Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Порошенко розігрує свою гру у технічному питанні оновлення ЦВК

Українські політики не перший рік не спроможні вирішити проблему з перезапуском Центрвиборчкому.

Оновлення складу Центральної виборчої комісії України - головна політична інтрига цього тижня. До президентських виборів ще 9 місяців, але нерви політиків вже здають. Юлія Тимошенко, вірогідний кандидат у президенти, звинуватила Петра Порошенка у змові з ватажками терористичних "ЛНР" і "ДНР" у підготовці війни проти власного народу.

"Порошенко хоче ініціювати початок великої війни. Він хоче щоб були захоплені території додаткові українські, він хоче щоб все горіло, все по суті палало, щоб війна вже розійшлася і пішла на самий високий рівень. Тобто президент через роздмухування війни хоче не проводити вибори в принципі", - заявила Тимошенко.

Відповідь з протилежного табору не забарилася і вже саму Тимошенко звинуватили у дублюванні російських  пропагандистських слоганів.

"Теза про те, що президент Порошенко, Україна має спровокувати цього літа атаку на "ДНР" і "ЛНР", щоб спровокувати відповідний виступ з боку Росії, активно крутиться протягом останнього місяця на всіх російських державних ресурсах і сепаратистських в тому числі", - зазначив політолог Тарас Березовець.

З іншого боку, справді, останнім часом шириться багато чуток про нестандартні варіанти, які дозволять президенту залишитися при владі чи зламають логіку інших кандидатів у підготовці до виборів. Такою пробою пера, теж нервовою, став резонансний демарш у парламенті фракції Порошенка. Йшлося про обрання нових членів Центральної виборчої комісії, котрих треба було призначити ще кілька років тому. Коли, нарешті, дійшло до справи, президентська сторона почала хитрувати, внісши на 13 вакансій у ЦВК 14 кандидатур. Більшість парламенту обурилася, підозрюючи нечисту гру.

"Це нагадує політичну авантюру - входити у зняття ЦВК, не маючи чіткої конструкції, який буде наступний склад оновленої ЦВК. Тому що 14 кандидатів на 13 посад, скажіть будь ласка, хто з них лишній?", - вважає Максим Бурбак, голова фракції "Народний фронт".
 
"Президент або президентська фракція мали б погодитись і одного зі своїх кандидатів відкликати, бо їх найбільше і їхня квота перебрана, але вони цього не хочуть робити", - додала Олена Сотник із "Самопомочі".

Розбрат у коаліції став очевидним, фракція Блоку Петра Порошенка вирішила піти ва-банк і демонстративно покинула залу засідань, мовляв, без їхніх голосів жодне рішення парламенту ухвалене не буде, поки Рада не пристане на президентську версію Центрвиборчкому. Легкий варіант шантажу.

Дивна річ, що уся каша заварилася довкола Центрвиборчкому, суто технічного органу, який мав би просто підрахувати голоси на виборах. Однак президент дав підстави сумніватися в чистоті своїх помислів. Усі заговорили, що він хоче мати недобросовісний вплив на ЦВК.

Втім, ва-банк фракції БПП виявився пшиком, бо не минуло й кількох годин, як парламент втер носа стороні президента, провівши результативне голосування без найбільшої фракції. І тут є ще одна інтрига. У ВРУ підігрівалися чутки про ризик дострокового розпуску Ради саме через припинення роботи найбільшої фракції коаліції, а відтак і парламенту загалом. Хоче цього президент чи ні, але тепер у нього відібрали й цю формальну можливість.

"Розуму може забракнути кожному для того, щоб таке рішення ухвалити. Я не виключаю, що це могло би статися. Хоча це рішення абсолютно штучне: сьогодні немає природи для такого рішення, немає парламентської кризи, навіть якщо є сумніви в існуванні коаліції – парламент все одно працює, навіть якщо це є уряд меншості – він все одно працює", - переконана віце-спікер Оксана Сироїд.

За політичними емоціями загубилося саме рішення щодо нового складу ЦВК та, відповідно, законності майбутніх президентських виборів.

"Питання треба вирішувати інакше виникнуть питання з легітимністю президентських виборів і ризики з довірою до ЦВК. Це може викликати достатньо серйозну політичну кризу після голосування в першому турі президентських виборів. Тому питання треба вирішити", - вважає політолог Володимир Фесенко.

Наступний тиждень – останній перед парламентськими канікулами, що триватимуть до осені. Саме той час, коли владі, відклавши політичні протиріччя, слід просто виконати свою технічну домашню роботу, призначивши Центрвиборчком. Не виключено, що депутатський корпус навмисно затягує час, аби не розглядати більш шкурне питання: позбавлення парламентарів недоторканності. 

Сергій Швець, Марія Васильєва

Залиште свій коментар

Вибір редакції