"Політичне, неконституційне рішення": як політики відреагували на розпуск Зеленським парламенту

Дата публікації
Перегляди
57к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Політичне, неконституційне рішення": як політики відреагували на розпуск Зеленським парламенту

Фото: Associated Press

У перший день своєї каденції президент Зеленський розпустив Верховну Раду.

Президент України Володимир Зеленський під час інавгурації у понеділок, 20 травня, заявив, що розпустить Верховну Раду. Він заявив, що в Україні відбудуться дострокові парламентські вибори, а перед тим закликав ухвалити низку важливих законів, зокрема закон про скасування депутатської недоторканності, закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, ухвалити зміни в "багатостраждальний виборчий кодекс і зробити відкриті [партійні] списки".

ТСН.ua зібрав реакцію нардепів на рішення нового президента.

БПП

Депутат Блоку Петра Порошенка Олександр Черненко заявив, що не бачить правових підстав для розпуску Верховної Ради.

"Для дострокового припинення парламенту немає правових, юридичних підстав. Коаліція не існує від минулої п'ятниці, і для її утворення є місячний термін. Тому, треба читати указ, які там будуть формулювати. Сьогодні правових, легітимних підстав я не бачу", - заявив Черненко.

Однак, депутат зазначив, що не бачив документу про вихід "Народного фронту" з коаліції, який фактично блокує можливість розпустити Раду, а саме не знає, чи є зафіксований документально факт виходу фракції і яким числом.

Згодом партія БПП оприлюднила заяву, в якій йдеться, що партія готова як до планових виборів до Ради, так і до дострокових виборів. "Ми готові до виборів організаційно і змістовно. З іншого боку, ми вважаємо, що право президента достроково припиняти повноваження Верховної Ради має реалізовуватися у повній відповідності до Конституції України. Демократія – це процедури, відсутність процедури – це авторитаризм. Моделлю подібного механізму може слугувати юридично бездоганне рішення Петра Порошенка в 2014 році про розпуск Верховної Ради. Президент має право розпускати Верховну Раду, але це право є небезумовним та має відбуватися у повній відповідності до Конституції",- зазначається в заяві.

"Народний фронт"

У фракції "Народний фронт" вважають сумнівними юридичні підстави розпуску Верховної Ради. "Юридично, я думаю, що підстави, м'яко кажучи, дуже сумнівні", - зазначила заступник голови фракції Вікторія Сюмар.

Водночас, за її словами, Верховна Рада 8-го скликання працюватимете до набуття повноважень народними депутатами України наступного скликання.

Відповідаючи на запитання, наскільки ефективної роботи парламенту варто очікувати до виборів, Сюмар сказала: "Щось може ухвалюватися - це очевидно. Зараз можуть йти розмови про зміну виборчого законодавства". При цьому вона зазначила, що виборче законодавство не варто змінювати менш ніж за півроку до виборів. "Але ми побачили, що політична доцільність бере вгору. Зараз багато речей буде предметом політичних домовленостей, зокрема й виборча модель. Насамперед може йтися про скасування "мажоритарки" і про чисту пропорційну систему", - заявила депутат.

"Батьківщина"

Заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв висловив сподівання, що Зеленський підпише указ про розпуск Верховної Ради вже сьогодні, 20 травня. 

На думку депутата, вихід фракції "Народний фронт" зі складу парламентської коаліції є "театром абсурду"."Ці потуги виходити з коаліції, яка не існує, - це театр абсурду, і навіщо це робилося - я не розумію", - резюмував він.

"Самопоміч"

Заява про розпуск Верховної Ради є політико-правовим рішенням, вважають в парламентській фракції "Самопоміч".

"Це політико-правове рішення. Якщо хтось хоче його оскаржувати, ну це таке ... якщо людина - демократ, то він не повинен боятися виборів", - сказав лідер фракції Олег Березюк.

Він зазначив, що тепер Зеленський повинен підписати указ президента про розпуск Верховної Ради. "Ми повинні побачити указ, після якого через кілька днів ЦВК повинна оголосити вибори - дострокові вибори повинні бути 21 або 27 липня", - сказав Березюк.

Жителі Кривого Рогу оплесками та щасливими вигуками відреагували на інавгурацію Зеленського

Жителі Кривого Рогу оплесками та щасливими вигуками відреагували на інавгурацію Зеленського

Пізніше лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий виступив за дострокові вибори парламенту і проти виборів "за старим законом Януковича". Він підкреслив, що це станеться якщо розпустити парламент до зміни закону.

"Ми закликаємо президента ініціювати скликання на завтра позачергового засідання парламенту і дати Раді шанс ухвалити закон про відкриті виборчі списки. Відтак, президент тут же в залі зможе підписати і новий закон, і указ про розпуск парламенту. "Самопоміч" готова у повному складі взяти участь в такому засіданні і проголосувати за зміну виборчого законодавства", - написав Садовий у Facebook.

Радикальна партія

Лідер фракції "Радикальна партія Олега Ляшка" назвав рішення президента політичним, але висловив готовність до позачергових парламентських виборів, оскільки "цього очікує суспільство".

"Конституційних підстав для розпуску Ради немає. Це чисто політичне рішення. Але ми йдемо на дострокові вибори, бо цього очікує суспільство. Однак, щоб українці знову не були обмануті - треба негайно змінити виборчий закон, скасувавши мажоритарку як головне джерело політичної корупції", - написав Ляшко у Facebook.

Екс-регіонали

Народний депутат, засновник "Опозиційної платформи - за життя" Юрій Бойко вітає рішення Зеленського про розпуск парламенту. "Сьогодні ми раді, що є оголошення про розпуск Верховної Ради, тому що не може парламент з рівнем довіри населення 4% робити законодавчі акти, керувати країною", - заявив Бойко.

Він зазначив, що його фракція була готова йти на дострокові вибори ще два роки тому.

"Опозиційний блок"

Рішення президента України Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради є політичним, а "Опозиційний блок" готовий до виборів у будь-який час.

"Нам усе одно, коли вибори. Ми до виборів готові, у нас сильна програма, сильна команда", - зазначив заступник голови парламентської фракції "Опоблок" Олександр Вілкул.

Він констатував, що з правового погляду є різні думки щодо питання розпуску парламенту. "Я думаю, що з цим розберуться юристи. Але в будь-якому разі, це рішення не юридичне, це рішення політичне. Його було прийнято. І його прийняття було очевидне ще кілька тижнів тому", - наголосив він.

Що кажуть у ЦВК

Секретар Центральної виборчої комісії Наталія Бернацька заявила, що після початку виборчої кампанії жодне судове рішення не зможе зупинити виборчий процес

"Згідно з нормами чинного законодавства, якщо виборчий процес почався, то жодне з рішень судів не може зупинити його. Як тільки буде оприлюднено указ (указ президента про розпуск Верховної Ради – ред.), з наступного дня ми будемо вже у виборчому процесі", - сказала Бернацька після інавгурації президента України.

Втім, дострокові парламентськи вибори позитивно сприйняли ті, хто в Раді наразі не представлені, але вже заявляли про намір взяти участь у них. Зокрема лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко зазначив, що готовий до дострокових виборів, а новій Раді й новому уряду потрібна нова якість - професійність і чесність. "Тоді наша країна дійсно отримає шанс. Чекаємо Указу з датою голосування", - написав він у Facebook.

Розпуск Ради і дострокові вибори підтримуємо. Ми до них готові й візьмемо участь. Новій Раді й новому Уряду потрібна...

Опубліковано Анатолієм Гриценком Понеділок, 20 травня 2019 р.

Також висловився і лідер новоствореної партії "Голос", відомий український співак Святослав Вакарчук. "Новий президент заявив про намір розпустити Верховну Раду. А це значить, що вже в липні - вибори. "Голос" піде на вибори, коли б вони не були. Але справжні зміни - це вибори за новою системою. "Перевибори за старими правилами — це продовження старої політики", - написав Вакарчук у Twitter.

Як повідомлялося, Зеленський о 10:00 ранку 21 травня проведе консультації з фракціями щодо дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради. 

Кияни зібрались біля Маріїнського палацу, аби зустріти новообраного президента перед інавгурацією

Кияни зібрались біля Маріїнського палацу, аби зустріти новообраного президента перед інавгурацією

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
57к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація