Порожнє крісло: чому Порошенка ніяк не призначать міністром економіки

Порожнє крісло: чому Порошенка ніяк не призначать міністром економіки

Петро Порошенко не погодився стати міністром економіки через шквал критики, вважають експерти / Фото: УНІАН

Окрім Петра Порошенка, на посаду міністра економіки може претендувати і Анатолій Кінах, і заступники звільненого першого віце-прем'єра Андрія Клюєва, кажуть експерти.

Міністерство економіки обезголовлене вже майже місяць. Це рекордний термін зволікання із кадровими перестановками, враховуючи те, що у більшості міністерств і відомств між звільненнями і призначеннями голів проходили лічені години.

Нагадаємо, одразу після звільнення першого віце-прем'єр-міністра – міністра економіки Андрія Клюєва його посаду розділили на дві. Невдовзі першим віце-прем'єром було призначено екс-міністра фінансів Валерія Хорошковського, а на посаду міністра економіки пророкували відомого "шоколадного короля" і колишнього урядовця Петра Порошенка. Утім призначення останнього так і не відбулося. Президент двічі підтвердив чутки про свій намір віддати це крісло Петру Олексійовичу, останній раз – у минулу п'ятницю. Утім, ймовірно, згоди від Порошенка досі не дочекався.

ТСН.ua вирішив поцікавитися у експертів, чому призначення міністра економіки пробуксовує.

Пропозиція Порошенку – натяк "донецьким"

Запрошенням на посаду міністра економіки Петра Порошенка президент Віктор Янукович хотів показати, що він призначає на посади не тільки "донецьких" і натякає на те, що "закінчується ера донецького професіоналізму, а настає ера професіоналів загальноукраїнського масштабу". Про це директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко заявив "Главреду". За словами експерта, Янукович дав зрозуміти, що управління країною і реформи повинні здійснювати професіонали, незалежно від партійної приналежності.

"Тому він зважується на такий серйозний крок, намагаючись умовити Порошенко взяти одну з самих ключових посад в уряді", - зауважив Небоженко. Політолог вважає, що президент, з одного боку, показує Порошенку (який давно вже дозрів як міністр) перспективи, а з іншого – показує "донецьким", що рухатися далі, спираючись тільки на їх сили, країна не може.

"Залучаючи Порошенко до роботи в Кабміні Янукович намагається зробити те, що не вдалося свого часу зробити Віктору Ющенку, який мав намір помирити різні береги, різні фінансово-промислові групи", - додав Небоженко.

Не ласий шматок

Цілком ймовірно, що на посаду голови Мінекономіки немає великої конкуренції, вважає директор Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки Володимир Лановий. На його думку, ласим шматком крісло міністра економіки за нинішніх умов назвати складно.

"Це крісло – не таке вже й доходне, тим більше, держзакупівлі президент передав Мінфіну. Тож Мінекономіки не буде головним розпорядником коштів цього напрямку", - каже Лановий.

Хоча саму ідею (прибрати держзакупівлі з компетенції міністерств ) експерт вважає правильною – залишиться менше простору для корупції, та більше часу на стратегічні плани. Утім зараз, на думку Ланового, міністерство економіки виконує лише формальні функції і взагалі втратило авторитет.

"Я завжди вболівав за те, аби міністерство економіки було першим, так би мовити прем'єр-міністерством. Але, на жаль, його зробили просто інформаційним закладом, який готує довідки Кабміну, апарату Кабміну з приводу цін, ще чогось ... Тож Мінекономіки перетворюється у такий формальний апарат-підношувач снарядів прем'єру чи ще комусь. Натомість Мінекономіки має турбуватися з приводу того, аби працював реальний сектор економіки", - переконаний Лановий.

На його думку, кандидатура Петра Порошенка на цю посаду – не погана, утім, чи був би він ефективним, Лановий судити не береться.

"Щодо Порошенка – завжди хочеться дати людині шанс. Питання в тому – наскільки буде сприйняте його слово іншим "співтовариством" міністрів, адже це завжди певні кланові інтереси", - зауважує екс-міністр, додаючи, що Петро Порошенко здається йому "людиною освіченою", справа лише в тім, чи вистачить йому ідей і творчих починань.

Президент шукає інших?

А ось політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що на даний час президент шукає іншу кандидатуру на посаду міністра економіки через відмову Петра Порошенка.

"Скоріше за все, поспішили з "призначенням" Петра Порошенка на цю посаду. Я так розумію, кінцевої згоди на своє призначення він так і не дав, а критична реакція у суспільних і політичних колах на його можливе призначення, ймовірно, остудила пил Петра Олексійовича. І у підсумку – він не дав своєї згоди", - вважає Фесенко.

На думку політолога, президент вже не чекає згоди Петра Порошенка, а шукає іншу кандидатуру на цю посаду. Хоча аналогічну Порошенку кандидатуру знайти важко, вважає Фесенко.

"Його присутність у списку Партії регіонів (місце у списку ПР Порошенку нібито пропонували у якості бонусу до посади міністра, - Ред.). Справа в іншому. Спостерігається дефіцит сильних менеджерів і реформаторів. І Порошенко відноситься до цих людей. До того ж в уряді потрібні люди, які б викликали довіру по-перше, західних партнерів, по-друге – інвесторів. І ось Порошенко на посаді міністра економічного розвитку був би такою фігурою", - припускає політолог.

З іншого боку, просто заповнити це крісло, на думку Фесенка, не є проблемою. Він навіть декілька ймовірних кандидатур відразу називає.

"Є досить досвідчені кадри у фракції ПР. Нагадаю і про Кінаха, яких був і прем'єром, і віце-прем'єром, і міністром економіки. Хтось із заступників Клюєва може стати, там також фахові люди. Питання у тому, що шукають не просто досвідчену, а й дуже авторитетну фігуру для заходу і інвесторів", - підкреслює Фесенко.

Кінах висуває вимоги

Нардеп від ПР, колишній урядовець Анатолій Кінах, кандидатуру якого експерти називали у якості претендента на посаду міністра економіки, у коментарі ТСН.ua розповів, що особисто йому подібних пропозицій не надходило, щоправда, і він не розцінює цю посаду як пріоритет.

"У мене за плечима вже п'ять складів урядів усього діапазону – починаючи від міністра економіки і завершуючи прем'єр-міністром. Тому для мене цей портфель не є одним з пріоритетів . Але мене дуже непокоїть інше – на сьогодні дуже низький рівень координації дій між блоками в уряді – фінансовим, економічним, галузевими блоками", - зазначив пан Кінах.

На його думку, потрібно створити постійний діалог між урядом і суспільством, щоб люди розуміли логіку дій влади, якою ціною, якими результатами її дії супроводжуватимуться.

"І в цьому плані міністерство економічного розвитку і торгівлі (таку назву воно отримало після адмінреформи. – Ред.) має безумовно принципове значення. Це головний координуючих орган в уряді. І в цьому відношенні важливий відповідний кадровий підхід. Це ті вимоги, які не залежать від політичної кон'юнктури, і це той пакет умов, яким обумовлюється моє ставлення до цього міністерства", - пояснив Анатолій Кінах.

А затягувати із призначенням міністра економіки, на його думку, не можна, бо 2012 рік – це, за його словами, "рік із великими соціально-економічними та суспільними ризиками".

Повʼязані теми:

Наступна публікація