Популізм чи дії на перспективу. Експерти розповіли, навіщо ГПУ оголосила у розшук російських чиновників

Незвачаючи на те, що висунуті росіянам підозри виглядають недолугими, насправді вони мають сенс 

Вчора, 22 серпня, генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив про підозру представникам російської влади та керівникам збройних сил РФ. 

Генпрокуратура має докази планування, фінансування та координації росіянами так званих протестних акцій у регіонах України в межах проекту "російської весни". Їм інкримінують порушення українського та міжнародного права, завдання Україні збитків на понад трильйон гривень і військову агресію. За словами Луценка, дії цих осіб призвели до загибелі 2263 і поранення не менше 8000 військовослужбовців Збройних сил України.

У списку підозрюваних – радник президента РФ Сергій Глазьєв, колишній повноважний представник президента у "Кримському федеральному окрузі" Олег Белавенцев, міністр оборони Сергій Шойгу, два його заступники та ще 10 генералів з числа вищого командного складу. Усім переліченим особам генпрокурор запропонував прибути у Київ для "дачі показів щодо організації гібридної війни", а також анонсував висунення підозр президенту РФ Володимиру Путіну і прем'єр-міністру Росії Дмитру Медведєву.

Усіх підозрюваних вже оголошено у розшук та повідомлено їм про підозру ще 8 серпня. Повідомлення доставляли міжнародною кур'єрською службою і електронною поштою.

Крім того, журналістам на брифінгу було продемонстровано 15-хвилинний відеоролик із розмовами Глазьєва, Костянтина Затуліна (колишній депутат Держдуми, з червня 2014 року радник голови Держради Криму) та інших російських чиновників щодо організації захоплення Харківської, Одеської, Донецької та Запорізької ОДА. Так, наприклад, 6 березня, за твердженням СБУ, Глазьєв в розмові з Аксьоновим вказує на невдалі формулювання питань на референдумі про статус Криму, кажучи, що за слова "в складі України" "багато хто просто не проголосують". Аксьонов нібито відповідає йому, що якісь "колеги" з Росії "привезли готові матеріали, погоджені з Держдумою з точки зору можливості прийняття відповідних нормативів".

У відповідь на звинувачення Генпрокуратури Костянтин Затулін сказав, що опубліковані записи розмов про Крим і Новоросію, які нібито вів з різними співрозмовниками радник президента РФ Сергій Глазьєв, є компіляцією і підтасовуванням.

Своєю чергою Сергій Глазьєв назвав "маячнею нацистських злочинців" заяву про його причетність до злочинів проти основ національної безпеки України. Від будь-яких інших коментарів радник Путіна відмовився.

Багатьом дії Генеральної прокуратури України видаються незрозумілими, адже, очевидно, що названі особи не прийдуть на допит і не визнають своєї провини. ТСН.ua дізнався думку експертів про те, чи можна дії прокуратури вважати популістськими та чи у них є сенс.

Євген Магда
 Євген Магда, політолог 

Сьогодні українське суспільство поділяється на дві частини – тих, хто вірить, що Росія розвалиться сама по собі і тих, хто знає, що захід не зацікавлений у подібному сценарії. Тому, як на мене, рішення Генеральної прокуратури виправдане та потрібне з тієї простої причини, що якщо в перспективі буде міжнародний суд, де будуть розглядати злочини з боку Російської федерації, то на суді будуть адвокати і вони будуть доводити, що Росія нічого не робила. Подібними підозрами, які багатьом видаються формальними, Генпрокуратура доводить, що злочини були, про ці злочини знають і вони відповідним російським посадовцям інкримінуються.

Тарас Березовець
 Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії Berta Communications

У міжнародному праві є процедури, які потрібно виконати для того, аби в майбутньому притягти до кримінальної відповідальності. Притягнути таких людей до відповідальності займає багато років, ми це знаємо по прецеденту з режимом Мілошевича. Тобто на сьогодні такі дії – це створення юридичних передумов для майбутнього міжнародного трибуналу над військовими злочинцями. Тому рішення Генпрокуратури було абсолютно виправданим і потрібним, робити його насправді треба було раніше. Чому саме зараз? Тому що розмови, які ми почули, це перехоплення, які здійснювались українською розвідкою. Зрозуміло, що оприлюднювати таку інформацію – це видати ворогам України те, що українські спецслужби мають технічні можливості прослуховування їхніх телефонних розмов. Очевидно, що це лише одна порція записів, а насправді їх набагато більше. І там присутні і Захарченко, і Пушилін, і Бородай, Гіркін та інші. Напевно, що це буде серійний скандал. У наступних порціях, можливо, будуть і сюрпризи, адже з українського боку у подіях брали участь також народні депутати Партії регіонів. Не тільки про Царьова йдеться, а про багатьох впливових регіоналів, у тому числі, можливо, навіть ті, хто присутній зараз у Опозиційному блоці, "Відродженні", "Волі народу", їхні прізвища теж мають бути оприлюднені. 

Професор, юрист-міжнародник Олександр Мережко
Peppermint
 Олександр Мережко, доктор юридичних наук, професор

На перший погляд, це може здатися абсурдом. Тобто зрозуміло, що ніхто з підозрюваних не прийде з явкою з повинною. Проте, з точки зору майбутнього – це важливе рішення. Справа в тому, що таким чином Україна створює необхідну юридичну базу на той випадок, коли в майбутньому виникнуть реальні можливості щодо затримання підозрюваних. Крім того, це важливо і тому, що цих осіб можна буде подати в міжнародний розшук і тим самим закрити їм дорогу до країн ЄС та інших цивілізованих держав. Якщо вони виявляться в іншій країні, то на підставі рішення українського суду можна буде домагатися їх видачі. Я думаю, що це продумане рішення на перспективу. Тепер ніхто не скаже, що Україна навіть не намагалася поставити питання в юридичній площині про відповідальність цих осіб. Крім того, цей процес по суті буде процесом над Путіним і Росією, так що потрібно буде зібрати і представити докази.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: