Про депресію після депортації, обман Порошенка та стосунки з Луценко й Аваковим: інтерв’ю з Міхеілом Саакашвілі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Екс-президент Грузії не планує йти в українську політику.

Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі після повернення українського громадянства оселився у власному будинку під Києвом, і вперше пустив до себе журналістів. Одноповерховий будинок належить матері Саакашвілі, політик каже – більша кількість поверхів йому і не потрібна. Все, що треба, вміщується на одному – велика кімната, дві маленькі спальні та ванна кімната. Не вистачає, за словами політика, лише бесідки.

Журналістку ТСН Дар'ю Счастливу Саакашвілі зустрічає схудлим і вбраним у брендовий одяг – мешти Prada та окуляри Balenciaga. Щоправда стверджує, що пристрасті до дорогого гардеробу не має. Мовляв, зі взуттям має клопіт через 48 розмір ноги, тож купляє все, що знайде, а у Balenciaga головний дизайнер – грузин, і його речі купляє з солідарності.

З ТСН Саакашвілі поговорив про депресію під час життя у вигнанні, останню зустріч з Порошенком, стосунки з Аваковим та плани на майбутнє.

Ви дуже схудли. Скільки кілограм скинули?

Я ж дахами бігав. Ви пам’ятаєте? Найкраща дієта – бігаєш дахами і втрачаєш. Десь кілограм 25-30.

Це  дієта, інтервальне голодування?

Ні, я реально схуднув з часу, коли втратив громадянство. Я був десь в США, я реально вирішив для себе – у мене була депресія, стрес - і я сказав, що на зло своїм ворогам зараз буду мати супер вигляд. Я спочатку почав менше їсти, займатися спортом, а після, коли мене заарештували уже в Києві, я оголосив голодування. І більше 10 кілограмів втратив. Мені сподобалося, але у в'язницю більше я не хочу! Голод – це нормально!

У якому будинку ми зараз перебуваємо?

Це будинок моєї родини. Десь 2,5 роки тому ми стали це будувати – купили ділянку, 550 квадратних метрів. Село Лісники. Будівельники нам сказали – 5 тижнів і все буде готово. У мене 120 квадратних метрів. Почали 2,5 роки тому і ще не закінчили.

Це на маму зареєстрований дім?

Так, мама - власник і ректор найбільшого університету в Грузії. І вона цим займається 25 років. Коли ми закінчили цей дім будувати, сюди прийшов кіт і вирішив, що це його дім. І вчора він був дуже незадоволений, тому що з’явився я і зайшов в його дім без дозволу. Було дуже незадоволене обличчя. Бо зараз його дім окупують якісь там грузини.

Ви тут будете жити сам чи з дружиною?

Ну, вона приїде, сподіваюся. Вчора вони не вірили. Вони ж зі мною були на кордоні, коли перетинали перший раз. Вони сиділи всі разом і спостерігали за цим по телевізору в Грузії. Вчора вони дзвонять і кажуть – ми своїм очам не віримо, цього разу це без проблем.

Ви спілкувалися вже з Порошенком? Він вам дзвонив?

Ні, я бачився з Порошенко, коли був на конгресі у Гельсінкі. Там вузькі коридори, ми підійшли близько один до одного. І його охоронець майже з глузду з'їхав. Вони думали, що я зараз його покусаю, обматюкаю, по обличчю буду бити. А я схуднув, тому я зробив маневр, і пройшов повз. І все!

А передостаннє пам’ятаєте?

На іншому конгресі на Мальті, де він запросив мене на зустріч. Його посадили біля мене. І він влаштував скандал своєму протоколу: "Як ви це зробили, що мене реально біля цього Саакашвілі-ворога посадили". А після повернувся і сказав: "Добре, давай побачимося ввечері у мене в номері".

В номері?

В номері – у нього там хороми! Ми прийшли пити чай, і він там мені обіцяв, що позбавить мене громадянства. Він був злий, бо йому в очі лідер Європейської народної партії Доул  казав після Свинарчуків: "Ти заробляєш на відкатах 30% оборонних замовлень". І більш того, це йому підтвердила Меркель. Він після цього зі мною зустрічався і був червоний весь.

Ви відчуваєте зараз вже після певного часу, що Петро Порошенко вас просто використав?

Так! Але я нічого не заробив, цей будинок, де ми зараз – це найкраще, що я побудував. Я був 25 років в політиці.

А скільки ви витратили на цей дім?

Ділянку моя мама купляла за 25-30 тисяч доларів.

Є інформація, що у вас у США є дві квартири - у Брукліні та Маямі. І вони зареєстровані на вашу маму.

Ні, це не правда.  В США вже майже 40 років мешкає мій дядя, брат мами. І він був головою Департаменту ООН, у нього була зарплата, якої у мене ніколи не буде, - 450 тисяч доларів на рік. Але у нього є своя квартира, і у кузена теж є квартира.

Мама у вас жила в цих квартирах?

Ні, але я колись там зупинявся. І коли я закінчив президенство, дійсно жив у Брукліні. Він дав мені цю квартиру на два місяці. Потім я поїхав. А в Маямі я був два рази.

Нерухомості в США у вас нема?

На жаль! Але  я б хотів!

А де у вас є нерухомість?

У Грузії цікава історія. Коли Росія оголосила ембарго, мені треба було рятувати виноробство. Купив пів гектара виноградника і заплатив 5 тисяч доларів – місячна зарплата президента. Потім ми розвинули регіон - каналізація, готелі, туристична зона. Потім я сказав, я хочу ще півгектара, вони сказали - 30 тисяч доларів. А після президенства сказав - хочу ще гектар. Вони сказали - 100 тисяч доларів. Я кажу - як? А вони кажуть – це ж біля нерухомості президента. Дім 75 квадратних метрів дуже симпатичний. Я дуже сумую за тим будинком. Бо там в мене у підвалі винні глечики, інструменти для чачі.

Як ви лікувалися від депресії?

Я в Нідерландах був, мешкав у батьків моєї дружини. Плюс я знімав квартиру в Амстердамі – три кімнати і дворик.

Екстазі вживали в Нідерландах?

Ні. Колись, коли я був студентом, я марихуану куштував. Але мені не сподобалося. І мені не подобається смак і запах. Тому я не фан. Але там, в Амстердамі, є багато чого, що ще робити цікавого…

Хто вас з політиків підтримав в еміграції?

Коли мене вивезли до Нідерландів і Польщі, на третій день приїхали активісти з Закарпаття - привезли кілограми сала та ящики міцної горілки, самогону, і все нелегально провезли. Їздили депутати - Парасюк, Семенченко, Дерев'янко, Ліза Богуцька. Юля Тимошенко приїжджала до мене в Варшаву. З Юлею можна говорити сім годин підряд.

Ви з Аваковим після конфлікту спілкуватися будете?

Я не ображений на Авакова. Я ображений на Порошенка. Бо з ним у мене були особисті стосунки і Порошенко мені багато чого обіцяв. Повноваження, фінансування.

Що він вам обіцяв?

Дорогу Одеса-Рені, центр адміністративних послуг, відкритий митний простір, нових людей, змінити законодавство. Він мені збрехав! З Аваковим у мене не було таких стосунків. Аваков мені ніколи нічого не обіцяв. Реально, що було, - у мене був конфлікт з урядом і  системою. А Яценюк такий хитрий, він сам нічого не робив, а він попросив Авакова, і Аваков захищав їхній уряд від моїх атак. Це не особиста образа на Авакова, я проти тієї системи, частиною якої є Аваков.

У вас зараз змінилася думка про Авакова?

Я думаю, що мені сподобалося, що він не брав участь у фальсифікуванні. Але всі старі мають піти. Зараз Зеленський – це надія і нове.

Які стосунки у вас з Луценком, бо він вас почав публічно ображати. Називати "зрадником". І що зі справою Курченка і обвинуваченнями?

Я Курченка взагалі не знаю, навіть як він виглядає. Я знаю всіх інших олігархів в Україні, але не встиг познайомитися з цим Курченком. Зараз нещодавно прокурор Кулик розповів в інтерв'ю, як Порошенко викликав його до себе і надав наказ сфальсифікувати цю справу. І коли мене заарештували, була така смілива суддя Лариса Цокол, яка сказала, що це абсолютно фейкова справа. Арешт – то було викрадення. І вони всі були в шоці. І цю мужню жінку звільнили з роботи, і це мене турбує. Коли ми говоримо про Луценка та інших потвор, у мене немає особистої образи.

Він звинуватив вас у тому, що ви створили злочинну групу. Що з цими записами, зі звинуваченнями. Вони мають юридичну силу?

Немає жодних записів. Експертиза відмовилася, цей запис був сфальсифікований. Коли Порошенко надав наказ це зробити, до мене один з керівників СБУ прийшов і сказав: "Порошенко готує монтаж, фальсифікацію. Вони хочуть тебе арештувати. Я тебе попередив".

Вас можуть заарештувати? Луценко сьогодні генпрокурор.

Я не думаю, що це серйозно… Я думаю, що Юрій Віталійович має похмелитись і піти додому. До речі, тепер з'ясувалося – хто брав гроші Курченка. Порошенко та всі його друзі - Ложкін, Кононенко.

Ви про це не знали, коли працювали з Петром Порошенком?

Ні, я знав…

Чому ви приховували це все?

Бо він, все ж таки, президент України, за якого голосувала вся країна. 54% українців. До речі, у 2014 році я підтримав Тимошенко, я пішов на її з’їзд і демонстративно підтримав Тимошенко. Але спочатку я хотів підтримувати Кличка. Я був дуже незадоволений його відмовою.

Ви людина, яка знала багато про корупцію Порошенка. Знали і мовчали. Чому? Через те, що він вам обіцяв посаду прем’єра?

Він не обіцяв, а пропонував.

Ви шкодуєте про те, що, навіть коли дізналися про корупційні схеми, ви замовчували це.

Ні, я вже тоді не замовчував. На форумі я детально розповів про схеми Яценюка і Кононенка. Так, я не називав прізвище Порошенка, але Порошенко все зрозумів. Він влаштував скандал, бо Кононенко – це він. Так, я тоді прізвище Порошенка не називав, тому що тоді це був президент, і я вважав, що йому треба надати шанс. До речі, про Авакова я нічого не говорив.

Я правильно розумію психологію Петра Порошенка – він вимагав від вас, щоб ви займалися чорним піаром його опонента, а натомість він надає вам можливість щось змінити в цій країні?

Він був більш терплячим до того моменту, поки не звільнили Яценюка, тому що це так він використовував мою кампанію, аби позбавитися Яценюка. Як тільки вони позбавилися Яценюка, за два тижні після цього Луценко влаштував обшук моєї адміністрації в Одесі. Завели людей в балаклавах, я відбивався, моїх  дівчат тримали без води у зачиненій кімнаті.

Наскільки близькі ви були з Порошенком?

Не близькі. Він наполягав, щоб я був з ним на "ви", бо він президент. А я все життя був з ним на "ти". Це реально комплекс людини. Дуже закомплексована людина.

Ви до речі були в нього вдома?

Так, у нього маєток великий.

До того, як ви покинули країну і вас депортували, у вас були люди, яких ви називали "бариги". Це ваше тренд-слово. Хто сьогодні ці люди, яких ви назвете цим словом?

90% Верховної Ради.

Оточення Порошенка: Кононенко, Грановський обіцяли вам гроші?

Так, коли вони хотіли, аби я покинув Україну. Вони намагалися шантажувати мене, сказали – у нас є відео вашого особистого життя. Я тоді викинув його з третього поверху. А після цього запропонували мільйон, якщо я залишу Україну одразу, а після цього я зустрінусь з Кононенком у Відні і отримаю два чи три мільйони. Я їх послав.  І далі ви знаєте. До речі, СБУ і Аваков відмовилися цю операцію робити. Робили це особисті охоронці Порошенка, особисті охоронці Кононенка. Операцією керував Гелетей.

Ви вживали антидепресанти?

Ні, антидепресанти це зло. Велосипед! Коли я сів в Амстердамі на велосипед, ти забуваєш про все на світі. Амстердам – це королівство велосипедів.

Як ви собі уявляєте своє майбутнє в Україні? Прем’єр-міністр?

Ні, я хочу бути трошки Стівом Джобсом української політики. Генерування ідей.

Ви можете себе назвати доларовим мільйонером?

Ні, ні! Звідки???

Політична сила буде нова? Ви готуєтеся і хто фінансує?

По-перше, я ще не готуюся і ніхто не фінансує. Хочу створити майданчик для нових ідей, фонд. За мною не стоїть ні Держдеп, ні Брюссель. У мене є просто голова на плечах.

Ви коли-небудь зустрічалися з Пінчуком, Ахметовим?

З Ахметовим один раз на футбольному матчі. У нього дуже холодні очі. А з Пінчуком - так, я був у нього, коли Маккартні приїжджав, у нього в лісі, де в них 150 га в лісі.

Ігор Коломойський?

Він дуже цікава людина. Він, коли працював у Грузії, володів феросплавним заводом для економіки. Він спочатку цікавився, чи треба щось платити, а коли дізнався, що нічого не треба платити, окрім як в бюджет. Він платив чисто, він платив зарплату, податки і людей була робота. І це був дуже успішний завод. Чому я це кажу, бо проблема не в них. А в бюрократах, які вимагають гроші. 

Чому ви тричі відмовилися від посади прем’єр-міністра?

Бо я вже тоді був "весільний генерал" для корупціонерів.

Через скільки повернетеся до Грузії?

Місяць чи три місяці.

У скільки можна оцінити ваші статки?

150 тисяч доларів. 150, квартира дружини і цей дім. Його робили друзі і помічники.

Де навчаються ваші діти?

Один закінчив коледж в Філадельфії, працює журналістом. Мешкає в півпідвалі, в 22 роки одружився з американкою. Вони щасливі. Їм багато не потрібно. А молодший навчається в Грузії, йому 13 і в нього є youtube-канал, який заробляє 200 доларів на місяць. У мене теж є youtube-канал, але я на ньому нічого не заробив. Тільки витрачаю.

Скільки вам потрібно грошей на місяць для комфортного життя?

Чотири тисячі доларів в Голландії, в Нью-Йорку – мінімум 10 тисяч на місяць. Коли мене призначили в Одесу, можна було багато заробляти, бо кожен місяць одеська митниця тільки 5 мільйонів відправляла до Києва. "7 кілометр" (великий речовий ринок – ред.). І були моменти, коли була спокуса. І я ще раз відкрив собі, що я просто не можу.

У Порошенка є почуття гумору?

Ні. Я до речі дуже погано і обережно ставлюся до людей, у яких немає почуття гумору.

І що ви з ним робили разом стільки років?

Ну так було! Вибачте! Так вийшло… (Сміється).

Відео Про депресію після депортації, стосунки з Порошенком та нерухомість: інтерв'ю з Міхеілом Саакашвілі

Ексклюзив ТСН.Тижня: Саакашвілі показав свій щойно збудований дім у Києві. І розказав про мільйон, який пропонували йому, щоб покинув Україну. Що знав про корупцію Порошенка, і чому мовчав. І чи готовий стати новим українським прем'єром. В рубриці "Інтимні зони" - Міхеiл Саакашвілі.  

Про депресію після депортації, стосунки з Порошенком та нерухомість: інтерв'ю з Міхеілом Саакашвілі

Залиште свій коментар

Вибір редакції