Під "прикриттям": журналісти влаштувалися агітаторами БПП і дізналися про "кухню" роботи з виборцями

Під "прикриттям": журналісти влаштувалися агітаторами БПП і дізналися про "кухню" роботи з виборцями

До громадян так звані "маги" йдуть під виглядом збирачів підписів за вступ до ЄС.

Журналісти знайшли розгалужену мережу агітаторів Блоку Петра Порошенка та влаштувалися туди на роботу. Та виявили чимало фактів, які можуть зацікавити правоохоронні органи, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Знайти роботу агітатором в Україні легко – кілька кліків мишкою, два телефонні дзвінки і вже є запрошення на співбесіду. Вечір ми проводимо в черкаському осередку "Солідарності", де з’ясовують нашу освіту і досвід роботи, пояснюють обов’язки і завдання, оголошують розмір винагороди: "По кількості винагороди – то це 300. Ну... Знову ж так, я не знаю. Питають багато за обіди, як воно має бути, я не знаю". Вранці стартуємо з центру Черкас – о 8:00 тут збираються автобуси з агітаторами. Самі себе вони називають "магами", але чому – ніхто не пояснює. Завдання "магів" на цей день – зібрати підписи за вступ до ЄС.

МАГи на варті Порошенка: агітатори президента під масками волонтерів збирають дані про селян

МАГи на варті Порошенка: агітатори президента під масками волонтерів збирають дані про селян

Але це лише привід. "Спочатку ми беремо підписи, щоби людей не шокувати цими газетами. А потім вручаємо газету, як наостанок. Не забувайте запитувати, за кого ви голосуєте – так, між іншим", - інструктують агітаторів. Основне ж їхнє завдання – зібрати персональні дані жителів навколишніх сіл та з’ясувати політичні вподобання селян. Настанови дає Олена, вона старший "маг": "Коментарів журналістам ніяких не давати, просто одразу йти і займатися власними справами. Бейджик бажано прикривати, тому що там не ваше ім’я. Дивіться, як працюємо: ми – волонтери, ми за це грошей не отримуємо, хто б не питав".

"Маги" вирушають на іржавому бусику, пункти призначення – села Степанці та Пилява. Щойно виїжджаємо з Черкас, машина ламається, водій просить пасажирів вийти, ремонт триває хвилин зо тридцять. Друга вимушена зупинка в селі Мирне – бусик закипів. Поки водій порпається, нам роздають зошити "мага" для ведення звітності з докладними інструкціями поведінки під час спілкування з електоратом. У зошиті є розгадка чарівної назви: виявляється, МАГ – це абревіатура від "Мобільна Агітаційна Група". У ній працюють люди, які називають себе волонтерами "Солідарності" Петра Порошенка.

Нарешті ми добираємося до села Степанців і йдемо працювати. За вступ до Євросоюзу підписуються без ентузіазму, старожили не дуже розуміють, що взагалі означає ЄС, а в багатьох досі немає мобільних телефонів. Кілька годин блукання селами, останній "маг" повертається до буса. Тепер розпочинається другий етап – заповнення зошита "мага". У нього заносять усі особисті дані респондентів, за кого вони збираються голосувати. Увесь рейд цієї мобільної групи тривав 9 годин.

Далі був навчальний семінар "магів" на Київщині. Робота в них та сама, що й на Черкащині, але платять за неї на 100 гривень більше. Умови теж трошки інші: "400 грн день. Оплата не кожний день. Дев’ять днів робочих, десятий вихідний. Графік можна змінювати, але оплата буде на десятий день". В обох випадках ніяких трудових угод із "магами" не підписувалося і жодного разу не показували будь-які документи. Ми запитали у виборчого штабу Порошенка, чи мають так звані волонтери стосунок до них, а також чи існує фінансова звітность волонтерської діяльності і як будуть використані особисті дані селян, але там наш запит проігнорували. Тож ми звернулися до депутатів із фракції БПП. "Я не є членом партії "Солідарність", - заявив Іван Вінник. "Про скупку голосів? Шановний, далі неможна", - пішла від журналіста Ірина Луценко. "До ніяких мобільних груп я відношення не маю. Є групи, є журнали, є якісь газети – ну, треба звертатись до відповідних органів. Якщо ви хочте, щоб я як народний депутат поцікавився, то я готовий зробити відповідний запит", - запропонував Дмитро Андрієвський.

Кореспондент ТСН Валерія Ковалінська

Фото: ТСН.ua

Повʼязані теми:

Наступна публікація