Парламент ухвалив новий Виборчий кодекс: чому закон може не запрацювати

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Документ підтримали 230 депутатів.

Парламент в останній день своєї роботи ухвалив виборчий кодекс із відкритими списками. Документ підтримали 230 депутатів. Утім, відбувалось усе не гладко, а тому є підстави вважати, що закон може не запрацювати, йдеться у ТСН.19:30.

Спікер пропустив одне з необхідних голосувань - за правки. Цим порушенням регламенту дав шанс оскаржити закон у Конституційному Суді. Президент, якщо побажає, може його заветувати. Якщо ж закон таки виживе, перші вибори за відкритими списками відбудуться аж 23-го року. У Раді вважають: потрібен час, щоби перелаштувати всю виборчу систему.

На ухвалення цього закону, який із 2023-го року скасовує мажоритарку та запроваджує тільки партійну систему виборів до парламенту та місцевих рад - депутати витратили останні півтора місяця своїх повноважень.

Півтора місяця підготовки, понад чотири тисячі правок, але перше, технічне голосування за виборчий кодекс провалилося. Потім – друге, третє і ще з десяток. Спікер Андрій Парубій майже кричить на депутатів. Діапазон емоцій від відчаю та гніву до благань. Він оголошує голосування знову і знову, але все одно марно.

ВідеоБлагання Парубія та незадоволені мажоритарники: як ухвалювали Виборчий кодекс

На закон, який скасовує мажоритарку та з 2023 року запроваджує тільки партійну систему виборів до парламенту та місцевих рад, депутати витратили останні півтора місяця своїх повноважень. Відбувалось усе аж ніяк не гладко. Є підстави вважати, що чинності закон може і не набрати.  

Благання Парубія та незадоволені мажоритарники: як ухвалювали Виборчий кодекс

"Невже ви не відчуваєте, який це ляпас кожному? Колеги, що з вами відбувається? У програмах всіх партій було "За", в коаліційній угоді було "За", а зараз підло не голосуєте", - каже спікер Парубій.

Не голосують передусім мажоритарники. Їм не подобається скасування виборчої системи, що раз-по-раз приводить їх у цю залу. Не додає голосів третина депутатів від найбільших фракцій - БПП та "Народний фронт". 

Спікер відправляє на переговори свою заступницю Ірину Геращенко. Потім сам зривається з місця умовляти мажоритарників. Нарешті стається диво: виборчий кодекс підтримують 230 нардепів. "Виборчий кодекс прийнято. Це було непросто", - виголосив Парубій.

Новий закон зберігає чинний виборчий бар'єр для партій - 5% та запроваджує відкриті виборчі списки. Це означає, що виборець сам визначає, хто з кандидатів пройде до парламенту. Це нібито нівелює роль партійних босів, які нерідко за гроші вписували  пройдисвітів на прохідне місце в списку. Незадоволені мажоритарники прогнозують: грошові мішки все одно знайдуть спосіб посісти депутатське крісло.

"Не партійний лідер, який за гроші визначає, хто яке місце буде займати, який записує туди олігархів, коханок, а потім ми всім суспільством обговорюємо, яких подонків знайшли в тому чи іншому списку. Нє! Ми отримаємо дуже простий бюлетень: партія і кандидат від партії, його людина підтримає. І, голосуючи за кандидата, люди, виборці роблять його депутатом, піднімаючи його в списку партії", - каже нардеп Леонід Ємець. 

"В усьому світі є мажоритарна система. Чому треба її відміняти. Кажуть, ми - гречкосії. Але люди зараз купують місця в списку. Їм байдуже, що там відбувається у тій Верховній Раді", - позафракційний Робислав Розенблат.

На прощання депутати співають державний гімн на сходах парламенту і там же роблять спільне фото. Андрій Парубій і тут влаштовує імпровізований виступ. Каже колегам: їх багато критикували, але історія оцінить їхні здобутки.

Кореспондентка ТСН Марія Васильєва.

Залиште свій коментар

Вибір редакції