О 16:00 Україна вшанує жертв Голодомору хвилиною мовчання

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
О 16:00 Україна вшанує жертв Голодомору хвилиною мовчання

28 листопада Україна вшановує жертв Голодомору / УНІАН

Українців закликають запалити свічки та пом'янути померлих.

28 листопада Україна вшановує жертв Голодомору / УНІАН

Сьогодні, 28 листопада, традиційно в четверту суботу останнього місяця осені, Україна вшановує жертв трьох Великих голодів, які організував радянський режим, – 1921-1923 та 1946-1947 років, а також найбільший із-поміж них – Голодомор-геноцид 1932-1933 років, коли померли понад 10 мільйонів українців.

Основні заходи із вшанування пам'яті цього дня відбудуться на головних площах, вулицях міст і сіл, а також біля пам'ятників та меморіалів жертвам Голодомору. Також – у 36 країнах світу, повідомляє Світовий конгрес українців.

У Києві жалобні заходи заплановані на 15:00 в Національному музеї "Меморіал пам'яті жертв Голодомору" по вулиці Лаврській, 3. Там зберуться перші особи держави, серед яких – президент України Петро Порошенко. Ще до обіду він разом із дружиною Мариною вшанували пам'ять жертв голодоморів біля пам'ятного знаку перед Михайлівським Золотоверхим собором.

Панахиду біля Меморіалу відправлять патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет, глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук), предстоятель Української автокефальної православної церкви митрополит Макарій. До участі запрошені представники всіх церков та релігійних організацій в Україні, йдеться в повідомленні Українського інституту національної пам'яті.

О 16:00 – загальнонаціональна хвилина мовчання, під час якої мільйони українців запалять свічки біля меморіалів Голодомору та на вікнах своїх домівок.

Цьогоріч, у 82-ті роковини Голодомору 1932-1933 років, українці особливо згадують тих, хто збирав і публікував правдиві свідчення про Великий голод, ризикуючи власною свободою та життям – "Людей правди". Із-поміж багатьох таких сміливців історики Українського інституту національної пам'яті виокремили зусилля 16 чоловіків і жінок з України та з-за її меж. Це: Ґаррет Джонс, Малкольм Маґґерідж, Мілена Рудницька, Вільям Генрі Чемберлин, Андрей Шептицький,  Йоган Людвіґ Мовінкель, Олександра Радченко, Нестор Білоус, Улас Самчук, Віктор Кравченко, Рафаель Лемкін, Марко Желізняк, Роберт Конквест, Джеймс Мейс, Володимир Маняк і Лідія Коваленко-Маняк. Це були журналісти, вчителі, селяни, політики та громадські діячі, які писали про Голодомор у західній пресі, виступали перед міжнародними організаціями, фіксували на фото чи в щоденнику страшну реальність штучного голоду.

"Ці люди вірили, що зафіксована ними правда важлива для протистояння злу, яке вбиває мільйони людей. Завдяки їхнім зусиллям вдалося зберегти інформацію про один із найстрашніших злочинів XX століття – Голодомор. Через багато років ця інформація стала однією з причин краху комуністичного режиму, на руїнах якого постала незалежна Україна", – сказав голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Пік Голодомору прийшовся на весну 1933-го. В Україні тоді від голоду вмирало 17 людей щохвилини, тисяча – щогодини, майже 25 тисяч – щодня…

Наступна публікація