Підкуп судді й тиск на слідство: як Ніколя Саркозі став першим президентом Франції, який отримав три роки в'язниці

Підкуп судді й тиск на слідство: як Ніколя Саркозі став першим президентом Франції, який отримав три роки в'язниці

Фото: Associated Press

Експрезидент Франції повинен провести рік за ґратами, втім може відбутися й відбуванням покарання під домашнім арештом.

В понеділок, 1 березня, колишній президент Франції, 65-річний Ніколя Саркозі постав перед судом у кримінальній справі про корупцію і торгівлю впливом і був засуджений до трьох років в’язниці — один рік реального ув'язнення і ще два — умовно.

Аналогічні вироки отримали ще два фігуранти справи — адвокат Саркозі Тьєррі Ерзог і колишній суддя Касаційного суду Жильбер Азібер.

Досі за всю новітню історію жоден з президентів Франції не отримував реальний тюремний термін. Втім, оскільки Саркозі засуджений до терміну менше двох років, згідно з французьким законодавством, він має можливість попросити відбувати покарання вдома. При цьому він повинен буде носити спеціальний електронний браслет, аби можна було відстежувати його переміщення.

"Справа про прослуховування"

Саркозі визнали винним у так званій "справі про прослуховування", яка виросла з кількох колишніх відкритих проти нього кримінальних справ. Суд встановив, що Саркозі за допомогою підкупу судді Касаційного суду намагався отримати дані розслідування про нелегальне фінансування своєї першої передвиборчої кампанії 2007 року. Тоді Саркозі проходив по кількох справах, в яких підозрювався в отриманні пожертвувань від приватних осіб, на що, згідно з французьким законодавством, існує чітко встановлений ліміт. Зокрема, експрезидента Франції звинувачували в тому, що його фінансувала мільярдерка, співвласниця L'Oreal Ліліан Бетанкур. Невдовзі, 2013 року, справу закрили "через відсутність складу злочину".

Крім того, Саркозі продовжують звинувачувати в отриманні пожертвувань в 50 мільйонів євро від колишнього президента Лівії Муаммара Каддафі 2007 року.

У межах розслідування незаконного фінансування слідство отримало доступ до прослуховування розмов Саркозі з його адвокатом Тьєррі Ерзогом 2013-2014 років, які й представило суду в якості доказів. Частину бесід вони вели через мобільні телефони, зареєстровані на вигадані імена. У розмовах Саркозі використовував псевдонім Поль Бісмут. Експертиза ідентифікувала голос з "плівок" і встановила, що він належить експрезиденту. 

Саркозі під час виступу у Парижі 2016 року заявив про наміри втрертє йти у президенти. Втім, він програм пра'меріз. / Фото: Associated Press

Як свідчать судові записи, з їхніх розмов витікає, що Саркозі через свого адвоката намагався підкупити суддю Касаційного суду, аби той надав конфіденційні дані у справах, в яких він фігурував. В обмін експрезидент пообіцяв судді "престижну посаду" в Національній Раді Монако. Як повідомляли тоді французькі ЗМІ, Саркозі казав своєму адвокату: "Я підвищу його на посаді, я йому допоможу". 

Виносячи вердикт, суддя заявив, що Саркозі "знав про те, що вчиняє погано". Водночас сам колишній лідер Франції заперечує звинувачення, зазначаючи, що суддя не отримав жодної посади у Монако. До того ж, він вважає, що його переслідування є помстою суддів за те, що він за часів свого президенства намагався обмежити їхні повноваження.

Перший в історії, засуджений до реального терміну покарання

Саркозі за роки своєї п'ятирічної каденції (2007-2012 рр.) обзавівся великою кількістю кримінальних справ і став першим президентом Франції в історії республіки, який отримав реальний тюремний термін у справі про корупцію. До нього на лаві підсудних опинявся лише попередник Саркозі Жак Ширак, якого визнали винним у тому, що під час перебування на посаді мера Парижа він влаштовував друзів на фіктивні посади ("привласнення державних коштів" і "зловживання довірою").

Оскільки Ширак не брав участі в процесі особисто через серйозну хворобу, йому дали два роки позбавлення волі умовно.

Незабаром на Саркозі чекає ще один судовий процес. У березні 2021 року він і 13 його соратників мають постати перед судом за звинуваченнями в незаконному фінансуванні президентської кампанії 2012 року. Екслідера Франції підозрюють в тому, що він майже вдвічі перевщив встановлений законом ліміт витрат на президентську кампанію. 

Новини світу: у Франції оголосили вирок Ніколя Саркозі

Новини світу: у Франції оголосили вирок Ніколя Саркозі

Повʼязані теми:

Наступна публікація