Росіяни відреагували спокійно на появу представників ОРДЛО у Мінську, а от бойовики з "ЛНР" незадоволені.
У Мінську учора, 10 червня, завершилася зустріч Тристоронньої контактної групи, в якій вперше взяли участь четверо біженців з Донбасу, залучені українською стороною. Донеччину там тепер представляють журналісти - Сергій Гармаш та Денис Казанський, а Луганщину - лікар Костянтин Лібстер та юрист, керівник громадської організації "Луганське земляцтво" Вадим Горан.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Появу журналіста і блогера Дениса Казанського та його колеги Сергія Гармаша у переговорах дуже нервово сприйняли представники так званої "ЛНР" у Мінську. Донецький переселенець має проукраїнську позицію та викриває злочини, які коять на окупованому Донбасі. Нервують луганські ватажки і тому, що днями Казанський розповів про спроби бойовиків придушити шахтарські протести в Антрациті. Там через постійні борги із виплатою зарплатні на поверхню відмовились підійматися шахтарі. Шахтарське містечко бойовики заблокували, вимкнули інтернет, активістів схопили та катували. А відомо це стало завдяки функціонеру так званої "ДНР".
Бойовики розуміють, що відтепер такі факти приховати буде ще важче - на переговорах у Мінську переселенці готові заявляти про безчинства ставлеників окупантів. Ідею залучити переселенців до переговорів першим озвучив президент Володимир Зеленський. І вони справді посилили українські позиції, вважає віцепрем'єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков за підсумками першої зустрічі.
"Я вважаю, це був дуже вдалий дебют наших чотирьох представників Донбасу. Вони висловили свою позицію, опонуючи представникам на екрані, які казали, що тільки вони можуть представляти Донбас. Історія змінилась, демонополізація відбулась. Україна демонструє щиру спробу виконати Мінські угоди, як би вони нам не подобались", - сказав він.
Росіяни, розповідає Резніков, появу проукраїнських представників Донбасу сприйняли на диво спокійно і демаршу вчиняти не стали. Натомість критикою вибухнули в самій Україні - ті, хто сповідує ідею про замирення. Зокрема, колишній радник секретаря РНБО Сергій Сивохо прокоментував це так: "Ми все далі від миру". Денис Казанський, якого Сивохо вважає перепоною для миру, має іншу думку: нормалізація ситуації на Донбасі не потрібна керованим Росією бойовикам. Не зацікавлені вони і в проведенні виборів за українським законом, які мають відбутись там згідно з Мінськими угодами, говорить блогер.
"Звісно, не зацікавлені. І саме тому вони не просунулися жодним чином у цьому напрямку. Тому що вони розуміють, що будь-які вибори за українським законодавством зруйнують їхню монополію. Зараз як? Вони сидять на російських штиках і чисто терором встановили монополію на владу, створили там псевдопартії якісь. Росія їх призначила і вони є окупаційною адміністрацією. Якщо туди повернуться будь-які чесні вибори, представники цих рухів отримають там, в кращому разі, якусь меншість, яка ні на що не буде впливати", - зазначив журналіст.
Водночас наразі у Мінську говорять здебільшого про буденні речі. Нині Україна домагається, щоб бойовики погодились відкрити зі свого боку пропускні пункти через лінію розмежування, щоб люди з ОРДЛО могли їздити за пенсіями. Також українська сторона вимагає випустити на волю захоплену бойовиками громадянку Іспанії Євгенію Йепес-Веньєсу, її схопили за те, що зняла російський прапор з балкона своєї квартири у Донецьку, куди часом навідувалась з Іспанії.
"Вчора ми ставили питання про обговорення викрадення громадянки Іспанії у Донецьку за те, що вона зняла триколор іншої країни зі свого балкону, коли приїхала провідати родину... Але, на жаль, та сторона відмовилась ставити це питання на обговорення, і нас не підтримав, на жаль, координатор групи пан Фріш", - повідомив віцепрем'єр.
Резніков має цілий список інших кандидатів, які представлятимуть Донбас у Мінську. Часом там відбуватимуться ротації. Незабаром до підгруп мають увійти юристи, адвокати, правозахисники - вихідці з Донбасу.
Нагадаємо, за пропозицією спеціального представника чинного Голови ОБСЄ Хайді Грау в роботі ТКГ оголошено перерву з технічних причин до понеділка, 15 червня.