Плюси і мінуси року Зеленського: ТСН.Тиждень згадав виконані і невиконані обіцянки президента

Плюси і мінуси року Зеленського: ТСН.Тиждень згадав виконані і невиконані обіцянки президента

Фото: УНІАН

Під час річної пресконференції президент заговорив про те, що другий термін на посаді не виключає.

Цього тижня, у річницю своєї інавгурації, президент України Володимир Зеленський дав пресконференцію. Послухавши його коментарі, ТСН.Тиждень склав свою порівняльну таблицю плюсів і мінусів роботи нового несистемного президента.

20 травня 2019 року. День інавгурації шостого президента України. Вперше на площі Конституції натовп шанувальників. Володимир Зеленський для них - уособлення поразки заскорузлої політичної номенклатури і свіжий символ надії, що тепер в країні справи підуть вгору.  За перший рік його каденції  ми вивчили слова “турборежим”, монобільшість,  діджиталізація та кейпіай чиновника. Та на яку оцінку заслуговує сам несистемний президент – ТСН.Тиждень спробував порахувати, з яким рахунком він закінчив свій високосний рік.

Підсумок свого першого року у владі Володимир Зеленський підбивав у незвичних умовах. Окрім традиційних рамок, на вході температурний скринінг. Маски і рукавички - обов’язковий атрибут для журналістів. Але явно не вистачає парасольок. Утім на зустрічах з журналістами президента завжди очікує шторм і  запитання іноді важливіші за відповіді. То що спрацювало президенту-новачку у плюс, а що втрачено назавжди? 

ПРОСТО ПЕРЕСТАТИ СТРІЛЯТИ 

Швидкого миру, на який розраховував Зеленський, не сталося.  І це мінус.  Утім  кінець війни  наразі можливий лише на умовах Путіна. При цьому поступки з боку Києва, яких вимагає Москва, просто несумісні з існуванням української держави. Свіжий "привіт" українському президенту з-за порєбріка прилетів прямісінько на річницю інавгурації, де Зеленського прямо звинувачують у русофобії.

КРОКИ ДО МИРУ НА ДОНБАСІ 

Водночас, команді Зеленського в руху до миру вдалося здобути кілька перемог: звільнена частина бранців, інтенсивність обстрілів на Донбасі впала, розблокований Нормандський формат після трирічної паузи. Навіть сама затятість у підготовці  тої зустрічі  не дала змоги ЄС відмовитись від санкцій. 

"І з Німеччиною, і з Францією, з усіма ми говорили - всі підтримують, що одразу після спаду COVID-19 маємо зустрічатись. Я ще раз говорю, Мінський формат – пріоритет", - говорив Зеленський на пресконференції.

СТОСУНКИ З США 

Телефонна розмова між Зеленським і Трампом пролунала на всю планету. Дипломатична катастрофа здавалась неминучою, бо розмова запустила процедуру імпічменту американського президента. Україна опинилась в епіцентрі битви демократів і республіканців. Замість двопартійної підтримки Штатів Київ міг отримати одразу двох ворогів. Втім, Зеленському вдалося вийти сухим із води. Сивочолі дипломати пояснювали диво просто – новачкам везе. Але плюсик все одно жирний.

Обрали би знову: як українці оцінили перший рік президентства Зеленського

Обрали би знову: як українці оцінили перший рік президентства Зеленського

ЗАХІДНА СТРАТЕГІЯ 

Однак, геть непомітними є подальші зовнішньополітичні дії Зеленського. Жодних яскравих ініціатив, які б витягли країну з зовнішньополітичного болота. Президент не відмовився від курсу на ЄС і НАТО - це плюс. Але й рішучих кроків туди не зробив. І це мінус.  

ВЛАДНА ВЕРТИКАЛЬ 

Всередині країни проривів у Зеленського точно більше -  одразу три плюси і один великий мінус. До своєї президентської вертикалі Зеленський фактично додав ще дві гілки влади – законодавчу, тобто монобільшість, та виконавчу - власний уряд. На практиці це означає - підбір міністрів, пріоритетність законів та їхнє ухвалення президент зав’язав на собі. У перші пів року це справді працювало та отримало назву “турборежим” Але далі система, замкнута на одній людині, виявилась не здатною до марафонських дистанцій. Турборежим видохся. Почався пошук другого дихання і шукають його досі.

НОВІ ОБЛИЧЧЯ Й ДРУЗІ У ВЛАДІ 

Бо за півроку з’ясував - в країні незаплямованих фахівців  просто немає. 

"У нас кадровий голод в країні. Я не можу знайти зараз міністра культури. Ми разом з прем’єром шукаємо міністра освіти, енергетики. А скажіть мені, будь ласка, де в нас є незалежні енергетики в країні? Вони є? Дайте мені", - говорив президент. 

До того ж обіцянка не призначати кумів та друзів теж шкутильгає. Про що журналісти йому одразу нагадали цілим переліком прізвищ  включно з керівником офісу Єрмаком.

"Пан Єрмак завжди був досвідченим юристом, пан Єрмак має саме ту освіту, яка потрібна голові офісу, пан Єрмак не є моїм кумом, Пан Єрмак є моєю довіреною особою, я йому довіряю", - відповів Зеленський.  

Тому кадрова політика та частота замін в президентській команді  і купа виконувачів обов’язків замість повноцінних керівників - це ще один мінус.

РЕЗОНАНСНІ СПРАВИ 

До першочергового списку передвиборчих обіцянок входили посадки корупціонерів. Рік минув  - їх нема. І це попри те, що в країні сформована і діє антикорупційна вертикаль. Є, щоправда, певні кроки у резонансних справах Шеремета і Каті Гандзюк, але там більше питань, ніж відповідей. За провалену обіцянку саджати навесні - мінус. 

РЕАКТИВНА ЕКОНОМІКА 

Він сподівався на потужний рестарт економіки та інвестиційних нянь. Але все зіпсував коронавірус. Тож ці плани відкладаються. Тепер завдання інше - мінімізувати наслідки кризи. Хоча деякі зрушення в економіці все ж є. І вони варті плюсів. 

Перемога в газовій війні та провалені обіцянки: ТСН.Тиждень виокремив плюси і мінуси політики Зеленського

Перемога в газовій війні та провалені обіцянки: ТСН.Тиждень виокремив плюси і мінуси політики Зеленського

ГАЗОВА ПЕРЕМОГА

Газова війна, що загрожувала Україні, фактично виграна. А запаси блакитного палива дозволили знизити вартість газу втричі. Безперечно плюс країни. Ще один - Газпром виплатив Нафтогазу виграні в арбітражі гроші. 

ЗЕМЛЯ - ЦЕ ТОВАР 

Політична галочка команди Зеленського  — запуск ринку землі. Президенту вдалося проштовхнути через Верховну Раду питання, яке десятиліттями було заморожене. А от чи буде з цього зиск країні і коли, поки не скаже ніхто. 

МІЦНА ГРИВНЯ  

Як і про міцність нацвалюти. Стійкість гривні зберігається, попри карантин. І чи ставити тут плюс - думки розділилися. Населення задоволене, а от експортери розлючені. Держскарбниця шокована зменшенням доходів. Тож ставимо мінус і плюс одночасно. 

ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО 

"Хочу, щоб мене запам'ятали як президента, після якого в Україні з'явилися дороги. Ми збільшили в 9 разів кількість доріг, які ми побудуємо цього року", - запевнив президент. 

Фінансування про грами Велике будівництво не спинив навіть коронавірус. Гарні дороги - особиста мета Зеленського, про яку він заявляв ще до виборів. І особисто її курує. За початок відбудови автошляхів - жирний плюс.

СТОСУНКИ З ОЛІГАРХАМИ 

Тут все без змін. Для олігархів  правила гри не змінились, монополісти цілих галузей лише у плюсі. Все це не зовсім схоже на чесну конкуренцію. На що президент відповідає - хоче рівних правил для всіх.

Мої відносини з ними мають бути дуже простими. Мені нічого не треба. Що я можу для них за це зробити - тільки рівні правила. Це і є моя стратегія", - каже Зеленський.

ІНВЕСТНЯНІ 

Звичайно, інвестори стали з цікавістю поглядати в бік України. Але тільки поглядати.  Бо звідси хитрим прищуром на них дивляться українські недореформовані суди. Це відлякує фактично усіх інвесторів, які не вміють працювати на умовах корупції. Тож інвестиційні няні поки явно без роботи. Втім Зеленський запевняє - все буде. Одразу після карантину. 

"Це зміна до законодавства України. Інвестиційні няні - законопроєкт готовий. Найближчими днями він буде зареєстрований у Верховній раді України. Зараз через кризу в світі треба боротися за інвестиції. Перш за все, ми зараз будемо думати про наших українських інвесторів", - запевняє президент.

За те, що не вклався у перший президентський рік - поставимо мінус. Однак зробимо поправку, все ж таки підготовка до залучення інвестицій - тривала штука. І начебто з нею Зе-команда впоралася. Тим більше, що президентські обіцянки даються на всю каденцію. Тому, на один день більший, бо високосний, рік Зеленського варто оцінювати лише п’яту частину. У головному кріслі країни він озвучив 435 обіцянок, порахували експерти видання "Слово і діло". А виконав 20 відсотків. Чи вистачить решти терміну, аби впоратись з усіма, президент Зеленський робить несподівану заяву: "Щиро - однієї не вистачить". 

А тому готовий вдруге штурмувати президентський олімп, і якщо буде велика підтримка, подумає над цим. 

Рахунок плюсів і мінусів наразі майже рівний.  Тобто катастрофи, яку пророкували опоненти на виборах, не відбулося. Але й дива теж не сталося. Другий рік президента Зеленського розпочинається з меншим оптимізмом і більшими викликами. І "вийти в нуль"  буде явно складніше. 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Наступна публікація