Рада ухвалила революційний закон про судоустрій і статус суддів

Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Рада ухвалила революційний закон про судоустрій і статус суддів

Верховна Рада / Фото: Getty Images

Ним передбачені механізми повного оновлення тисяч людей у мантіях.

Верховна Рада України сьогодні, 2 червня, ухвалила нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів 4734 за основу і в цілому.

За нього проголосували 281 депутат.

Як йшлося в сюжеті ТСН.Тиждень, по суті в українському законодавстві має відбутися революція. По-перше, аж до створення нового Верховного суду із новою структурою і складом. По-друге, будуть передбачені механізми повного оновлення тисяч людей у мантіях. Звільнення за спрощеною процедурою і неможливість повернення тих, кого відсіяли. По-третє, відсіяти можуть за те, що не здатен підтвердити походження своїх статків і родини. До того ж, проводитимуть постійний моніторинг способу життя судді. Оцінювати доброчесність служителя феміди. Крім Вищої кваліфікаційної комісії буде новий орган - Громадська рада доброчесності. По-п'яте, в законах передбачено обмеження суддівського імунітету.

Цей законопроект покликаний забезпечити майбутню імплементацію змін до Конституції в частині правосуддя.

Документ, згідно із пояснювальною запсикою, переглядає порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад,  зокрема з урахуванням передбаченого проектом змін до Конституції України щодо правосуддя вилучення повноважень політичних органів у питаннях суддівської кар'єри, уточнено і посилено гарантії незалежності суддів. 

Він передбачає скасування інституту "призначення судді на посаду вперше" (п'ятирічний, так званий "випробувальний", термін для суддів) та обійняття посад суддями лише безстроково.

Також президент позбавляється повноважень щодо утворення та ліквідації судів своїм указом.

Повноваження Верховної Ради України щодо надання згоди на затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом передається до органу системи правосуддя –  Вищої ради правосуддя. Таким чином, із вказаного процесу усунуто політичну складову. 

На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. При цьому вимога щодо компетентності охоплюватиме не лише професійний аспект, а також інші аспекти – зокрема особистий, соціальний тощо. Така конституційна вимога конкретизована в цьому законопроекті.

"Закладений у законопроекті механізм призначення суддів спрямований на унеможливлення ситуації, за якої Вища рада правосуддя могла б вносити подання про призначення суддею особи, яка не відповідає вимогам, установленим до кандидата на посаду судді", - пояснили автори законопроекту.

Законопроектом передбачено, що суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку: депутати впровадили інститут функціонального імунітету судді, а не у вигляді абсолютного імунітету.

Систему судоустрою складатимуть місцеві суди, апеляційні суди і Верховний Суд. Для розгляду окремих категорій справ в системі судоустрою будуть діяти вищі спеціалізовані суди.

Законопроект визначає, що найвищим судом у системі судоустрою є Верховний Суд. До складу Верховного Суду входять не більше двохсот суддів, що удвічі менше порівняно із загальною кількістю суддів судів касаційної інстанції та Верховного Суду України наразі.

Верховний Суд буде створюватись як новий орган, до якого судді призначатимуться на конкурсній основі. Строк для створення Верховного Суду – шість місяців з дня набуття чинності законом, проект якого запропонований. 

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація