Перейти до змісту
П’ять викликів для Зеленського: від спроб втримати "слуг" в Раді  до війни з Росією
ТСН.ua

Путін навряд чи подарує Зеленському заповітний ключ від миру, особливо після закриття телеканалів його кума.

Рейтинг влади падає. Останні соцопитування КМІСу та Центру Разумкова показують, що Володимира Зеленського підтримують до 23% українців, а партію "Слуга народу" — до 22% (серед тих, хто визначився). Із результатами президентських і парламентських виборів 2019 року не порівняти. Тоді Зеленський отримав 73%, а його "слуги" — понад 43%. Напевно Банкова б і пішла на дострокові парламентські вибори, адже втрачає контроль за монобільшістю у Верховній Раді, але кількість "зелених" мандатів скоротилася б із 254 до 125. 

Підвищення тарифів, відсутність прогресу на фронті, конституційна криза, провалена вакцинація від COVID та затягування продовження співпраці МВФ з Україною підважили рейтинги влади. Можливо, закриття трьох проросійських телеканалів, які пов’язують з кумом Путіна Віктором Медведчуком, та підозра Анатолію Шарію дещо врятують "зелену" команду. Проте все має такий вигляд, що за глобальні проблеми влада або не хоче братися, або не знає як. 

ТСН.ua зібрав топ-5 найбільших викликів, які Володимиру Зеленському та його команді треба подолати, щоб не втратити владу. 

Конституційна криза

Епопея з рішенням Конституційного суду, яке підважило діяльність антикорупційної архітектури в Україні, тягнеться вже майже чотири місяці. А світла в кінці тунелю так і не видно. Верховна Рада ніяк не хоче розв’язати цей Гордіїв вузол. 

Нагадаємо, що 4 грудня минулого року депутати ухвалили компромісний законопроєкт 4460-д (доробок парламентської робочої групи, яку створили після відмови Ради підтримати радикальний проєкт Зеленського про незаконний розпуск КСУ), яким повернули покарання за брехню в декларації, але без позбавлення волі. 

Проте, цього виявилося недостатньо. Міжнародні партнери, включно з МВФ, наполягають саме на позбавленні волі за брехню в декларації. Тобто, поверненні попередньої норми про два роки за ґратами за недостовірне декларування високопосадовцями своїх статків. Відповідний законопроєкт Володимир Зеленський зареєстрував у ВР ще 27 січня. Але руху щодо нього, судячи з парламентського сайту, досі немає. Його не розглянули навіть профільні комітети. 

Саме через це від нас відвернувся МВФ. Понад шість тижнів роботи віртуальної місії Фонду в Україні завершилися повним фіаско. Грюкнувши дверима, 12 лютого експерти МВФ сказали, що найближчим часом грошей Україна не отримає. Проте, джерела ТСН.ua в Офісі президента кажуть, що після рішення уряду про зниження тарифів (що означає відхід України від зобов'язання перед МВФ про вільний ринок газу), навіть проблема антикорупції відійшла на другий план. 

У коментарі ТСН.ua радник президента з питань економіки Олег Устенко зазначив, що навесні цього року місія МВФ знову відновить свою роботу. Водночас, Україна не припиняла співпрацю з Фондом і навіть не розглядає таку можливість. За його словами, Україна перебуває в програмі stand by на $5 млрд, з яких ми вже отримали трохи більш ніж $2 млрд у межах першого траншу. Очікується, що цього року Україна отримає кілька траншів від МВФ, в держбюджеті вони передбачені.

"Це важливо навіть не так з точки зору грошового ресурсу. Це знакові гроші, хоч і невеликі, які дають можливість самостійно виходити на зовнішні ринки запозичення капіталу і позичати там під більш низький відсоток. МВФ дає менше ніж під 3%. Якщо ж виходити самостійно на зовнішній ринок, наприклад зараз, потрібно бути готовими платити щонайменше удвічі більше — понад 6% річних", — пояснює Олег Устенко.

Втримати монобільшість

За словами політолога Володимира Фесенка, позачергових парламентських виборів не буде, бо це обернеться катастрофою. Тому, на думку експерта, головний біль — не привід для гільйотини. Краще проблемна і не завжди дисциплінована монобільшість, аніж повна відсутність чи ворожа більшість. Адже у разі дострокових парламентських виборів голосування відбуватиметься виключно за партійними списками — мажоритарка піде в минуле. І пів біди, що Зеленський отримає вдвічі меншу фракцію. Є ризик, що у ВР Х скликання може взагалі не сформуватися коаліція. 

До того ж, запуск маховика дострокових парламентських виборів втягне країну в хаос, що ще більше відсуне в часі подовження співпраці з МВФ. А міжнародні партнери люблять стабільність і прогнозованість. Саме тому Зеленський намагатиметься втримати хитку монобільшість. Випробування Дубінським (виключення зі "Слуги народу" Олександра Дубінського після введення проти нього американських санкцій) Зеленський витримав. Проте є ще мінімум дві невирішені проблеми: президентські амбіції спікера ВР Дмитра Разумкова та призначення Юрія Вітренка віцепрем’єром. 

Відео Верховна Рада знов не затвердила Вітренка на посаду першого віцепрем’єр-міністра України

Друга спроба виявилася теж невдалою. Верховна Рада знов не затвердила Юрія Вітренка на посаду першого віцепрем’єр-міністра України. "ЗА" проголосували лише 204 із 226 необхідних депутатів. "Слуги народу" навіть заручилися підтримкою колег із групи "Довіра", але самі не змогли дати максимальну кількість голосів. І це попри те, що "просити" за Вітренка цього тижня на фракцію приходив Володимир Зеленський.  

Верховна Рада знов не затвердила Вітренка на посаду першого віцепрем’єр-міністра України

Разумков — це, швидше, особиста проблема Зеленського, хоча на нього орієнтуються до 20 "слуг". ТСН.ua писав, що Дмитро Разумков давно веде свою гру. А от Вітренко, призначення якого Рада вже два рази провалювала, прямо стосується "Слуги народу" і роботи з фракцією. 

"Головний інструмент вирішення проблеми — формування стійкого механізму ситуативної більшості, до якої входить група "Довіра" та близько десяти позафракційних. Це ті, хто стабільно голосують з СН. Зараз формуються партнерські відносини (мова не про коаліцію, а, скоріше, про неофіційну співпрацю) з "Батьківщиною". З інших питань можлива співпраця з деякими депутатами групи "За майбутнє". І, як показала практика, можуть бути ситуативні домовленості, особливо щодо питань економічної політики, з "Голосом", і навіть іноді з "ЄС". А щодо кадрових питань була підтримка й низки депутатів ОПЗЖ", — говорить ТСН.ua Володимир Фесенко. 

Другий напрямок вирішення цієї проблеми, за словами політолога, це активізація роботи з фракцією, "нестабільними" депутатами і внутрішніми групами, які мають свої особливі інтереси. Перевірка цієї системи, зауважує Володимир Фесенко, проходить просто зараз по кандидатурі Вітренка за допомогою особистих зустрічей Зеленського з окремими депутатами і групами. 

Подолання пандемії

Перші 117 тис. доз вакцин Pfizer за програмою COVAX (програма ВООЗ щодо вакцинації в країнах із низьким і середнім рівнем доходів) станом на 17 лютого так і не надійшли в Україну. Хоча дедлайном було 15 лютого. ТСН.ua писав, поки понад 70 країн у світі вже активно вакцинуються, ми навіть не починали. 

Те, що вакцинація в Україні провалена, бачить кожен українець. Контракт на поставку 1,9 млн доз досі несертифікованої китайської Sinovac Biotech, якою так вихвалявся очільник МОЗу Максим Степанов, під загрозою зриву. Інші домовленості під великим питанням. 

Відео Новини України: Зеленський пообіцяв, що країна отримає майже 10 мільйонів вакцин до початку літа

До початку літа Україна отримає майже 10 мільйонів вакцин - пообіцяв Володимир Зеленський. А до початку наступного року вакцинують майже половину населення. Першими щеплять медиків. А сам процес почнеться уже цього місяця. Президент також готовий щепитися у прямому ефірі, аби показати українцям приклад. Щоправда, робитиме це у другій хвилі вакцинації, разом із військовими, як головнокомандувач. Більше про коронавірус

Новини України: Зеленський пообіцяв, що країна отримає майже 10 мільйонів вакцин до початку літа

Так, наприклад, Володимир Зеленський заявляв, що до кінця лютого Україна має отримати 1 млн доз Pfizer. Максим Степанов говорив, що у лютому розраховуємо на мінімум 500 тис. доз вакцини AstraZeneca, яку, зрештою, схвалила ВООЗ, хоча європейські країни одна за одною від неї відмовляються. Ще від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca розраховуємо отримати за ініціативою COVAX. Загалом за цією програмою ВООЗ — від 8 до 16 млн доз вакцин. Проте, точної цифри, чи 8 млн, чи 16 млн доз, ніхто назвати не може. 

Ще раніше Максим Степанов обіцяв, що ось-ось Україна укладе контракти на постачання 12 млн доз AstraZeneca та NovaVax, які почнуться вже в лютому. Але як постачати вакцину NovaVax, яка навіть не схвалена до використання, ніхто не каже. Ну і у середу, 17 лютого, стало відомо, що 1,2 млн доз своєї квоти на вакцину AstraZeneca нам перепродасть Польща. Але коли це буде, в уряді не кажуть. 

П’ята колона 

На п'ятницю, 19 лютого, Зеленський знову скликає РНБО. Терміновий збір в ОПУ пояснили так: "Загрози національній безпеці держави, які мають бути усунуті, вимагають обов’язкових жорстких рішень…". Подейкують, що тепер санкційний Дамоклів меч загрожує особисто куму Путіна Віктору Медведчуку. 

Попереднє засідання РНБО пізно ввечері 2 лютого, яке не було анонсоване заздалегідь, без перебільшення шокувало всю країну. Володимир Зеленський зробив те, на що не наважувався Петро Порошенко. Шостий президент ввів санкції проти "гаманця" Медведчука, нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, який є номінальним власником трьох проросійських телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. 

Цього тижня СБУ оголосила підозру проросійському блогерові Анатолію Шарію, який виправдовував російську окупацію Криму і Донбасу, розповідав про державний переворот в Києві та зовнішнє управління Україною. Проте, як пояснила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, підозра Шарію не може бути підставою для припинення дільності "Партії Шарія", яка на місцевих виборах пройшла одразу до трьох міськрад і однієї облради південного сходу країни. Потрібне рішення суду. І, до речі, ще 30 липня минулого року Окружний адміністративний суд Києва відкрив відповідне провадження.  

Війна з Росією

П’ятий виклик Зеленського щодо Донбасу, Криму та всього, що так чи інакше стосується війни з Росією, ТСН.ua поставив на останнє місце не тому, що він не важливий. Навпаки, це глухий кут, виходу з якого поки що немає. Путін навряд чи подарує Зеленському заповітний ключ від миру, особливо після закриття телеканалів його кума. 

До шостої річниці підписання Мінських домовленостей ТСН.ua писав, що Зеленський втрапив у пастку свого попередника Порошенка, для якого нормандський саміт 2016 року у Берліні став останнім. Після цього Росія "заморозила" будь-які контакти з Україною щодо Донбасу, вичікуючи обрання більш вигідного Кремлю президента в Україні. В Москві справді робили ставку на Зеленського. Але вона не зіграла. 

Проте, як сказав в інтерв'ю ТСН.ua міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Росія вміє грати в довгу. Саме тому Путін поставив всі контакти з Києвом на паузу. Особливо на тлі зміни канцлерки Ангели Меркель у Німеччині та непевної долі Еммануеля Макрона після президентських виборів у Франції навесні 2022 року. 

Загалом, за словами політичної аналітикині Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва Марії Золкіної, перед Зеленським цього року постане три виклики. 

Перший — відстояти ідею ревізії Мінських домовленостей у зовнішній політиці, не втративши підтримки західних партнерів і відбиваючи російські звинувачення, що Україна нібито повністю розриває досягнуті раніше домовленості та відступає від них. 

Другий — втримати активність на рівні нормандського формату, бо Росія наполегливо від 2020 року намагається його нівелювати і перевести всі дискусії та домовленості на рівень "мінської" ТКГ, що є нижчим оперативним рівнем, де не мають ухвалюватися принципові рішення. Але Росії цей формат вигідний, бо там сидять представники так званих "ЛНР"/"ДНР". 

Третій — це сама підтримка західних партнерів. 

"Цього року зміниться ключовий партнер України у "нормандській четвірці" — Ангела Меркель. І це справді виклик. Справа не тільки в інституційній пам’яті, яка, звичайно, є в ХДС/ХСС щодо України і українсько-російської війни. Якихось різких розворотів, скоріше за все, не буде. Але Меркель залучена до вирішення конфлікту від самого початку. Фактор особистості в таких політично-дипломатичних переговорах грає високу роль. Плюс, ми маємо зважати, що у Франції вже готуються до президентських виборів 2022 року. Позиції Еммануеля Макрона дуже слабкі. Щоб частково нівелювати ці ризики, українська влада намагається в якийсь спосіб активізувати США та Велику Британію: офіційно долучити США до нормандського формату, або хоча б додатково включити дипломатичну активність Штатів на рівні українсько-російських переговорів так, як це було протягом перших років війни до Трампа", — сказала ТСН.ua Марія Золкіна. 

Відео Новини тижня: Зеленський показав послам "Великої сімки", що насправді відбувається на лінії фронту

Що насправді відбувається на лінії фронту і як далеко обіцяне припинення вогню від реальності - Зеленський показав послам "Великої сімки". Він повіз їх на Донбас у шосту річницю початку переговорів у Мінську. Посол Франції Етьєн де Понсен написав після цього про "повну мобілізацію Франції, щоб розблокувати переговори по Донбасу в рамках нормандського формату і Мінського процесу". Втім, чи буде це швидко - ніхто не знає.

Новини тижня: Зеленський показав послам "Великої сімки", що насправді відбувається на лінії фронту