Перший позов України до Міжнародного суду: як Україна захищатиме Крим й Донбас від Росії

Дата публікації
Перегляди
3308
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Перший позов України до Міжнародного суду: як Україна захищатиме Крим й Донбас від Росії

В Міжнародному суді ООН стартує розгляд позову України проти Росії / Фото: Getty Images

Слухання триватимуть від 6 до 9 березня, а перше рішення не варто очікувати раніше, ніж за місяць.

Фінансування тероризму на Сході України та утиски кримських татар й етнічних українців на території півострова Крим: сьогодні в Міжнародному суді ООН стартує розгляд позову України проти Росії. Слухання в Гаазькому трибуналі відбуватимуться з 6 до 9 березня. За словами більшості експертів, судовий процес розтягнеться на роки. Для України цей процес безпрецедентний. Вперше в історії Україна звинуватила іншу державу, і одразу - у тероризмі та утиску прав людини.

Речниця Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца в ефірі Сніданку з 1+1 наголосила, що Україна ніколи досі не подавала позов до Міжнародного суду ООН. Вона нагадала, що Україна була одного разу відповідачем у справі Румунії проти Української держави.

"Ми ніколи не ініціювали (справу - ред.) Я більш ніж переконана, що Росія не очікувала, що Україна дійсно подасть позов до Міжнародного суду ООН - найвищої судової інстанції", - сказала Беца.

Речниця МЗС також пояснила, чому позов щодо Криму не подавався раніше.

"Тут не було затримки. Дуже важливо було визначити, які конвенції застосовуються до Росії - де Росія визнає юрисдикцію міжнародного суду ООН. Тому що в більшості випадків, і це ще тягнеться з часів СРСР, у Росії не визнають обов'язкову юрисдикцію", - зауважила вона.

Так, Україна подає позови на основі Конвенції з боротьби фінансування тероризму та Конвенції, яка стосується боротьби з усіма видами расової дискримінації.

"Перед тим, як подати позов до суду, ці конвенції передбачають процедуру досудового врегулювання. Тобто треба було провести консультації з РФ", - сказала Беца.

Вона також зауважила, що фактично через невиконання процедурних елементів подібний позов проти РФ програла Грузія.

Крім того, наголосила речниця МЗС, Україна якісно підготувала необхідні для позову документи. 

"Сьогоднішнє слухання - не по суті справи, а по запобіжних заходах, яких вимагає Україна від РФ. Вони стосуються того, щоб суд ухвалив негайне рішення, яким має бути захищене цивільне населення", - наголосила Беца.

Рішення має бути ухвалене за місяць-два і воно є обов'язковим для сторін, додала вона.

Також у МЗС прокоментували можливе ігнорування Росією рішення суду ООН.

"Росія зруйнувала міжнародне право: вона грубо порушила статут ООН. Ризик є, що Росія може не виконати рішення суду", - зазначила Беца.

Українські дипломати до найбільш трагічних терористичних атак російських маріонеток залучають збиття літака малайзійських авіаліній рейсу MH17, обстріли жилих районів Маріуполя та Краматорська, знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік від Волновахи і смертоносний вибух під час мирного зібрання в Харкові.

Україна стверджує, що Російська Федерація порушує Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, беручи участь в кампанії дискримінації щодо неросійських громад, які проживають на окупованій території Кримського півострова, зокрема, спільнот етнічних українців і кримських татар.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3308
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація