Повернення українських політв'язнів. Яку пастку готує Росія

ТСН.ua запитав в експертів, чи справді можна чекати повернення українців і як скоро.

8 квітня на сайті Міністерства юстиції РФ з'явилося повідомлення доручення Федеральній службі виконання покарань щодо підготовки документів для передачі в Україну чотирьох українських політв'язнів - О. Кольченка, Г. Афанасьєва, О. Сенцова та Ю. Солошенка.

Доручення до ФСВП було направлено на підставі звернень української сторони, що надійшли до Мін'юсту РФ 10 березня.

ТСН.ua запитав в експертів, чи справді можна чекати повернення українців і як скоро.

Сергій Петухов, заступник міністра юстиції України
Міністерство юстиції України
Сергій Петухов, заступник міністра юстиції України:

- Вони запустили нормальну процедуру розгляду ситуації. І потім, коли вони зберуть всі документи, ми від них отримаємо вже відповідь. Тобто це не означає, що у понеділок чи завтра, чи через годину їх вертольотом привезуть сюди. Це тривала процедура, яка складається з кількох етапів, в яких беруть участь безпосередньо колонія в РФ, суд в Україні, відбувається листування між Міністерствами юстиції двох країн. Тож вона може займати десь півроку, може більше. Може пройти і менше часу, якщо всі сторони будуть цим займатися. Але все одно це передбачає підготовку пакету документів, визнання, переклади тощо.

Я хочу наголосити, що це не переговори - у нас йде листування. Тобто процедуру повернення запущено. Але це ще нічого не означає. Свою згоду на повернення українців вони ще не надали.

Зараз вони здійснюють свої внутрішні процедури, первіряють, дивляться, а вже потім мають надати згоду на передачу. І тільки тоді це означатиме, що тепер українців передадуть, бо тоді вони будуть зобов'язані своєю згодою.

Тож у новині про передачу Мін'юстом Російської Федерації доручення до ФСВП - немає ніякої сенсації, немає жодного зобов'язання чи обіцянки передати їх найближчим часом. Це процедурний момент.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, лава Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

- Цю заяву Мін'юсту РФ про пропозиції ФСВП щодо передачі Сенцова, Кольченка, Афанасьєва та Солошенка - промацування ґрунту і в той же час пастка для України. Те, що в шахах називається "вилкою" - коли будь-який вибір гравця приносить для нього якісь втрати. У випадку України - політичні або правові.

Якщо ми погодимося забрати цих чотирьох політв'язнів за міжнародною процедурою передачі засуджених і потім відпустимо на волю, то у Путіна з'явиться аргумент не відпускати Савченко. І одночасно він зможе використовувати цю ситуацію, щоб зіпсувати Україні репутацію в світі - через порушення нею міжнародних зобов'язань.

Якщо ж не погодимося - владу чекають величезні репутаційні втрати, а їй після останніх подій це зовсім ні до чого. Адже обивателі - саме обивателі, не громадяни - почнуть говорити, мовляв, сьогодні відмовилися повертати Сенцова, Кольченка, Афанасьєва та Солошенка, завтра відмовляться повертати Савченко.

Що робити? Треба вести переговори. І бути гранично відповідальними та обережними. Не можна грати за російськими правилами. Оптимальний варіант для нас той, який вже пропонувала українська сторона - це обмін на російських військовослужбовців.

Читайте детальніше у блозі Володимира Фесенка: Пастка з приниженням

Чотирьох українських політв'язнів, що перебувають в РФ, можуть повернути додому

Мінюст РФ доручив підготувати документи для передачі в Україну українських політв'язнів, повідомлють російські ЗМІ. Звернення про передачу в Україну Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка напередодні надіслав до Москви український Мінюст, після того як незаконно засуджені у Росії українці погодилися із російським вироком. Втім, в ексклюзивному коментарі ТСН заступник міністра юстиції Сергій Петухов, повідомив, що це ще не означає згоду росіян на їхнє повернення додому.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: