Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Напередодні виборів соцмережі заполонили боти: які політсили вони підтримували – "Слідство.Інфо"

Під час роботи журналіста під прикриттям боти встигли підтримати партії "Голос" та "Громадянська позиція".

Напередодні парламентських виборів в Україні активно працювали "ботоферми" - проплачені коментарі залишали в інтересах Анатолія Гриценка, а також Святослава Вакарчука. Окрім цього, виявлено повідомлення ботів на підтримку президента України Володимира Зеленського та колишнього очільника держави Петра Порошенка.

Про це йдеться у розслідуванні "Я – бот", спільному проєкті "Слідства. Інфо" та "Громадського".

Як працюють ботоферми і скільки це коштує

Ботаферми, зазвичай, мають розгалужену структуру. У головному офісі сидять керівники, які ведуть перемовини з політичними силами і визначають, яке завдання потрібно виконати і скільки це коштуватиме. Там же ж сидять і так звані таргетологи – вони аналізують на яку аудиторію потрібно спрямувати сили. Далі технічні спеціалісти, які розробляють спеціальні програми, що автоматизують певні процеси і пришвидшують роботу.

Але основна рушійна сила ботоферм – "мавпочки", тобто люди, які безпосередньо і створюють фейкові акаунти та від їхнього імені масово залишають коментарі у соцмережах.

Для створення акаунтів співробітники ботоферми крали фотографії людей із соцмережі "Вконтактє" і завантажували їх на сторінку бота під іншим іменем та прізвищем.

За півгодини "ботам" потрібно писати від 15 до 50 коментарів. Щоденна норма – 300 коментарів.

Кого підтримують боти_1
Приклад тез, за якими мають писати коментарі працівники ботоферм.

Журналісти дізналися, скільки коштує така підтримка. У розмові з нібито клієнтом політтехнолог Валерій Савчук назвав вартість послуг платник коментаторів. "В добрі часи, у нас доходило за один коментар до двох доларів за коментар. На цих парламентських виборах ми робили це за 5-7 тисяч доларів – це за 10 тисяч коментарів", – цитують його розслідувачі. Втім потім на офіційний запит журналістів Савчук заявив, що не має жодного відношення до "ботоферм".

Кого підтримують боти

У межах роботи над проєктом журналіст "Слідства.Інфо" Василь Бідун "під прикриттям" влаштувався на одну з ботоферм, пов’язаною з піар-агенцією Pragmatico. Тоді там вже активно підтримувала кількох депутатів у народні депутати. Зокрема, Сергія Сівохо, який балотувався від партії "Слуга народу" - боти щодня залишали сотні хвалебних коментарів про нього.

Також боти регулярно залишали позитивні коментарі на сторінках політика Сергія Шахова, який вже був народним депутатом та вирішив вдруге балотуватися у Верховну Раду на Луганщині.

Стверджується, що за місяць до виборів ботоферма поставила нове завдання – писати про Анатолія Гриценка. Слід було акцентувати увагу на військовому досвіді політика та його фаховості та водночас критикувати політичних суперників Гриценка - Ігоря Смешка та Святослава Вакарчука. Загалом було залишено 24 тисяч коментарів в інтересах Гриценка, стверджують журналісти.

Кого підтримують боти_3

Десь за два тижні до виборів інтернет-боти припинили підтримувати Гриценка і отримали нове завдання – підтримувати Святослава Вакарчука та його команду "Голос". Як зазначається, на його підтримку було написано понад 6 тияч коментарів.

Журналісти особисто запитали про це співака. Він наполягає, що вперше чує про це та ніколи і подумати не міг, що братиме в такому участь.

Кого підтримують боти_2

Окрім цього, у розслідуванні згадується аналітична платформа VoxUkraine, яка створила штучний інтелект, що розрізняє реальних людей від ботів. Аналітики дослідили близько 12 мільйонів коментарів на сторінках найрейтинговіших політиків – понад 4 мільйони, тобто кожен третій коментар, виявилися від ботів.

За їхніми даними, найбільше ботів там, де згадується Володимир Зеленський. За 6 тижнів, аналітики виявили близько півмільйона фейкових коментарів і лише половина з них хвалебні або нейтральні. За цей же період, під новинами Петра Порошенка та на його сторінках з’явилося понад 130 тисяч позитивних або загальних коментарів. Боти можуть працювати в інтересах цих політиків, однак вирахувати замовників – не змогли.

Нагадаємо, компанія Facebook провела масштабну операцію із видалення фейкових пабліків у соцмережі в українському сегменті. Зокрема серед них опинилися відомі акаунти Znaj.ua та Politeka, які рекламували фейкові новини.

Залиште свій коментар

Вибір редакції