Пасьянс Кабміну. Експерти розповіли, що заважає Яресько стати прем'єром

Яресько зможе сформувати свій уряд лише, якщо почне домовлятися з парламентськими фракціями. Інакше українська політика не працює, наголошують політологи.

Вже котрий місяць хитається крісло під прем'єром Арсенієм Яценюком і не стихають розмови про політичну кризу. Яценюк поки утримує свою посаду, але нещодавно перемовини щодо нового складу Кабміну знову активізувалися, й серед претендентів на його очільника з'явилися нові пропозиції та підтвердилися старі.

Зокрема, йдеться про міністра фінансів Наталію Яресько. Про неї вже давно говорили як про ймовірного нового голову уряду, але офіційно свої прем'єрські амбіції Яресько підтвердила лише 22 березня.

І начебто її кандидатуру спочатку підтримувала фракція БПП - про це 20 березня заявив голова президентської фракції Юрій Луценко. Але наріжним каменем стали вимоги Яресько, які вона висунула політикуму.

Найбільш неприйнятним видається запропонований нею список членів уряду. 70% прізвищ у ньому - нікому невідомі менеджери з різноманітних фондів та корпорацій, зазначив політтехнолог Тарас Березовець з посиланням на власні джерела. На таке депутати, яким кінець-кінцем треба буде голосувати за призначення нового Кабміну, не готові піти. Адже фактично це передача контролю над державою у невідомі їм руки.

ВідеоПрезидент Порошенко чекає на кандидатуру прем’єра від ради коаліції вже цього тижня

У свою чергу Яресько навряд чи готова до компромісів у цьому питанні. Тож на арену виходить її прямий конкурент - нинішній голова Верховної Ради Володимир Гройсман. Політичні експерти зазначають, що він має більше шансів на посаду прем'єра, адже у цьому випадку уряд знову складатиметься за звичним квотним принципом і тут питання стоятиме лише у розділі міністерських портфелів між політичними партіями. Водночас певний процент технократів в уряді може зберегтися, додають експерти.

Політологи пояснюють, що повністю технократичний уряд, який пропонує Яресько, зараз не вигідний владній еліті. За світовою практикою, подібні уряди є тимчасовими, сформованими лише на час кризи. А перспектива чергових баталій щодо нового Кабміну за, скажімо, півроку, нікого з політичних хедлайнерів не приваблює.

Ще один аргумент на користь перемоги кандидатури Гройсмана - Яценюк. Він у політиці не новачок і своєї посади так просто не полишить. Натомість може обміняти її на цікаві міністерські портфелі у новому Кабміні. Українська правда з посиланням на неназвані джерела раніше писала про те, що Яценюк хоче зберегти у Кабміні міністрів МВС та юстиції Авакова, Петренка, у Міносвіти просуває Лілію Гриневич, а на голову ВР - Парубія.

Очевидно, що такий підхід не корелюється з вимогами Яресько. А от домовленості з Гройсманом і, відповідно, Порошенком, навряд чи стануть для Яценюка нездійсненною місією.

Домовлятися, скоріш за все, доведеться. Адже якщо чинний прем'єр буде невдоволений пропозиціями "відкупу", це може призвести до того, що на резолюцію недовіри уряду Яценюка у Раді знову не вистачить голосів. 

ВідеоПрем'єр-міністр готовий піти у відставку за кількох умов

Днями з'явилися чутки про те, що домовленості між прем'єром та президентом вже було досягнуто. Тим не менш ситуація виглядає неоднозначно. З одного боку Яресько, яку підтримує Захід і яка має ключову роль у перемовинах з МВФ, з іншого - Гройсман, який має більше шансів збирати голоси у Раді на урядові ініціативи, але, навряд чи стане самостійним прем'єром, дозволивши зосередити всю владу в країні в руках президента Петра Порошенка.

І певності у тому, хто ж формуватиме новий Кабмін досі немає. Інакше депутатів зібрали б на позачергове засідання ще у середу, 23 березня. Натомість президент опублікував заяву, що доля уряду вирішуватиметься на плановому засіданні 29 березня.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

- На сьогодні шанси у Яресько і Гройсмана 50 на 50. По кожній кандидатурі є свої очевидні плюси і мінуси. Ситуація змінюється кожного дня. Умовно кажучи, минулої п'ятниці шанси були вищі у Гройсмана, потім у Яресько. Потім - знову у Гройсмана. Сказати, що буде завтра, - неможливо.

Тут діють декілька чинників. Гройсман - більш прохідний, за нього легше зібрати голоси, легше узгодити і склад уряду, і пріоритети уряду в рамках коаліції. Але Яресько більше влаштовує наших західних партнерів, які підтримують її кандидатуру. Це для нас теж важливо.

Для появи нового уряду - будь-якого - треба домовитися про те, щоб пішов Яценюк. А він, судячи за різними витоками інформації, вимагає ще більшу квоту для "Народного фронту" на посади членів уряду. Не треба забувати і про Радикальну партію. І, можливо, ще з'явиться і "Батьківщина" з пропозиціями на фракційних міністрів. Яресько ж виступає проти фракційних міністрів та партійних квот. А з Гройсманом можна домовлятися, шукати спільні інтереси. І, за чутками, він вже це робить.

Ідея технократичного уряду красива. Але уряд створюється парламентською коаліцією. І якщо не буде згоди всіх членів коаліції, нового прем'єр-міністра не буде.

Але і президент Порошенко, й інші мають прислуховуватися до думки наших союзників. 22 березня Порошенко провів телефонні перемовини з віце-президентом США Джоном Байденом, темою яких було звільнення Надії Савченко. Але моя інтуїція підказує, що вони обговорили і прізвище майбутнього прем'єр-міністра. І якщо би Байден сказав, мовляв, хочете Гройсмана - нехай буде Гройсман, то вже було б скликано позачергове засідання Верховної Ради для заміни прем'єр-міністра. Але цього поки не сталося.

Варіанти є. Можливо, намагаються ще домовитися з Яресько. Тут треба, щоб пані Наталія зрозуміла ситуацію, щоб зустрілася з лідерами фракцій. Її величезна помилка, на мій погляд, полягає у тому, що вона чекає, що за неї хтось вирішить усі питання й з усіма домовиться. Але так не буває в українській політиці. Так, президент Порошенко їй допомагатиме, його влаштовує Яресько саме тому, що вона влаштовує Захід. Але якщо не буде згоди з тим же "Народним фронтом", то як тут вирішити питання? Тому пані Наталія має сама зустрітися з лідерами фракцій, з Яценюком і узгодити відповідні питання, зокрема й квоту - подобається це їй чи ні.

Тарас Березовець, політтехнолог
Тарас Березовець, директор компанії Berta Communications:

- У Яресько є шанси очолити Кабмін, але вони дуже маленькі, в першу чергу через те, що Наталя Яресько не хоче компромісного уряду з іншими партіями. Вона хоче сформувати його під себе. Це вже з самого початку провокує конфлікт.

Хтось вважає, що такий підхід Яресько - це добре. Але з іншого боку, нам треба повністю довіритися і віддатися на волю випадку, у цій ситуації випадку в особі Яресько. Адже незрозуміло, яких людей вона приведе з собою. Наскільки я знаю, понад 70% людей, які там фігурують, ніхто не знає, вони взагалі ніколи не працювали у жодних державних структурах. Це приватні інвестиційні фонди, це менеджери якихось корпорацій тощо.

Можливо, це і добре. Але це ненормально, що вона нам пропонує просто повірити в неї і автоматично довіритися тому складу Кабміну, який вона приведе.

І друга причина - у неї немає сталої більшості на відміну від того ж Гройсмана. Вони можуть знайти 226 голосів під Яресько, якщо включиться президент, але що робити далі? Вона хоче, щоб постійно була діюча більшість, але цього не вийде. Цього немає.

І, судячи з усього, йти на компроміс Яресько не хоче. Вона не хоче домовлятися і, відповідно, шанси у неї дуже маленькі.

Якщо буде призначений Гройсман, ситуація буде зрозумілою. Швидше за все, буде коаліція з трьох, можливо з чотирьох фракцій. Там точно буде "Народний фронт", БПП, "Батьківщина" і, можливо, Радикальна партія Ляшка.

Питання щодо нового уряду вирішиться протягом декількох днів або зовсім затягнеться. До речі, я б не поспішав відправляти уряд Яценюка у відставку, тому що поки вони не можуть домовитися, а без згоди "Народного фронту" не буде коаліції. Якщо "Народний фронт" не погодиться на ці умови, то Арсеній Яценюк залишиться прем'єром. Згадайте, як його в останній раз відправляли і всі були впевнені в успішному голосуванні постанови про недовіру Кабміну, але тим не менше він залишився до сьогоднішнього дня.

Павло Кругляковський, політконсультант
Павло Кругляковський, політичний консультант:

- Проблема в тому, що технократичний Кабмін як такий в принципі неможливий в Україні. Політичну кризу можна вирішити тільки через консенсус політичних сил, тобто вони повинні якось домовитися. А ось результати цих домовленостей якраз і закріплюють через квотний принцип отримання посад в Кабміні. Тому формування так званого політичного Кабміну уникнути неможливо. Хоча, звичайно, політики тут мало. Це скоріше такий бізнес від політики.

Технократичний уряд міг би існувати як тимчасовий, перехідний, до позачергових парламентських виборів. Але позиція основних переговірників відома - ніхто не хоче перевиборів, тому такий тимчасовий технократичний Кабмін неможливий.

По-друге, судячи зі слів деяких нардепів, які знають якісь подробиці перемовин, більше шансів очолити Кабмін має Гройсман. З його призначенням ні програма діяльності Кабміну, ані змістовна частина політичного процесу особливо не зміняться. Єдине, що знову все впирається у політичну стабілізацію, у цей квотний принцип. Зараз відбувається відчутний перерозподіл владних повноважень в бік президента. Це можна виміряти політичними рейтингами. Яценюк вичерпав свій політичний ресурс громадської підтримки, відповідно, його квота в Кабміні повинна скоротитися. Хоча наскільки на сьогоднішній день відомо, у нього ще залишається досить велика частка у цьому пирозі.

Чи залишиться Яресько в новому складі Кабміні, якщо не стане прем'єром, поки не дуже ясно. Останніми днями у ЗМІ вже з'явилися можливі розклади щодо посад у новому Кабміні, і Яресько почала потихеньку зникати з цих пасьянсів.

Однак не варто забувати, що Яресько - основний парламентер у перемовинах з МВФ. А це дуже важливий напрямок. Є точка зору, що, якщо вона не залишиться міністром фінансів, її можуть призначити якимось віце-прем'єром.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: