"Україна ризикує розбазарюванням волі і віри": дипломати ЄС занепокоєні майбутніми результатами виборів - NYT
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 3870

На Заході досі не знають, який кандидат стане найкращим для подальшої співпраці.

Західні друзі України побоюються, що наступний президент країни може виявитися неохочим або нездатним прискорити реформи, на які вони витратили п'ять років, вкладаючи гроші, ким би цей президент не був.

Про це йдеться у матеріалі Reuters, який публікує американське видання The New York Times.

Вибори цієї неділі зводяться до гонки на трьох конях між президентом Петром Порошенком, колишнім прем'єр-міністром Юлією Тимошенко і шоуменом Володимиром Зеленським, який грає вигаданого президента в популярному телесеріалі.

Відео Передвиборчий ажіотаж: у Києві рекордна кількість охочих змінити місце голосування

25 березня - останній день, коли можна змінити місце голосування на президентських виборах, які відбудуться уже найближчої неділі. У Києві до відділів ведення реєстру виборців шикуються черги. Люди намагаються внести себе в цей реєстр, виправити там помилки, або змінити місце голосування. Яка ситуація навколо адміністративних установ – далі у сюжеті.  

Передвиборчий ажіотаж: у Києві рекордна кількість охочих змінити місце голосування

Західні дипломати у Києві заявили, що всі троє залишають сумнів в тому, наскільки ефективно вони будуть проводити реформи, боротися з корупцією і підтримувати потік допомоги.

"Ми, звичайно, знаємо, що ми отримаємо з Порошенком. Ми думаємо, що знаємо, що отримаємо з Тимошенко. Із Зеленським ми поняття не маємо",  - розповів один із дипломатів.

"Всі вони недосконалі. Там немає кандидата, з яким ви будете сидіти і скажете: "Так!", - сказав інший.

Країна є сполучною ланкою конфронтації між Заходом і Росією після того, як українські вуличні протести на Майдані 2014 року вигнали дружнього до Росії попередника Порошенка, а Москва анексувала півострів Крим, за що отримала західні санкції.

Починаючи свою війну проти підтримуваних Кремлем бойовиків на Донбасі, Україна боролася за те, щоб тримати себе на першому місці в міжнародному порядку денному, і прагнула до членства в Європейському союзі і НАТО.

Послідовні санкції щодо Росії показують, що Захід як і раніше готовий захищати Україну, хоча на бажання перешкодити Росії втрутитися в справи інших колишніх радянських республік теж звертають увагу.

Але інвестори нервують, і нестабільність роботи Києва щодо реформ - і власні фактори Європи, які відволікають, такі як Brexit і наполегливий Китай - ускладнили боротьбу з так званою "втомою від України".

В ідеалі ЄС хотів би бачити Україну - потужного сусіда на східному кордоні - стабільною демократією, що підкоряється верховенства права і здатна захистити себе від Росії.

Але єдність, яка лежить в основі санкцій, завжди крихка, оскільки Італія, Греція, Угорщина та інші країни, що розташовані ближче до Москви, прагнуть відновити економічні відносини.

Український президент, слабо налаштований на реформи, може порушити баланс щодо ставлення до Росії, в той же час ставлячи під загрозу міжнародне фінансування та зв'язки із союзом, який надав українцям безвізовий режим, і це право, яким скористалися близько двох мільйонів осіб менше ніж за два роки.

Чим Україна зараз ризикує, так це розбазарюванням доброї волі і віри, які вона отримала 2014 року.
Неназваний дипломат ЄС у розмові з Reuters

Дипломати також побоюються, що напружена боротьба може бути затьмарена звинуваченнями в шахрайстві і протестах.

"Чим Україна зараз ризикує, так це розбазарюванням доброї волі і віри, які вона отримала 2014 року. Уряд розраховує на те, що їм буде надана підтримка, незважаючи ні на що", - запевнив європейський дипломат.

Порошенко отримав похвалу за те, що втримав Україну в єдності під час хаотичних наслідків анексії Криму, зміцнив армію і провів реформи, зокрема в банківській сфері та енергетиці.

Але зусилля щодо боротьби з корупцією зайшли в глухий кут, і явна культура безкарності, коли вищі посадові особи не потрапляють до в'язниці за нібито розтрату або хабарництво, розчарувала виборців.

Через відсутність кращого вибору ЄС дотримувався своїх принципів: наполягати на реформах і просувати прозахідні прагнення України, а не схилятися до будь-якого  кандидата.

"У Порошенка була дуже чітка лінія, щонайменше на папері, щодо опору Росії і її проєвропейського настрою. Він не був ідеальним, але ми його знали, ми мали з ним справу. Вкрай важливо, щоб наступний президент дотримувався програми реформ, тому що ми вклали в неї стільки коштів. Без цього і без однозначної лінії щодо Росії відносини постраждають", - сказав дипломат ЄС із Брюсселя.

Зеленський, навпаки, це загадка. Він скористався розчаруванням, яке відчув Майдан, його нове обличчя і відсутність політичного  багажу заохочують виборців, особливо молодь.

Але дипломати занепокоєні через його відсутність досвіду і про те, чи має він зв’язки з Ігорем Коломойським, олігархом, на каналі якого транслюється Зеленський. Обидва заперечують перебування в змові.

Перемога Зеленського викликала б турботи про долю Приватбанку, найбільшого кредитора України, який уряд вирвав у Коломойського 2016 року, а потім вклав туди мільярди доларів.

Уряд хоче повернути гроші, які, за його словами, були вилучені, поки Коломойський володів банком. Коломойський заперечує будь-які правопорушення і каже, що банк був насильно націоналізований без належного обґрунтування.

"Чи є він (Зеленський) всього лише маріонеткою? Я так не думаю. Невже він в кінцевому підсумку подвоїть зусилля із судового переслідування у справі Приватбанку в кожній доступній юрисдикції? Доведеться задуматися про це", - підкреслив ще один дипломат.

На зустрічі з європейськими послами в лютому Зеленський цілком виправдав себе, за словами трьох присутніх дипломатів, применшуючи свою кар'єру гумориста та розповідаючи про свою ефективність як продюсера і менеджера.

Проте, він сказав, що у нього склалося враження, що Зеленський не дуже сильний. Оптимістичний погляд, додав дипломат, полягає в тому, що Зеленський оточив себе реформаторами, які розглядають його як порожню сторінку, щоб відобразити своє бачення.

"Ви не можете очікувати багато чого від людини без політичного досвіду. Він мав досить щирий вигляд, але ми можемо оцінювати лише за результатами", - підкреслив дипломат.

"Він давав відповіді такі самі, як інші? Можливо, ні, але я не думаю, що ви можете не зважати на нього", - сказав третій дипломат, додавши, що Зеленський був явно розумний, але не зміг сформулювати політику або власне бачення.

Дипломати вважають, що навіть якщо його душа перебуває в потрібному місці, Зеленський може стикнутися із опором під час проведення реформ через ворожий парламент, де наразі у нього немає депутатів.

У вас є цей оманливий спокій у країні.
Неназваний дипломат ЄС у розмові з Reuters

В якомусь сенсі Порошенко став жертвою свого власного успіху в стримуванні конфлікту на Донбасі, сказав інший дипломат, заохочуючи виборців ризикнути щодо Зеленського.

"Порошенко припікав  рани Донбасу, ізолюючи від них 90% країни, змусив людей відчувати, що вони можуть експериментувати. У вас є цей оманливий спокій у країні", - зазначають дипломати.

Тимошенко, дворазовий прем'єр-міністр, також є змішаним вибором для ЄС. Він став на її бік 2011 року, коли її кинув до в'язниці попередник Порошенка Віктор Янукович, але газова угода 2009 року, яка вважається більш вигідною для Росії, ніж для України, і нещодавня антиреформенна риторика, можливо, послабили її привабливість.

"Вона дещо втратила сяйво мучеництва", - заявив представник ЄС в Брюсселі.

Однією з сильних сторін виборів в очах Заходу є те, що вони дійсно конкурентоспроможні, що робить їх більш втішними для порівняння з Росією, де підтримуваний Кремлем кандидат домінує на місцях. Але вони були затьмарені звинуваченнями в нечесній грі.

Відео Найсвіжіші дані: соціологи оприлюднили рейтинги кандидатів за тиждень до виборів

На третьому місці в опитуванні - лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Її готові підтримати 12,5 відсотка потенційних виборців. За чинного президента мають намір проголосувати трохи більше 17%. На перемогу Володимира Зеленського сподіваються найбільше - третина опитаних українців (32,1%), які збираються на вибори і визначилися зі своїм кандидатом.  

Найсвіжіші дані: соціологи оприлюднили рейтинги кандидатів за тиждень до виборів

На березневому саміті в Брюсселі між Порошенком і лідерами ЄС Дональдом Туском і Жан-Клодом Юнкером український президент наодинці заявив, що все ще може перемогти. Представник ЄС розповів, що Євросоюз сказав Порошенку, щоб голосування було справедливим.

Опитування громадської думки показують, що Зеленський є лідером, а Порошенко і Тимошенко борються за місце у другому турі. Страх близьких змагань може викликати звинувачення у фальсифікації голосів і вуличних протестах.

У своїй промові 5 березня посол США Марі Йованович сказала, що будь-хто, хто намагається сфальсифікувати результати голосування, повинен переслідуватися за законом, а урядові ресурси не повинні використовуватися для переслідування політичних опонентів.

"Коротше кажучи, країна, яка прагне до інтеграції з Європейським союзом і НАТО, повинна забезпечити, щоб її дії відповідали західним стандартам", - сказала вона.

Вибори в Україні, застава, президенти, Інфографіка
ТСН.ua

 

Залиште свій коментар