Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Панамагейт по-українськи. Кого з відомих політиків та чиновників заскочили на офшорах

Журналісти витягли на світло офшори, до яких мають відношення українці.

Ввечері 9 травня у Мережі з'явилася оновлена база власників офшорів з багатьох країн світу, яку поповнили даними з так званого "Панамського архіву". 

Гучний скандал навколо Панамагейту розгорівся місяць тому, на початку квітня. Тоді журналісти з 78 країн світу одночасно оприлюднили розслідування про офшорні рахунки сотень високопосадовців, політиків, бізнесменів тощо. 

В оновленому архіві в розділі про Україну нині вже вказані 165 громадян та 195 компаній, котрі мають офшорні рахунки. І журналісти вже почали витягати на світло офшори, до яких мають відношення відомі українці.

Порошенко і Ко

Ще у квітні одним із перших, чиї офшорні справи перестали бути таємницею, став президент України Петро Порошенко. Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) опублікував матеріал "Офшорний податковий маневр президента України", присвячений махінаціям Порошенка щодо компанії Roshen, яка йому належить.

У цій справі не знайшли нічого кримінального. Сам президент і його представники запевняли, що махінації з компанією здійснювалися у межах закону і виключно з метою її продажу. Хоча це і надає президенту можливість уникнути податків.

Та щойно пристрасті навколо цього скандалу вщухли, як у новій порції даних відшукалися офшори, з якими пов'язують інших людей з оточення Порошенка.

Так, місяць тому британське видання The Guardian у статті про офшори Порошенка згадало і про компанію Intraco Management Ltd, зареєстровану на Британських Віргінських островах. З посиланням на дані українського видання "Четверта влада", опубліковані ще у серпні 2015 року, The Guardian писало про причетність до цього офшору Порошенка і його соратника, нардепа Ігоря Кононенка. Згідно з документами, Intraco Management Ltd сплачувала рахунки закордоном доньки Кононенка Дарини та обслуговування літака Порошенка. Також видання Ліга.net з посиланням на митні дані повідомила, що Intraco закупала авіапаливо у дочірньої фірми російського "Газпрому".

Як працюють офшори

Зазначимо, що Кононенко спростував причетність до офшорної компанії ще після публікації на The Guardian.

Однак тепер стало відомо, що згідно з даними оновленої бази офшорів бенефіціаром компанії Intraco Management Ltd є заступник гендиректора корпорації "Рошен" Сергій Зайцев, колишній однокласник президента. Журналіст Дмитро Гнап також звернув увагу на те, що компанія зареєстрована по сусідству з компаніями самого президента – по вулиці Електриків на Рибальському острові в Києві.

Сам Зайцев частину звинувачень - про торгівлю з "Газпромом" - спростовує. За словами власника Intraco, це маніпуляція.

"Основний вид діяльності компанії – організація чартерних перевезень та їх обслуговування. За весь час компанія організувала близько 680 рейсів. Основні міста – це Цюріх, Женева, Франкфурт, Стамбул і Анталія. І всього 2 рейси в аеропорт Шереметьєво, де літак повинен був заправитися у місцевого монополіста. Тому говорити про торгівлю з "Газпромом" – це чистої води маніпуляція", – сказав він.

Окрім того, в "Панамських архівах" присутній заступник секретаря РНБО Олег Свинарчук, який пов'язаний з офшорною компанією Teckford Investments Financial Corp., зареєстрованою на Британських Віргінських островах. Свинарчук - бізнес-партнер президента України Петра Порошенка. Вони разом володіли автомобільною корпорацією "Богдан", доки майбутній президент у 2009 році не продав свою долю бізнес-партнерові. У 2014 році Свинарчук змінив своє прізвище на Гладковський.

Журналістка Анна Бабінець, яка серед інших журналістів світу працювала над "Панамським архівом", оприлюднила документи, які підтверджують, що Гладковський-Свинарчук станом на червень 2015 року був єдиним акціонером Teckford IFC, хоча на той момент він уже тривалий час був держслужбовцем. "Бере приклад з шефа", - зазначає Бабінець.

Водночас Гладковський заперечив наявність конфлікту інтересів. Він запевнив, що одразу після призначення на держслужбу вийшов з усіх органів управління всіх компаній. "Я не приймаю ніяких управлінських рішень і відійшов від справ бізнесу. Так, я залишаюся одним з акціонерів підприємств корпорації "Богдан", власником кількох компаній, що не заборонено законом", - наголосив Гладковский, додавши, що управління як в цій компанії, так і в інших здійснюється абсолютно незалежними людьми.

Засвітився у документах і голова Адміністрації президента Борис Ложкін, який з 2006 року володіє офшорною компанією Integrity International Holding Limited, що брала участь у скандальному продажі медіа холдинга UMH "младоолігарху" Сергію Курченку. А також президент корпорації Roshen В'ячеслав Москалевський, якому належала компанія Leggett Assets Enterprises Limited, яку він закрив у 2013 році.

Здобутки Азарова

Син колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексій є бенефіціаром цілих 26 офшорних фірм. До речі, майже всі вони були зареєстровані в один день – 28 вересня 2012 року - у час, коли його батько обіймав посаду прем'єра. Сам Олексій на той час працював народним депутатом від Партії регіонів.

Примітно, що з 26 компаній лише дві досі працюють - Lazonby Group Holdings Limited і Blaxton Investments Limited. Ще одна перебуває у статусі зміни агента (Lyra Assets Group Limited). Діяльність решти фірм припинена, і також в один день - 4 травня 2015 року.

Солодка імперія "Конті"

Також у документах згадуються старший брат українського олігарха Ріната Аметова Ігор та екс-депутат від Партії регіонів Борис Колесніков, які у 2014 році разом з іншими бенефіціарами вивели кондитерську компанію "Конті" в офшор на Британських Віргінських островах. 

До речі, бенефіціарами компанії вказані ще семеро осіб, серед яких дружина екс-нардепа Світлана Колеснікова, син колишнього "горілчаного короля Донбасу" Михайла Ляшка В'ячеслав, колишній регіонали Сергій Кий та Юрій Чертков, дружина покійного гендиректора ФК "Шахтар" Жигана Такташова – Раїса з дітьми Ельмірою та Ренатом.

Сам Колесніков, який зараз називає себе главою "опозиційного уряду", заявив, що ніколи і не приховував виведення "Конті" в офшор. "Цій "сенсації" вже півтора року і вона знаходиться в публічному доступі з грудня 2014 року, коли було видано ліцензію НБУ на переоформлення активів", - заявив Колесніков у відповідь на публікацію 10 травня.

Бізнесмен також наголосив, що в грудні 2014 року він не був ні державним службовцем, ні депутатом. "Тому, як управляти підприємствами, не порушуючи українського законодавства - це моя особиста справа", - вважає Колесніков.

У документах засвітилася також головна чиновниця по люстрації Тетяна Козаченко. Чинна начальник люстраційного департаменту Мін'юсту була посередником компанії Drinks Inс (Багами), коли вела юридичну практику. Поки вона єдина, хто прокоментував нові дані. Козаченко наголосила, що вона ніколи не була ні бенефіціаром, ані власником, а лише виконувала представницькі функції.

"У мої обов'язки входило обслуговування української компанії, власником якої є ця компанія. Я супроводжувала дочірнє підприємство цієї офшорної компанії, які в Україні виробляли продукцію. Drinks – це напої… соки "Смак". Супроводжуючи справи цих українських компаній, я надавала їм консалтингові юридичні послуги", - пояснила Козаченко, зазначивши, що це було ще кілька років тому.

Колишній акціонер мережі автозаправних станцій "Вік Ойл", а тепер гендиректор "Укртранснафти" Микола Гавриленко також опинився в офшорній базі. І не один, а в компанії з іншими акціонерами компанії Turitella - Андрієм Адамовським, Ігором Філіпенком та Андрієм Маліцьким, учасниками скандалу навколо рейдерського захоплення торгового центру Sky Mall.

Вони пов'язані з нардепом Олександром Грановським, якого називають помічником "сірого кардинала" Кононенка.  До речі, проти Грановського триває кримінальне провадження - справою займається ГПУ. 

Розшукали в офшорній базі даних і батька нардепа Альони Шкрум. Так, юрист Іван Шкрум є бенефіціаром компанії Betal Management Ltd, зареєстрованої на Віргінських островах. Депутатка у коментарі "Українській правді" підтвердила, що її батько зареєстрував цю компанію в офшорі в інтересах клієнта. Вона наголосила, що реєстрація компаній є роботою адвоката. Іван Шкрум працює адвокатом з 1994 року і, за словами його доньки, на держслужбі ніколи не був, тому закон не порушував.

Відомий бізнесмен, співвласник київського ТРК Dream Town Гарік Корогодський в документах OffshoreLeaks значиться директором чималої кількості фірм. Корогодський запевнив, що діяв у межах закону, адже для відкриття офшорних компаній він отримував відповідні ліцензії у НБУ.

В офшорній базі також є дані щодо опального українського олігарха Дмитра Фірташа, проти якого в Україні відкрито два кримінальних провадження.  У 2006 році Фірташ разом з партнерами заснував офшорну компанію під назвою, яку невдовзі отримала уся його імперія – Group DF.

PanamaPapers

Колишній голова правління "Нафтогазу" Олег Дубина одноосібно володів компанією Blake Industries Services Ltd, заснованою у листопаді 2010 року, коли його уже встигли звільнити з посади. У червні 2015 року Дубина призупинив діяльність компанії, а в розпал офшорного скандалу у квітні 2016 року повністю закрив.

А з 1999 року син скандального голови ПР Олександра Єфремова - Ігор - став власником компанії Darcel Trading Limited. За даними відкритих ресурсів, ця компанія через російських посередників займається постачанням кам'яного вугілля. 

Нагадаємо, що початок Ошфоргейту або Панамагейту поклав витік документів панамської компанії Mossack Fonseca&Co, яка допомагала клієнтам відмивати гроші, уникати санкцій і сплати податків. Більше 11 мільйонів документів датуються періодом з 1977-го до 2015-го року.

Так звані "Панамські документи" опинилися в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка передала їх Міжнародному консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) та Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Результати розслідування були опубліковані 3 квітня - синхронно журналістами по всьому світу. Загалом над розслідуванням працювали близько чотирьох сотень журналістів із 78 країн світу.

У зв'язках із Mossack Fonseca помічені більше 100 політиків і відомих людей - від українського президента Петра Порошенка і друзів російського лідера Володимира Путіна до футболіста Ліонеля Мессі і сина колишнього генсека ООН Кофі Аннана.

ТСН.ua зібрала усі факти та викриття, які були зроблені унаслідок офшорного скандалу, в окремому матеріалі та інтерактивній мапі

ТСН.ua стежитиме за оновленнями, а поки пропонуємо переглянути події офшорного скандалу в інтерактивній хронології нижче.

Залиште свій коментар

Вибір редакції