Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Портрет виборця. В яких партій наймолодший електорат, а за кого голосують у селі – опитування

Соціологи проаналізували дані екзитполу, проведеного у день виборів до Ради.

Соціологи оприлюднили докладні дані екзитполу, проведеного у день виборів до Верховної Ради – із розбиванням за віком, регіоном проживання, типом населеного пункту та статтю виборця. Опитування проводили Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) і Центр Разумкова на 300 виборчих дільницях. Електорат п'яти прохідних партій має такі особливості:

Найбільшу підтримку в усіх наявних групах здобула партія "Слуга народу", однак на Сході та Заході за них голосували менше 40%, тоді як на Півдні за них віддали голос понад 50% виборців, а в Центрі – 45,5%. Більше голосували за "Слугу" у містах з населенням понад 100 тисяч мешканців, втім різниця з меншими населеними пунктами невелика. Суттєво більше за цю політсилу голосували жінки, ніж чоловіки – 46% проти 41,7%. Крім того, кількість виборців "Слуги народу" спадає залежно від віку – найбільше голосів політсила отримала від молоді (58,8%), а найменше – від виборців старших за 60 років (32,7%). З цього випливає і велика частка між прихильників "Слуги" серед українців з незакінченою вищою освітою, тобто здебільшого студенів (52,9%). Таким чином у електораті партії переважають жінки, мешканці населених пунктів всіх типів Центрального та Південного регіонів.

"Опозиційна платформа – За життя", яка посіла друге місце за результатом голосування, найбільшу підтримку отримала на Сході (30,3%), вдвічі менше на Півдні (16,7%), у Центрі – 6,8%, а на Заході всього 2%. Виборців різних статей у ОПЗЖ приблизно однаково, а за віком прихильники цієї політсили здебільшого старші за 60 років (20,1%), у групі 50-59 років ОПЗЖ має 11,6% прихильників, і чим молодший виборець, тим менше симпатизує цій політсилі – серед молоді ОПЗЖ навіть не набрала прохідного відсотку. За освітою серед виборців "Опозиційної платформи" переважають люди з незакінченою та закінченою школою за плечима, а також ті, хто закінчив профтехучилища. Електорат партії складається, здебільшого, з мешканців Півдня та Сходу, її виборець найстарший серед усіх інших політсил.

"Батьківщину" найбільше підтримали на Заході та у Центральному регіоні (9,9 та 9,6% відповідно). В інших регіонах політсила Юлії Тимошенко отримала значно менше голосів – 4,6% на Півдні та 3,1% на Сході. Значну підтримку "Батьківщина" в селах (9,8%), тоді як у обласних центрах майже вдвічі менше. Успіх у селах, окрім цієї політсили, мала ще непрохідна "Радикальна партія Олега Ляшка". Чоловіків та жінок серед виборців "Батьківщини" приблизно порівну, віком від 40 і старше років. За освітою найбільше прихильників "Батьківщини" у групах з повною та неповною середньою. Електорат "Батьківщини" зосереджений на Заході і в Центрі, у селах, здебільшого це люди за 50 років.

"Європейській солідарності" віддали перевагу на Заході та у Центральному регіоні (12,7% та 10,1% відповідно). На Сході та Півдні підтримка вдвічі менша. Велику підтримку має у обласних центрах, серед виборців виразно переважають чоловіки. За віком найбільше виборців "Європейської солідарності" у проміжку 40-59, втім молодші та старші групи виборців показали незначне відставання. Більшість прихильників "Євросолідарності" мають вищу освіту (12,8%), в інших освітніх групах їм симпатизують значно менше. Таким чином, більша частина електорату політсили мешкає на Заході та в Центрі, у обласних центрах та має вищу або незакінчену вищу освіту.

За "Голос" Святослава Вакарчука найбільше голосувала Західна Україна 14,1%, далі за кількістю голосів – Центр (5,4%), Південь (3,3%) та Схід (2%). У обласних центрах "Голос" підтримали 8,9% виборців. Чоловіків та жінок серед прихильників приблизно порівну. Виразну підтримку "Голос" має у молодших групах 18-29 та 30-39 років (9,4% та 9,5%) - це другий показник після лідера парламентських перегонів "Слуги народу". Серед виборців за 50 років "Голос" не подолав прохідного бар'єру. За освітою найбільше прихильників "Голосу" мають вищу або неповну вищу. Тож, електорат "Голосу" зосереджений на Заході, в обласних центрах, має вищу освіту, віковий склад здебільшого до 40 років.

Відео За п'ять днів після виборів ЦВК порахувала 100% електронних протоколів

Останньою дані передала Луганська область. П’ятірка лідерів не змінилися. До новообраної Ради проходять "Слуга народу", "Опозиційна платформа - за життя", "Батьківщина", "Європейська солідарність" та партія "Голос". Нині у ЦВК продовжують приймати протоколи з мокрими печатками.  

За п'ять днів після виборів ЦВК порахувала 100% електронних протоколів

Також автори дослідження зазначають, що більшість виборців прохідних політсил визначились зі своїм вибором заздалегідь, окрім виборця "Голосу". Також до спонтанних рішень належить вибір "Української стратегії", "Радикальної партії" та "Громадянської позиції". Наймолодший електорат, віком від 18 до 40 років, має непрохідна "Партія Шарія", яка також показала високий результат на Сході та Півдні. А на Заході значну підтримку отримала "Свобода", яка в інших регіонах результату не показала. 

розподіл мандатів між партіями, рада 2019, інфографіка

Залиште свій коментар

Вибір редакції