Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Не трагедія". В українській делегації прокоментували ухвалення резолюції ПАРЄ про освітній закон

За словами голови делегації, резолюція - це "політичний момент".

Резолюція, яку ухвалила ПАРЄ щодо українського закону про освіту, не є трагедією для України.

Про це заявив голова делегації України у Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв, пише "Інтерфакс-Україна".

"Я вважаю, що трагедію з цього репорту робити точно не потрібно. Резолюція - суто політичний момент. Вона не вимагає від України робити якісь конкретні кроки. Єдине, що там є рекомендація Україні імплементувати результати експертизи Венеціанської комісії... З правової точки зору для України після доповіді нічого не змінилося. Чекаємо на висновки Венеціанської комісії", - наголосив він, зауваживши, що Україна була готова до такої рекомендації і не проти внести зміни в закон на підставі висновків Венеціанської комісії.

За словами Ар’єва, і в резолюції, і під час виступу членів ПАРЄ привітали те, що українська сторона добровільно відправила текст закону на аналіз до Венеціанської комісії.

"Я вважаю, що сама спроба цього репорту була політичною", - резюмував очільник української делегації.

Нагадаємо, 5 вересня під час засідання Рада ухвалила в цілому закон України "Про освіту", яким запровадила 12-річну середню освіту. Мовою навчання у закладах освіти визначено державну. У документі передбачається, що у закладах можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською мовою, а також іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти. 

Румунія і Угорщина розкритикували ухвалений закон про освіту, вважаючи, що він порушує права національних меншин в Україні. Із заявами щодо українського закону виступили міністерства закордонних справ двох сусідніх країн. Президент Молдови Ігор Додон сподівається, що Україна відмовиться від нового закону про освіту через порушення прав нацменшин. За його словами, новий Закон про освіту призведе до скасування системи освіти на рідній мові для етнокультурних меншин в Україні. Згодом у Росії цей закон назвали "актом насильницької українізації, який грубо суперечить ратифікованій Україною Європейській хартії регіональних мов або мов меншин". "Держдума" РФ підготувала заяву стосовно українського закону про освіту, в якому засудила ухвалення Верховною Радою документу. У МЗС РФ наголосили, що документ обмежує інтереси мільйонів російськомовних жителів України.

Натомість експерти Ради Європи позитивно оцінили закон про освіту в Україні. 28 вересня міністр закордонних справ України Павло Клімкін спрямував закон про освіту на розгляд Венеціанської комісії.

12 жовтня ПАРЄ провела термінові дебати щодо закону і за результатами ухвалила резолюцію з рекомендаціями для України. Зокрема, на думку делегатів, закон не забезпечує право нацменшин навчатися рідною мовою і істотно скорочує їхні права, що стурбувало членів Асамблеї. До того ж зазначається, що до отримання висновків Венеціанської комісії "Асамблея вважає передчасним займати визначену позицію щодо будь-яких правових питань".

"Асамблея рекомендує українській владі переглянути питання мов меншин в освіті, беручи за основу гнучку модель двомовної освіти для всіх осіб, які належать до "корінних народів України" і "національних меншин", щоб не було дискримінації. На практиці можливим орієнтиром може бути не менше 60% навчальних програм українською мовою та до 40% - мовами національних меншин", - вважають у ПАРЄ.

Залиште свій коментар

Вибір редакції