Обіцянки та перші скандали: що готує уряд Гройсмана Україні та чи буде шокова терапія

Реформувати Україну допомагатимуть Бальцерович та Міклош.

Чи й справді Україну чекає шокова терапія? Бо вже прийшов в уряд Лєшек Бальцерович, батько шокової терапії по-польськи. Поки що – в групу радників щодо реформ. А ще – і представником президента в Кабміні. Радити буде не один – разом зі словацьким екс-віце-прем'єром Іваном Міклошем.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Надію вселяє ще один момент: прем'єр Володимир Гройсман каже, що вивчать не тільки досвід поляків і словаків у реформах, а й помилки. Бо Польща досі пам'ятає масові протести проти реформ Бальцеровича.

Перше засідання засвідчило, що, принаймні, з почуттям гумору в нового уряду все гаразд. Під час свого призначення новим керівником державної монополії "Укрзалізниці" поляк Войцех Бальчун, який провів масштабну реформу і реорганізацію системи управління залізниці Польщі, говорив польською. Цей діалог став не останньою мовною вправою того обговорення. Порівняно з минулим Кабміном, тут поговорити із західними партнерами без перекладачів, здається, нікому. Глава Мінрегіонбуду Геннадій Зубко продемонстрував не краще знання англійської мови. І такий мінус з англійською дивний, бо середній вік членів команди Гройсмана – лише 45 років.

Перед урядом два завдання: 1) поточне управління країною, тобто повсякденна тактика і 2) реформи держави – довгострокова стратегія, яка неможлива без участі Заходу.

"Беззмінним нашим пріоритетом є європейська та євроатлантична інтеграція. Ми усвідомлюємо важливість співпраці з Міжнародним валютним фондом. Завдання, яке ми взяли в парламенті, – це за 30 діб зробити операційний план впровадження реформ, ми його презентуємо, ухвалимо рішення, де буде чітко розмежована відповідальність, хто за що відповідає. І дуже важливо, щоб це було визначено в часі", – наголосив Гройсман.

Власне, перші кроки нового уряду – розподіл повноваження між віце-прем'єр-міністрами, їх тепер шість. Більше було тільки в Азарова. І намітилося дублювання функцій, що означає або запрограмовані конфлікти в Кабміні, або хтось гратиме роль "весільного генерала".

Друге: Володимир Гройсман підтвердив, що вже за тиждень, з Великодня, тарифи на газ зростуть. Однак міністр соціальної політики шукатиме спосіб зменшити навантаження на людей.

Третє: уряд ухвалив низку рішень, щоби зробити фармацевтичний ринок прозорим, а самі ліки дешевшими.

Загалом, Верховна Рада схвально ставиться до перших кроків уряду, йому роздають політичні аванси і навіть є враження, що тут здивовані ініціативністю Кабінету міністрів.

Утім корабель Володимира Гройсмана буквально напоровся на головну проблему і головну претензію до української влади. Нова команда замість триматись якнайдалі від корупційних айсбергів зустрілася з ними, ледь відчаливши від берега. Новий міністр фінансів Олександр Данилюк, якому закидали роботу в британських компаніях, раптом виявився директором аж трьох офшорів. І зізнався в цьому лише після доказів, знайдених журналістами. Тепер у парламенті вимагають його звільнення, а прем'єру довелося звернутися до антикорупційних інстанцій. Там мусять розібрати декларації чиновника, який працює у владних органах з 2010 року і не мав права займатися бізнесом. А надто офшорним.

Іще одним потрясінням стала інформація про зв'язки нової команди Ігоря Насалика в Міненерговугілля із сепаратистами. Нібито радник міністра Юрій Зюков має з ними тісні контакти. Тепер прем'єру довелося просити вже СБУ перевірити факти.

Утім новий Кабмін, хоч і позбавлений технократів (навіть порівняно з кабінетом Яценюка, у якому були реально непов'язані з українською корумпованою елітою люди типу Наталії Яресько, Айвараса Абромавичуса, Олександра Квіташвілі) сподівається компенсувати нинішню заполітизованість іменами гучних реформаторів. Можливо, навіть найвідомішими в Східній Європі. Батько польського економічного дива Лєшек Бальцерович став представником президента в Кабміні. А Іван Міклош, який щось схоже зробив зі Словаччиною, очолить раду реформ Володимира Гройсмана. На жаль, деталі їхньої нової шокової терапії для України дізнатися поки що нікому не вдалося.

Спроби ТСН поспілкуватися з модними іноземними реформаторами поки що впираються в глуху стіну. Втім, вдалося отримати одну формальну, але обнадійливу заяву.

"Розвиток України значно кращий, ніж на картинці. Я намагаюся зібрати ті досягнення, які ігноруються на Заході, й думаю написати це в медіа. Звичайно ж, це буде ґрунтуватися на фактах", – заявив Бальцерович.

Та Кабінет міністрів – лише похідна від парламенту, в якому сьогодні не часто є згода між двома заклятими партнерами з коаліції. І відсутність генпрокурора, та навіть чіткого розуміння, хто ним буде – ще одна ознака проблем.

Наразі знаємо лиш одне – урядова машина завелася, увімкнула першу передачу, рушила з місця. Але дорога перед нею у глибоких вибоїнах, розбитися – запросто. Та головне, тут не вони, а українці – пасажири, які довірили їм кермо.

Сергій Швець

ВідеоЩо готує Кабмін для українців та перші скандали в урядовому сімействі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: