Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Підсумки саміту НАТО: Кремлю вказали на своє місце, а Україні надали унікальний пакет з підтримки

Між Альянсом та Києвом розпочинається новий етап співпраці.

8-9 липня у Варшаві відбувся саміт НАТО, на якому намагалися стримати наполеонівські плани президента РФ Володимира Путіна.

За два роки господар Кремля переконав усіх - довіряти йому не можна, Росія бреше і воює. У таких умовах НАТО вперше з 1989 року визнало, що Росія – це загроза, від якої треба ефективно захищатися. Також країни-члени Альянсу домовились про збільшення військової присутності у країнах Балтії і Польщі. Контигент США базуватиметься ближче до Калініграда, до Литви приїдуть німецькі солдати, до Латвії – канадці, в Естонію – британці. Крім цих 4000 натівських вояків, в Європі з'явиться більше американських військових сил.

Президент США Барак Обама підтвердив у Варшаві, що відправлять ще 5 тисяч солдатів. При цьому Канада вперше за 10 років розгортає масштабну присутність в Європі – канадський фрегат буде виконувати оперативні завдання ВМС НАТО, шість винищувачів СF-18 патрулюватимуть небо. Крім цього, Європу за два роки має накрити протиракетна парасолька - у польському селищі Редзікове будують базу ПРО, вже готова така база у Румунії. Саме ці бази разом із кораблями США в Іспанії та радіолокаторами у Туреччині, і центром у німецькій базі Рамштайн захищатимуть Європу від ракетних ударів зі сходу. Більше НАТО буде у Чорному морі та на Балканах.

"Те, що ми бачимо більше непередбачуваності, більше невизначеності і жорсткішу Росію,яка, по суті, збудувала свій військовий потенціал, модернізувала свої збройні сили, тренувала своїх солдатів і потроїла військові вИтрати на оборону з 2000 року. І ми також бачимо Росію, яка була готова застосувати військову силу проти сусідів, проти України, незаконно анексувавши Крим і дестабілізуючи східну Україну", - заявив Йєнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.

Росія змушує НАТО вперше з часів "Холодної війни" розмістити військові частини союзників. Рішення про це символічно озвучують у Варшаві, де у 1955 Радянський союз створив Варшавський договір - військовий блок країн соцтабору. Поляки в інтернеті іронізують над появою натівської символіки на подарованій Варшаві сталінській висотці – Сталін був би в шоці.

Може, тих 4 тисяч солдатів на 4 країни не так і багато, кажуть у Польщі, але головне - політичний перелом. Нарешті Росію перестали сприймати наївно і чітко зрозуміли: примиренська політика для Кремля означає слабкість і дозвіл атакувати.

У країнах Балтії та Польщі видихають полегшено, тому що батальйони є сигналом для Кремля, що, у разі нападу Росії, доведеться вбивати не тільки литовців, але тепер уже і німецьких вояків. Тоді заявами про занепокоєнням Європа вже не обійдеться.

Попри заяви президента Франції, що ЄС і НАТО відбиватимуть загрози зі сходу та півдня Європи, Брюссель уже почав спільні дії з Альянсом щодо виявлення гібридних загроз зі Сходу.

"Це ми реагуємо на систематичні загрози з боку Росії, які тривають кілька років. Ми не зрегували на події в Грузії. Тільки почали реагувати на сильні військові загрози в Україні. Це Росія сповідує імперську політику і творить ворогів на Заході, що вигідно для внутрішньої політики Путіна. Уявіть, Путін скаже в Росії – нам нічого не загрожує. Тоді росіяни почнуть питати, чому ми не реформуємо країну", - вважає міністр закородонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

Після саміту у Варшаві для України починається новий етап у відносинах із НАТО – Київ змінює статус на розширене партнерство. Петро Порошенко створює новий орган, який має координувати амбітні плани України приєднатися до Альянсу після реформ української оборони відповідно до натівських стандартів і залежно від того, як Україна зможе використати свій КПД - комплексний пакет допомоги. На українську оборону чекає повна перебудова до 2020 року. Україні теж є чим поділитися з блоком – розвідка, спостереження, бойовий досвід у гібридній війні, полігон для тренувань у Яворові, сертифікований за стандартами НАТО, унікальні стратегічні літаки "Руслани".

Крім того, НАТО закликало Москву залишити Крим і підтримало Україну, визнавши Росію порушником мінських домовленостей. Як зробити так, щоби вони нарешті запрацювали – вже з нового тижня Україна та велика п'ятірка - США, Франція, Німеччина, Італія та Великобританія - працюватимуть над дорожньою картою для Донбасу. І ще одна перемога - Альянс зайняв позицію України щодо виборів на Донбасі. У Кремлі дуже сподівалися, що Київ таки дотиснуть, але не вийшло.

У РФ саміт НАТО спричинив масову істерію - ось-ось і Росію атакують. Утім прокремлівські ЗМІ знайшли і привід для перемоги - Україну не прийняли в НАТО. При тому, що вигадали проблему самі, адже таких планів ніхто на цьому саміті і не розробляв. Тим часом, Путін тримає паузу. Більше того, взагалі зник, давши привід для чергових версій - where is Mr.Putin? Востаннє його бачили у Гельсінкі, де він лякав Фінляндію військами на кордоні, якщо попроситься в НАТО. А потім несподівано перед самітом і візитом держсекретаря Керрі в Україну сам подзвонив Обамі, хоча зазвичай у Кремлі кажуть – Обама дзвонив, а тут ініціатором виступив саме Путін. "Я ще не побачив реакції Росії. Вона ще має бути. Думаю, що це відбувається через те, що Володимир Путін ще не зрозумів ваги і тривалості рішення НАТО. Те, що тут ухвалили – це історичні і довготермінові зміни. Було б добре для всіх нас, щоб Путін і Росія це зрозуміли, відвели свої війська і відновили територіальну єдність України, бо це є кінцева умова відбудови безпеки", - заявив Антоні Мацеревич, міністр оборони Польщі.

Про те, чи зрозумів Кремль сигнал, Росію питатимуть на зустрічі ради Росія - НАТО. Злі язики кажуть, Володимир Путін наполягав на такій розмові до саміту, аби мати змогу вплинути на кінцеві рішення.

Маргарита Ситник, Ігор Антонюк з Варшави. ТСН.Тиждень. 1+1.

Відео Українці повертаються з саміту НАТО переможцями

Залиште свій коментар

Вибір редакції