Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Паралельний світ: українські чиновники показали, наскільки вони далекі від народу

Українці ризикують проковтнути сумнівні статки.

Опубліковані українськими можновладцями декларації шокували простих громадян країни.

Попри шалений спротив бюрократії та кілька депутатських спроб усе зірвати, сайт Національного агентства із запобігання корупції продовжує збирати з чиновників декларації про статки і маєтки. Тільки тиск ЄС і США дали можливість українцям уперше в житті легально зазирнути у паралельний світ, який із нашим не перетинається. Той світ – нахабно, нечувано багатий. Там мільйони кешу тримають вдома, а самі будинки за розмірами дорівнюють футбольному полю. Той світ рясно всіяний яйцями фаберже, чорними діамантами, вином по 20 тисяч гривень за пляшку чи годинниками за мільйони, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

У паралельному світі, в якому депутат Руслан Демчак задекларував 133 мільйони гривень готівкою, зовсім далекий від нашого, де йде війна і бабусі не можуть купити необхідних продуктів. Сарказм у тому, що Демчак, який тримає вдома, а не на рахунку в банку - 300 кілограмів грошей (якщо купюри номіналом у 500 грн), – є не просто депутат, а заступником голови комітету з банківської діяльності. "Мені дуже прикро, що в нашій країні є культ бідності. Але думаю, що це відбудеться через років 40", - заявляв політик.

Крім того, депутат Бобов декларує яйця фаберже, а депутат Матвієнко – власну церкву. Голова податкової Роман Насіров декларує розсип діамантів. У Олеся Довгого - півтора мільйони доларів готівкою та колекція картин українських художників. Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що безкоштовно користується будинком площею 859 метрів.

В останній тиждень, коли багаті чиновники та політики зрозуміли, що декларування ніхто не скасує, почали обривати сайт тисячами заявок. У понеділок, 24 жовтня, було сім тисяч нових декларацій. Вівторок – ще 10 тисяч. Сайт агенства по протидії корупції не витримав навантаження і ліг. "Четвертий день я намагаюсь вбити дані і наштовхуюсь на те, що система лягла. Поки система висить, ми готові здати в письмовому вигляді - просто роздрукувати цю форму. Нотаріально завірити, щоб вона була. Ніхто не проти вбивати, але сьогодні не вистачає нервів на цю декларацію", - зазначив Антон Яценко, народний депутат України.

Бізнесмен Олексій Давиденко нічого не декларував. Саме легальний дохід - це те, чого не вистачає більшості чиновників, зарплата яких не може пояснювати реальних статків.

"Я спочатку подумав, що потрібно позичити гроші. Гроші я давно не позичаю. Я отримав відповідь, що мова йде не про гроші. Йдеться про папірець - про договір. Щоб депутат міг прикритися тим, що у нього є дохід, що він позичив і з цих позичених грошей він щось купив. Я відмовився. А потім юрист у приватній бесіді розповів, що зараз це дуже популярно. В останній тиждень активізувалися чиновники різних рангів, які шукають знайомих бізнесменів з легальним доходом, щоб оформити в договір", - зазначив Давиденко.

Директор Антикорупційного Бюро теж заповнював декларацію в останні дні. Судячи з написаного Артем Ситник – не найбідніший правоохоронець. Він володіє квартирою в Броварах, земельною ділянкою в Севастополі. Дружина чиновника має автівку Hyundai 2012 року. Заробітна платня Ситника складає 906 тисяч гривень. Дружина заробила 45 тисяч гривень. Родина має готівкою 10 тисяч долларів і 250 тисяч гривень.

За словами Ситника, перевіркою декларацій повинно займатися не НАБУ, а Агенство з протидії корупції. Детективи НАБУ долучаться, коли почнуть надходити звернення з вимогою перевіряти підозрілих чиновників та політиків, майно яких більше за офіційний прибуток. Проте відповідальність стосується лише тих, хто купив майно чи отримав подарунок в 2015 році.

Віталій Шабунін – один з тих, чиї зусилля не дали поховати електронне декларування. Ми досі не збагнули, яка правда лягла на наші плечі, каже він. Ті, хто декларують мільйони налякались. Для них погано все – написати правду, збрехати чи навіть не подавати декларацію – кримінал. "Якщо це майно здобуте до 2015 року і показане в деклараціях. Навіть, якщо воно очевидно корупційне, ми за нього ніколи не посадимо. Немає кримінальної статті. Якщо майно здобуте в 2015 році і не корелюється з заробітками - ми можемо посадити. Якщо майно, і в 2015 здобуте і раніше, не вказано в декларації – два роки тюрми", - повідомив Шабунін.

Фактично нині для багатьох посадовців електронна декларація - це своєрідний поділ життя на до і після. Навіть якщо зараз реєстрація чиновницького добра у НАЗК виглядає як банальна легалізація отриманих доходів, кожне нове приростання статків стане проблематичним.

На приклад, у Дніпрі родина суддів Петренків є власниками палацу з церквою та кількох квартир. Доходів від бізнесу у суддів бути не могло, а зарплати на таку розкіш не вистачає. У господарському суді, де працює подружжя, їхні кабінети обладнані замками з електронними ключами. Двері зачинені - судді не дуже хочуть спілкуватися про власне майно. Обох колеги нещодавно бачили на роботі, проте саме зараз терміново захворіли.
Слід зазначити, що тепер найгірший сценарій, який може бути – українці просто проковтнуть і переварять це все. Якщо десятки незаконних багатіїв не понесуть відповідальності, решта зрозуміє – можна купувати палаци, декларувати мільйони або взагалі нічого не декларувати – усім байдуже. Тоді Україна втратить шанс перетворитися з випадкового перетину непаралельних світів у спільну державу.

Станіслав Ясинський.

Відео Паралельні світи: українські депутати продовжують дивувати звітами про свої статки

Залиште свій коментар

Вибір редакції