Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Повернення українських політв'язнів. Яку пастку готує Росія

ТСН.ua запитав в експертів, чи справді можна чекати повернення українців і як скоро.

8 квітня на сайті Міністерства юстиції РФ з'явилося повідомлення доручення Федеральній службі виконання покарань щодо підготовки документів для передачі в Україну чотирьох українських політв'язнів - О. Кольченка, Г. Афанасьєва, О. Сенцова та Ю. Солошенка.

Доручення до ФСВП було направлено на підставі звернень української сторони, що надійшли до Мін'юсту РФ 10 березня.

ТСН.ua запитав в експертів, чи справді можна чекати повернення українців і як скоро.

Сергій Петухов, заступник міністра юстиції України
Міністерство юстиції України
Сергій Петухов, заступник міністра юстиції України:

- Вони запустили нормальну процедуру розгляду ситуації. І потім, коли вони зберуть всі документи, ми від них отримаємо вже відповідь. Тобто це не означає, що у понеділок чи завтра, чи через годину їх вертольотом привезуть сюди. Це тривала процедура, яка складається з кількох етапів, в яких беруть участь безпосередньо колонія в РФ, суд в Україні, відбувається листування між Міністерствами юстиції двох країн. Тож вона може займати десь півроку, може більше. Може пройти і менше часу, якщо всі сторони будуть цим займатися. Але все одно це передбачає підготовку пакету документів, визнання, переклади тощо.

Я хочу наголосити, що це не переговори - у нас йде листування. Тобто процедуру повернення запущено. Але це ще нічого не означає. Свою згоду на повернення українців вони ще не надали.

Зараз вони здійснюють свої внутрішні процедури, первіряють, дивляться, а вже потім мають надати згоду на передачу. І тільки тоді це означатиме, що тепер українців передадуть, бо тоді вони будуть зобов'язані своєю згодою.

Тож у новині про передачу Мін'юстом Російської Федерації доручення до ФСВП - немає ніякої сенсації, немає жодного зобов'язання чи обіцянки передати їх найближчим часом. Це процедурний момент.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, лава Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

- Цю заяву Мін'юсту РФ про пропозиції ФСВП щодо передачі Сенцова, Кольченка, Афанасьєва та Солошенка - промацування ґрунту і в той же час пастка для України. Те, що в шахах називається "вилкою" - коли будь-який вибір гравця приносить для нього якісь втрати. У випадку України - політичні або правові.

Якщо ми погодимося забрати цих чотирьох політв'язнів за міжнародною процедурою передачі засуджених і потім відпустимо на волю, то у Путіна з'явиться аргумент не відпускати Савченко. І одночасно він зможе використовувати цю ситуацію, щоб зіпсувати Україні репутацію в світі - через порушення нею міжнародних зобов'язань.

Якщо ж не погодимося - владу чекають величезні репутаційні втрати, а їй після останніх подій це зовсім ні до чого. Адже обивателі - саме обивателі, не громадяни - почнуть говорити, мовляв, сьогодні відмовилися повертати Сенцова, Кольченка, Афанасьєва та Солошенка, завтра відмовляться повертати Савченко.

Що робити? Треба вести переговори. І бути гранично відповідальними та обережними. Не можна грати за російськими правилами. Оптимальний варіант для нас той, який вже пропонувала українська сторона - це обмін на російських військовослужбовців.

Читайте детальніше у блозі Володимира Фесенка: Пастка з приниженням

Відео Чотирьох українських політв'язнів, що перебувають в РФ, можуть повернути додому

Залиште свій коментар

Вибір редакції