Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Парубій у Єрусалимі провів переговори з патріархом Феофілом про українську автокефалію

Цілком можливо, що після них незалежна канонічна церква України стала на крок ближчою.

Спікер Верховної Ради України Андрій Парубій відвідав Єрусалим і мав зустріч із патріархом місцевої православної церкви. Темою розмови були перспективи надання українським православним канонічної автокефалії, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Делегація українських посадовців прибула кортежем до Яффських воріт і пішки вирушила у стару частину міста, де розташована патріархія. Парубій не міг приховати хвилювання перед зустріччю. "Для нас єдність всіх православних християн є чи не найважливішим питанням на порядку денному", - зізнався він. Патріарх Феофіл прийняв гостя, але зауважив, що сусідство політики та релігії є непростим. "Ми розуміємо, що часто політика переплітається з релігійними питаннями, і це дуже критична проблема", - сказав він.

ВідеоПарубій закликав Єрусалимського Патріара підтримати надання УПЦ томосу про автокефалію

До цих переговорів Парубій готувався щонайменше місяць. Він приїхав на Святу землю, аби заручитися підтримкою Патріарха Теофіла у питанні автокефалії для УПЦ. Усі перемови щодо України відбулись за щільно зачиненими дверима. Всупереч протоколу, після закінчення перемовин журналістів знову запросили до зали. Всім, хто приїхав до Єрусалиму, патріарх зробив подарунки.

Парубій закликав Єрусалимського Патріара підтримати надання УПЦ томосу про автокефалію

Перед публікою патріарх і спікер ВР обміняли лише кількома репліками – основна частина переговорів відбувалася приховано від сторонніх очей. Замість запланованих 20 хвилин зустріч тривала понад півтори години. Всупереч протоколу, після закінчення перемовин журналістів знову запросили до зали, і патріарх вручив гостям з України пам’ятні подарунки. А після сувеніру у відповідь, великодньої писанки, щиро посміхнувся і сказав: "Треба розбити яйце, щоб із нього народилося нове життя".

Аналітики ще не коментують переговорів у Єрусалимі, але відзначають, що ситуація з можливим наданням Україні канонічної церковної автокефалії розвивається у сприятливому ключі. Це стало можливим завдяки демаршу РПЦ під час історичного Собору на Криті у 2016 році. Там на вимогу московського патріарха Кирила викреслили з документів питання про нові правила надання автокефалії, хоч православні тоді були готові погодитися, що таке рішення може бути ухвалено лише за згоди всіх церков – із Московським патріархатом включно. Однак потім РПЦ відмовилася брати участь у Соборі, і це питання лишилося не розглянутим.

Фотогалерея Порошенко з родиною святили паску в церкві Київського патріархату (6 фото)

"Це була найбільш фатальна помилка московської церкви, тому що відкинувши ту узгоджену позицію, що надання автокефалії може здійснюватися лише за умови згоди всіх церков, вона єдину модель, за якою можно надавати автокефалію, залишила старою. Тобто модель, за якою константинопольська церква може одноособово діяти", - пояснив священик та богослов Кирило Говорун. Він переконує, що томос про українську церкву вже написаний, і над його текстом працювали найкращі грецькі богослови.

Також існує чіткий план подальших дій: після проголошення томосу церкви, що засвідчили готовність об’єднатися (на сьогодні це УПЦ КП, УАПЦ і мінімум 10 єпископів УПЦ МП) зберуться на установчий Собор. На ньому вони можуть затвердити факт створення автономної та незалежної церкви, і лише потім обрати свого предстоятеля, якого визнають у православному світі. "Нова адміністративна структура церкви – вона, очевидно, буде створена рішенням всіх церков, які є в Україні. Всіх – я маю на увазі саме всіх, в тому числі Московського патріархату, принаймні частини цієї церкви. Я думаю, що зараз у інтересах МП максимально долучитися до цього процесу", - пояснив архімандрит Кирил.

Кореспондент ТСН Неллі Ковальська

Залиште свій коментар

Вибір редакції