.

За чверть до дев’ятої. На площу під Верховною Радою України сходяться сотні людей. Розгортають плакати, підіймають прапори політичних сил та українські стяги. Зі сцени, що встановлена на площі, лунає патріотична музика. Серед натовпу і кореспондентка ТСН.ua.

Люди жваво дискутують про політику, обговорюють владу та власні проблеми.

“Я змалечку говорила російською. Ну, така була ситуація. Вчила російську в школі і в інституті здобувала освіту російською. З дітьми та онуками також говорю російською, просто тому що невпевнено знаю мову. Але головою розумію, що наступне покоління має знати та говорити українською”, – ділиться з коліжанкою пенсіонерка в кепці з емблемою “Європейської солідарності”. Говорить російською. Її товаришка також відповідає на “языке”.

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

“Люди не дурні. Може, ми чогось не розуміємо, але в Росію точно не хочемо. Вони вбивають наших хлопців, чого ми повинні розмовляти їхньою мовою?” – дає інтерв’ю журналістам інший учасник зібрання.

Людей стає дедалі більше. Зібралися пенсіонери і молодь – усі прихильники різних політичних сил, представники організацій. Багато хто прийшов у вишиванках. Більшість – у захисних масках. Всіх об’єднує одне – вони проти законопроєкту Максима Бужанського щодо скасування переходу навчання у школах на українську мову.

Плакати здебільшого намальовані від руки: "Заважає мова – геть до Ростова", "Руки геть від української мови", "Ні – русифікації", “Моє право говорити українською обмежують”, “Мова – ДНК нації”, "Нас єднає мова", "Кажи мовою, а не ляпай язиком", "Зупини лінгвоцид", "Руки геть від української мови", “Законопроєкт 2362 Бужанського – Путіна – Це зрада України”, “Вдома – хоч марсіанською”, “Плекайте, а не забороняйте” тощо.

“В Севастополі також навчали російською” – з таким транспаорантом стоїть коротко стрижена дівчина років 17 в оточенні хлопців-однолітків. Розмовляють винятково українською. Чоловік, що стоїть поруч, ділиться враженнями з товаришем: “Молодь пішла продвинута, не те що ми. Радісно, що не дадуть занедбати країну”.

Тим часом стрілка годинника добігає до 20 хвилин на десяту. На сцену з символікою “ЄС” виходить нардепка Софія Федина. Вона по черзі запрошує до мікрофону “захисників” закону про мову. Виступають ексголова Верховної Ради України Андрій Парубій, депутати Ірина Геращенко, Олексій Гончаренко, Микола Княжицький, Володимир В’ятрович, Наталія Піпа, Рефат Чубаров тощо. Далі на сцену підіймається лідер гурту “От вінта” Юрій Журавель, проспівує з натовпом куплет своєї пісні, проголошує промову на підтримку української мови.

Фото з акції під Верховною Радою Руки геть від мови! "Слуги народу" і ОПЗЖ хочуть протягнути в парламенті...

Опубліковано Портал мовної політики Четвер, 16 липня 2020 р.

З іншого боку площі з’являється рожевий дим – представники націоналістичних організацій палять фаєри. Інші учасники зібрання просять їх відійти подалі від натовпу, проте вони не реагують. Стається невелика сутичка, однак поліція діалогу швидко розв’язує конфлікт.

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua
Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

У цей час за сценою декілька поліцейських оточили чоловіка в кепці з написом “Русь”. Між ними стається словесна пересварка, яка закінчується мироно – вони показують один одному свої документи. Чоловік у кепці кричить про “братські народи” та про “закон, що розколює націю” (ймовірно, він має на увазі саме минулорічний закон, що реалізує право українців навчатися державною мовою). Розмовляє здебільшого українською, іноді переходячи на російські слова. Учасники мітингу зацікавленно спостерігають за дійством, ніхто не вступає із ним у суперечку.

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

У натовпі відчувається збудження: до сцени підійшов п’ятий президент України Петро Порошенко із дружиною Мариною. Вони пройшлися вздовж паркану біля сцени, потиснувши руки мітингарям, що стояли біля нього. 

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

Вони підіймаються до мікрофону і Порошенко нагадує, що сьогодні – 30-та річниця підписання Декларації про державний суверенітет.

"П’ята колона" Кремля, представники якої засіли в тому числі в цій залі, також дуже добре розуміються на символізмі. Саме тому сьогодні Путін їде до окупованого Криму. Саме тому сьогодні вони – представники цієї "п’ятої колони", дивної антиукраїнської коаліції "Слуг народу" і ОПЗЖ, спробували поставити закон про скасування української мови. І лише рішуча ваша воля зруйнувала цей сценарій. Я вітаю вас з цим першим кроком до нашої перемоги", - проголошує зі сцени Петро Порошенко.

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

Водночас п’ятий президент заявив, що сьогодні акція протесту триватиме до 15 години, проте він закликав прийти під Раду ще й завтра, адже розгляд законопроєкту Бужанського перенесений саме на 17 липня – п’ятницю.

Про що законопроєкт

Цього тижня депутати Верховної Ради України мають намір розглянути зміни до закону про мову у закладах освіти, які ініціював нардеп від "Слуги народу" Максим Бужанський.

У своєму законопроєкті Максим Бужанський, зокрема, пропонує відмовитися від переходу учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання від 1 вересня 2020 року. Натомість він хоче, щоб "перелік навчальних предметів, що вивчаються державною мовою, визначався освітньою програмою закладу освіти з урахуванням особливостей мовного середовища". 

Водночас особи, що належать до національних меншин або корінних народів, здобувають базову середню освіту державною мовою в обсязі не менше 20 відсотків річного обсягу навчального часу у 5 класі із щорічним збільшенням такого обсягу (не менше 40 відсотків у 9 класі)

На думку автора закону, таким чином він усуває дискримінацію російськомовного населення та інших нацменшин. 

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

Це не перша спроба нардепа “проштовхнути” законопроєкт на голосування. Раніше проєкт закону Максима Бужанського "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державною мовою в закладах освіти" (№2362) щодо відтермінування переходу російськомовних шкіл на українську відправили на доопрацювання. 

Комітет Верховної Ради законопроєкт Бужанського відхилив. У комітеті Ради зазначили, що законопроєкт Бужанського "має вплив на показники державного бюджету (призведе до збільшення видатків)".

А що кажуть у владі

Майже нічого. Всі, хто хотів висловитися проти, – вже зробили це неодноразово. Мало хто підтримав ініціативу (або ж просто не захотіли робити це публічно). 

Водночас напередодні з’явилася реакція мовного омбудсмена України Тараса Кременя.

"Цим законом відтерміновується процес застосування державної мови як мови навчання в тих закладах освіти, де досі продовжується навчання в початковій школі російською мовою. Я вважаю, що такі норми і зміни є неприпустимими. Вони не підтримаються ані профільним комітетом з питань гуманітарної політики, ані Міністерством освіти. Вони не відповідають реаліям і в жодному разі не стосуються дискримінації здобувачів освіти за мовною ознакою", -– сказав він в інтерв’ю Сніданку з 1+1.

Що далі

Невідомо. Завтра – кінець останнього пленарного тижня Верховної Ради України перед канікулами. Ймовірність, що законопроєкт таки ухвалять – є. Депутати з монобільшості хоча і небагато висловлювалися на підтримку колеги Бужанського, проте і проти ініціативи мало говорили на публіку. 

Нардепи від “ЄС” та “Голосу” обіцяли зі сцени, що не допустять ухвалення законопроєкту та пригнічення української мови. 

Фото: Поліна Вернигор / ТСН.ua

Водночас голова Верховної Ради Дмитро Разумков сказав, що на порядку денному у парламенті на п’ятницю заплановано розгляд багатьох законопроєктів, тому до ініціативи Бужанського черга може і не дійти.

"Він стоїть на п'ятницю (17 липня), але фактично всі закони, якщо ми не проходимо за вівторок, наприклад, переходять на середу, і так далі. Тому впевненість, що ми зможемо розглянути всі законопроєкти, які передбачає порядок денний на цьому тижні, достатньо невелика", – заявив Разумков.

Суперечливі правки: активісти виступають проти змін до законів про мову і освіту

Суперечливі правки: активісти виступають проти змін до законів про мову і освіту
Наступна публікація