Перше засідання парламенту відбудеться 27 листопада.
Рівно через тиждень, 27 листопада, вперше збереться новообрана Верховна Рада України. Дату встановила робоча група з представників усіх партій-переможниць перегонів. Коаліційна угода - теж на підході. Про прізвища членів уряду вже кілька днів - ані пари з вуст.
Хор Верьовки - одна з небагатьох традицій, яка залишиться у Раді. Решту новообрані депутати обіцяли поміняти, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.
Робоча група, куди делегували своїх представників партії-переможниці перегонів та представники мажоритарників, готує перше засідання, ділить парламентські комітети, визначається з фракціями і головне - з порядком денним. Очолив робочу групу близький до президента Володимир Гройсман. Його заступниця - Оксана Сироїд із "Самопомочі", секретар групи - Павло Пинзеник із "Народного фронту".
"Для нас було дуже важливо, надзвичайно важливо визначити дату першого засідання Верховної Ради. Це говорить про те, що ми націлені на дуже швидку роботу, націлену на прийняття дуже важливих рішень для України", - наголосив Гройсман.
Коли люди йшли на дільниці, їм обіцяли багато: скасувати недоторканність, провести люстрацію, змінити виборчу систему. Узгоджуючи останні деталі коаліційної угоди, новообрані повторюють ці обіцянки. І готують пропозиції для перших засідань.
"Ясно, що має бути закон про скасування недоторканості, нова виборча система і декілька ключових законопроектів, які стосуються просування асоціації Україна-Євросоюз", - упевнений новообраний нардеп від "Народного фронту" В'ячеслав Кириленко.
"Тут, безумовно, буде держаний бюджет на наступний рік, тут немає конкуренції. Але по всіх інших напрямках є першочергові законопроекти. Це і нова воєнна доктрина, це і реформа місцевого самоврядування, і місцеві вибори. Це все є першочерговими законопроектами", - зазначила Оксана Сироїд із "Самопомочі".
У коаліційну угоду, кажуть, депутати вносять останні правки. Її змістовна частина - близько 70 сторінок: 17 реформ та дедлайни для їх проведення.
"Я публічно заявляю, що готовий поставити підпис під остаточною редакцією цієї коаліційної угоди", - запевнив прем'єр-міністр і лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк.
Оголосити про створення коаліції та призначити уряд, попри суперечки довкола посад, депутати планують уже на перших засіданнях.
Новоявлені опозиціонери - колишні регіонали - хочуть собі контрольні функції. Їх турбують права опозиції. Закон про опозицію називають першочерговим. Хоча самі, коли були владою, тодішній меншості відводили роль статистів. Зокрема, підім'яли під себе впливовий бюджетний комітет.
"Нам потрібні виключно контрольні функції, щоб ми могли забезпечувати контроль за діями влади", - сказав Сергій Льовочкін із "Опозиційного блоку".
"Знаєте, є старе народне прислів'я: не плюй в колодязь, бо прийдеться напитися води. От так і сталося", - прокоментував Сергій Соболєв (ВО "Батьківщина") про права опозиції.
Робоча група ще має обрати Президію, яка вестиме засідання, допоки депутати не оберуть спікера. А також вирішити ще одну делікатну проблему. За законом, перше засідання Ради має відкривати найстарший депутат: у 8-му скликанні - це екс-регіонал Юхим Звягільський. Він голосував за скандальні "закони 16 січня".
Комбати, які віднині - парламентарії, вже пригрозили навіть до зали не пустити тих, хто цієї зими встановлював у країні диктатуру. Одна з пропозицій, яку обговорюють на робочій групі, довірити відкриття сесії одразу трьом найстаршим депутатам. Окрім Звягільського, це син командувача УПА Юрій Шухевич та лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Кореспонденти ТСН Ірина Павленок, Олена Мацюцька, Олександр Шилко