Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Новосад відкинула дві пропозиції Сіярто щодо вирішення "мовного питання" на Закарпатті

Україна поважає конституційне право кожної дитини вивчати і вчитися на рідній мові і дискусія повинна бути сконцентрована навколо підвищення якості навчання.

Міністерка освіти і науки Ганна Новосад не підтримала пропозиції голови МЗС Угорщини Петера Сіярто щодо вирішення "мовного питання" на Закарпатті. Водночас вона заявила про закриття "політичних дискусій" з цього приводу.

Про це повідомляє пресслужба МОН за підсумками зустрічі політиків.

Так, Сіярто запропонував Новосад розглянути два варіанти, які, на його думку, могли б поліпшити умови вивчення рідної мови для угорської громади. Серед них: прирівняти угорську мову до мови корінного народу та збільшити кількість годин на вивчення української мови, але не за рахунок інших предметів, а за рахунок збільшення годин на предмет "Українська мова".

Своєю чергою Новосад пояснила, що збільшення кількості годин на вивчення української мови без зменшення кількості предметів, що вивчаються угорською, призведе до збільшення загальної кількості годин на навчання. "Україна не може змусити вчитися дітей протягом 7 днів в тиждень", - наголосила вона.

"Ми маємо чіткі межі того, яким має бути навантаження дитини. Якщо ми збільшимо його – це вже загроза для здоров'я дітей. Цю межу ми точно переходити не будемо", - додала міністерка.

Визнання ж угорської меншини корінним народом – політичне питання, додала Новосад. "Корінні народи у нас чітко визначені в законодавстві. Потрібно розуміти, що зміна переліку країн порушить основні закладені принципи. Корінними народами зараз розглядаються ті, які не мають іншої держави, крім України, яка відстоює розвиток їх культурної та мовної спадщини. Угорська мова під цей принцип не підпадає ", - пояснила урядовиця.

Разом з цим Новосад зазначила, що Україна поважає конституційне право кожної дитини вивчати і вчитися рідною мовою і дискусія повинна бути сконцентрована навколо підвищення якості навчання. Міністр підкреслила, що Україна послідовно виконала всі рекомендації Венеціанської комісії.

"Основний лейтмотив цієї зустрічі – ми закриваємо політичні дискусії щодо мовного питання для шкіл з мовою навчання національних меншин і зосереджуємося на роботі з учителями та методистами. Для нас це дуже важливо, адже основна мета - щоб всі українські діти незалежно від їхнього етнічного походження на високому рівні володіли державною мовою ", - сказала Новосад.

"Далі - системний діалог з педагогами. Для цього вже в лютому фахівці МОН матимуть зустрічі в Закарпатті для обговорення з педагогами положень проєкту державного стандарту про базову освіту", - сказала Новосад.

Сіярто під час зустрічі, зокрема, повідомив, що Угорщина готова підтримати проєкт щодо вдосконалення стандарту вивчення української мови як державної, а також підтримати розробку методик для викладання української мови.

Як відомо, Угорщина вимагала від України відтермінування імплементації мовної статті закону про освіту, а також скасування його дії на приватні навчальні заклади. Через ухвалення цього закону вона блокує співпрацю України та НАТО, зокрема зустрічі комісії Україна-НАТО на високому рівні.

Повідомлялося, що Угорщина зніме вето на переговори України з НАТО у разі повернення закарпатським угорцям права на навчання рідною мовою. Окрім цього, вона надасть 50 млн євро на розвиток прикордонної інфраструктури.

Тепер стало відомо, що  Україна та Угорщина вперше за сім років проведуть засідання міжурядової комісії з економічної співпраці. У разі успіху цієї комісії можлива зустріч президента України Володимира Зеленського із угорським прем’єром Віктором Орбаном.

Залиште свій коментар

Вибір редакції