Перейти до змісту
Призначити не можна звільнити. Як пояснюють призначення Богдана і яка позиція авторів закону про люстрацію
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 8397

ТСН.ua зібрав позиції сторін, які доводять одна одній про порушення і дотримання законодавства в частині люстрації щодо призначення Богдана главою АП.

21 травня президент України Володимир Зеленський призначив Андрія Богдана, який працював юристом в партії "Слуга народу" і консультував Зеленського під час передвиборчої кампанії, главою АП. Це викликало хвилю невдоволення, адже він нібито підпадає під дію закону про люстрацію, який було ухвалено 2014 року, тому не може обіймати державні посади протягом десяти років.

Зокрема, він обіймав різні посади в уряді Миколи Азарова, який наразі переховується на території РФ. У березні 2010-го він став заступником міністра Кабінету міністрів — урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики. Згодом цю посаду скасували, а в 2013-му Азаров повторно призначив Богдана урядовим уповноваженим у сфері боротьби з корупцією.

На початку травня Богдан повідомив виданню TheБабель, що хотів би попрацювати спікером українського парламенту або генеральним прокурором, але зізнавався, що цього зробити не може через люстраційне законодавство. Єдиним варіантом, за його словами, яким може скористатися заради роботи на державній службі, - це отримання свідоцтва учасника бойових дій.

Відео Зеленський призначив Андрія Геруса представником президента України в Кабміні

Герус є членом команди з питань енергетики і головою Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг. Ключові посади Президент встиг роздати напередодні.  

Зеленський призначив Андрія Геруса представником президента України в Кабміні

За словами юриста, обійти закон і оформити таке посвідчення за бажання він би міг без проблем, бо не раз був в АТО у відрядженні. Але робити цього не буде, тому що у військових діях не брав участь і "морального права на це не має".

Бізнес-партнер і кращий друг Володимира Зеленського Сергій Шефір, якого було призначено заступником Богдана, раніше заявляв: "Це призначення буде великим ударом. Володимир ще не зміцнів, а тут почнуть говорити... Тим більше що тема вже мусувалася".

Шефір визнав здібності Андрія Богдана і відзначив його роль під час президентської кампанії. Про здібності Богдана говорив і його клієнт – бізнесмен Ігор Коломойський. Зазначимо, що Шефір, як Богдан і Стефанчук, був одним із претендентів на крісло глави Банкової, але програв. "Там є з кого вибрати - це Шефір, Богдан і Стефанчук. Я ставлю на Богдана", - підкреслив Коломойський і додав, що призначення свого адвоката може мати негативний медійний вплив на владу. "Яка різниця. Якщо він йде зі своєю командою з метою щось зробити, його взагалі не має хвилювати питання медійності. Це може хвилювати того, хто хоче обратися на другий термін", - додав бізнесмен.

ТСН.ua зібрав позиції сторін, які доводять одна одній про порушення і дотримання законодавства в частині люстрації щодо призначення Андрія Богдана главою Адміністрації президента.

Андрій Богдан: "Я потрапив під закон про люстрацію абсолютно несправедливо…"

Він додав, що попередники, ухвалюючи закон вивели з державної служби посади очільника АП та його заступників.  "Тому в цьому нема жодного порушення: ані норм моралі, ані норм закону", - вважає Богдан.

"Пан Соболєв (Єгор Соболєв – ред.) у своєму житті отримав один єдиний яскравий сплеск інформаційного хайпу: він був одним з провідників законів про люстрацію. І настільки непрофесійно прописаний закон, що всі, хто хотів з-під дії цього закону вийти, під люстрацію не потрапили", - заявив Богдан.

Заступник глави АП Руслан Рябошапка: "Закон чітко говорить, що закон про очищення влади (про люстрацію) поширюється на посади в органах державної влади. Адміністрація президента не є органом державної влади. В Адміністрації немає жодних владних повноважень. Це орган, який забезпечує виконання президентом його повноважень. Тому закон про люстрацію не поширюється на будь-які посади в Адміністрації президента", - наголосив він.

На його думку, "вибити" Богдана із команди Володимира Зеленського хочуть, тому що він - найсильніша людина в команді. «У нас є підтвердження того, що до цього залучаються, в тому числі, і наші іноземні колеги. Цей сигнал іде від колишнього президента", - сказав він.

Народний депутат Єгор Соболєв: "У люстраційному законодавстві головним є закон "Про очищення влади". Я цитую норму закону. Це друга стаття, яку я дуже добре пам’ятаю, як її виписували, бо вона ключова. Це фактично посади, на які не може бути призначена люстрована особа, починаючи з прем’єр-міністра України, далі перелічується весь уряд, далі весь силовий блок, починаючи з генерального прокурора, Вища рада правосуддя, ВККС і п’ятий пункт цієї статті "глави Адміністрації президента України". Закон про люстрацію чітко говорить, що на посаду глави Адміністрації президента України не може бути призначена люстрована особа. В цьому є логіка, адже це висока посада. Це людина, яка організовує всю роботу президента. Це людина, яка дуже сильно визначає, яку інформацію президент отримує, які рекомендації і виступає одним із ключових порадників. Чому люстрований Андрій Богдан? Він справді має рацію, коли говорить, що при формуванні законодавства про люстрації пропозицію внести його посаду до підстав люстрації висунув Юрій Дерев’янко, який брав участь у розробці законодавства про люстрацію..., запропонував, щоб посадовець, який обіймав посаду урядового уповноваженого з антикорупційної політики Кабміну був люстрований. Це регулюється третьою статтею закону "Про очищення влади". 

Він додав, що збирається зв'язатися з Міністерством юстиції і попросити громадську організацію "Люстраційний комітет", з якою він розроблявзаконопроект, відстоювати документ в суді. "Президенту Зеленському я хочу сказати те, що я казав президенту Порошенку: порушення закону про люстрацію - це політична катастрофа, це неминуча політична смерть. Якщо президент Зеленський буде приводити людей Януковича в управління державою, він не тільки не реалізує сценарій свого фільму, на нього чекає страшне політичне майбутнє", - підсумував Соболєв.

Відео Андрій Богдан переконаний, що потрапив під закон про люстрацію "абсолютно несправедливо"

Новопризначений голова АП визнав, що на нього поширюється дія закону про люстрацію. Це неможливість обіймати високі посади до 2024 року як людині, що засвітилася на високій посаді за часів Януковича. Утім, на переконання Андрія Богдана, він "потрапив під цей закон абсолютно несправедливо". Після призначення на посаду Богдан вже зробив гучну заяву про можливе проведення референдуму, на який винесуть рішення щодо проведення прямих переговорів із Росією щодо мирних угод.  

Андрій Богдан переконаний, що потрапив під закон про люстрацію "абсолютно несправедливо"

Екс-очільниця департаменту із питань люстрації в Міністерстві юстиції, одна із ключових співавторів закону "Про очищення влади" Тетяна Козаченко: "Поширення заборони регулюється лише одним законом – "Про очищення влади". "А саме – перелік посад і безпосередні критерії зазначені в двох статтях: перелік посад у статті 2 і критерії у статті 3. У переліку посад (стаття 2) – чітко зазначена посада голови Адміністрації президента. Тому це питання не є спірним", - уточнила вона. 

Отже, для призначення на посаду особа має пройти люстраційну перевірку. "Тобто, відповідний підрозділ повинен був донести до президента інформацію: до особи застосовуються заборони і її не можна призначати", - пояснює Козаченко.

Заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов своєю чергою оприлюднив роз'яснення застосування закону "Про очищення влади" до посади голови Адміністрації президента.

  1. Посада голови Адміністрації президента прямо вказана у ч. 5 ст. 2 закону, як така, щодо якої здійснюються заходи з очищення влади (люстрація).
  2. Статус цієї посади за законом "Про державну службу" не має значення, адже профільний закон про очищення влади чітко називає цю посаду і не відсилає до закону про державну службу. Так само не є державними службовцями судді та прокурори, на яких поширюються люстраційні обмеження.
  3. Якщо хтось вважає люстраційний закон не справедливим, то це не звільняє його від обов'язку його виконувати. Люстрація була однією з перших вимог Революції Гідності і Міністерство юстиції робило все для належного впровадження прийнятого закону.
  4. Обов'язок дотримання вимог законодавства про очищення влади покладений на керівника відповідного органу. Міністерство юстиції надає роз'яснення і контролює виконання закону. Ми готові це зробити і в цьому випадку.
  5. У реєстрі люстрованих осіб є прізвища людей, які були звільнені після ухвалення закону на основі його положень. Особи, які залишили свої посади до набрання чинності законом, не внесені в реєстр. Водночас, заборона обіймати публічні посади до 2024 року поширюється на них так само, як і щодо осіб які внесені в реєстр люстрованих осіб.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський почав робити перші призначення – на його офіційному сайті з'явилася низка указів щодо глави Адміністрації президента, його заступників, а також помічників та радників. Окрім того було призначено й нового начальника Генерального штабу. Ми зібрали профайли представників апарату Зеленського й коротко розповідаємо, хто вони.